• شنبه ۲۵ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 971-5094-5
  • خبرنگار : 59021
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

يك پژوهشگر و نویسنده:

بزرگ‌ترین خیانت به امثال شهید آوینی، نگاه ویترینی به سیره آن‌هاست

یکی از پژوهشگران کشور گفت: بزرگ‌ترین خیانت به اندیشمندان و بزرگان کشور مانند شهید آوینی آن است که آن‌ها را در ظواهر و با نگاه ویترینی محدود کرده و نسبت به سبک زندگی و سیره رفتاری آن‌ها دچار عدم تحقیق و تفکر شویم.
 
به گزارش ایسنا منطقه قزوین، همایش شبی با شهیدان ۳۰ و روایت شیدایی ۱۰ با عنوان «اگر مرتضی بود» به‌منظور بازخوانی سیره عملی شهید سید مرتضی آوینی در سالن اجتماعات تبلیغات اسلامی قزوین برگزار شد.

پیام فضلی‌نژاد در این همایش اظهار کرد: باید دلایل عدم عمومیت تفکر امثال شهید آوینی و شهید مطهری و بهشتی را رصد و موردبررسی قرار داد.

وی افزود: بزرگ‌ترین خیانت به اندیشمندان و بزرگان کشور مانند شهید آوینی که آن‌ها را در ظواهر و با نگاه ویترینی محدود کرده و نسبت به سبک زندگی و سیره رفتاری آن‌ها دچار عدم تحقیق و تفکر شویم.

این نویسنده بیان کرد: مقام معظم رهبری برای جلوگیری از فراموشی این بزرگان تأکیددارند که باید به‌نقد و تحلیل تفکر آن‌ها پرداخته شود تا ضمن نزدیکی به آن تفکر زمینه ماندگاری آن را ایجاد کنیم.

اين روزنامه‌نگار ادامه داد: برای شناخت آوینی و سبک زندگی او باید او را شناخت تا بدانیم تفکرات او چگونه تأثیرگذار شده است چراکه وی بعد از انقلاب اسلامی از یک روشنفکر هیپی متحول شده و به سید اهل‌قلم تبدیل شد.

فضلی‌نژاد تصریح کرد: یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های بزرگ شهید آوینی کودکان بودند لذا باید برای این نسل وقت و انرژی گذاشت تا آرمان‌های انقلاب اسلامی را به آن‌ها بشناسانیم.

این پژوهشگر عنوان کرد: ما نتوانستیم راه اصیل امام و رهبری را بشناسیم و تنها به ظواهر بسنده کرده‌ایم ازاین‌رو باید برای شناخت دغدغه‌های امثال شهید آوینی وقت و انرژی گذاشت چراکه هرکدام از آن‌ها می‌توانست یک گفتمان عالی برای ادامه راه ما باشد.

وی ادامه داد: باید همدیگر را نقد کرد تا پایه‌ها تقویت شود، باید آموزش‌های خانواده بنیان را موردتوجه جدی قرار داد تا زیست شناخت آوینی را به نسل جوان امروز منتقل کرد.

فضلی‌نژاد بیان کرد: اگر حرکت اشراقی شهید آوینی را موردبررسی قرار دهیم خواهیم دید وی انسانی هوشمند بود که جلوتر از زمان خود حرکت می‌کرد و ذات درد را درمانی مؤثر بود.

وی تأکید کرد: امروز ما اسیر تفکر غرب‌زده مخاطب پایتخت‌نشین شده‌ایم درحالی‌که در شهرها و دیگر استان‌ها شاهد بالا بودن گرید مطالعاتی هستیم و این از باورهای اصیل شهید آوینی بود.

این نویسنده و فعال رسانه‌ای بابیان اینکه ارزش و توانمندی هرکسی به میزان سؤالات او بسته است و شهید آوینی پر از سؤالات بود که برای یافتن پاسخ آن تلاش کرد، خاطرنشان کرد: آنچه در خصوص شخصیت این شهید بزرگوار گفته می‌شود در زندگی امروز بسیار کارگشا است.

فضلی‌نژاد در پایان عنوان کرد: کارگزاران و مسئولان کشور باید بیش از اینکه به مدل‌های توسعه غربی توجه کنند عدالت‌خواهی که از آرمان‌های انقلاب اسلامی است را موردتوجه قرار دهند چراکه اگر آوینی بود بی‌شک از مسئولان مطالبه جدی داشت.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: