• سه شنبه ۲۸ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 971-10590-5
  • خبرنگار : 59006
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین:

در اجرای برنامه‌ها نیازمند تعامل همه‌جانبه هستیم

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین گفت: در اجرای برنامه‌های حفاظت از محیط‌زیست نیازمند مشارکت همه گروه‌ها و تشکل‌های غیردولتی هستیم.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، حسن پسندیده در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان که عصر روز گذشته در سالن اجتماعات استانداری قزوین برگزار شد، تصریح کرد: مشارکت و همکاری در استان قزوین به‌خوبی دیده می‌شود امیدوارم بتوانیم با همکاری و تعامل دستگاه‌ها با پیشرفت خوبی روبه‌رو شویم.

وی افزود: برنامه‌های خوبی در حوزه محیط‌زیست قزوین صورت گرفته است، در اجرای برنامه‌ها نیازمند مشارکت همه گروه‌ها و تشکل‌های غیردولتی هستیم و معتقدیم بدون همراهی مردم نمی‌توان به نتیجه رسید، امیدواریم در مسیری که قرار داریم بتوانیم وضعیت محیط‌زیست را بهبود ببخشیم.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین اظهار کرد: اگر به فعالیت‌های توسعه‌ای نگاهی کنیم در چارچوب توسعه پایدار حرکت کنیم اما دلیل نمی‌شود نگرانی نداشته باشیم، حفظ محیط‌زیست وظیفه عمومی و همگانی است ما ضمن اینکه باید حقوق را حفظ کنیم باید بدانیم که قوانین و ضوابط محیط‌زیستی هرگز بازدارنده نیست بلکه می‌تواند به زندگی سبز، توسعه متوازن همگون و کاهش هزینه‌های اجرایی کمک کند.

وی بیان کرد: صیانت همه‌جانبه از محیط‌زیست نیازمند عزم جدی است و در این راه ابتدا باید دستگاه‌های اجرایی خود را ملزم به رعایت مسائل زیست‌محیطی کرده و در نوع مصرف از منابع نیز دقت کنند، مدیریت سبز از دیگر مسائلی است که باید در قزوین اجرایی شود و در کنار آن تأمین تجهیزات به‌روز موردنیاز هم در دستور کار قرار می‌گیرد.

پسندیده یادآور شد: تنوع زیستی در قزوین، داشتن مناطق حفاظت‌شده ارزشمند گیاهی و جانوری، ظرفیت تشکل‌های مردم‌نهاد، فرصت خوبی برای برنامه‌ریزی ایجاد کرده که از این استعداد به‌خوبی بهره خواهیم برد، همچنین برنامه‌های درون‌سازمانی خواهیم داشت.

وی تأکید کرد: در این میان نقش رسانه‌ها در پیشبرد برنامه‌ها بسیار مهم و تأثیرگذار است، ما نیز از همکاری خبرنگاران برای پیشبرد برنامه‌های خود استفاده خواهیم کرد.

سیاوش شمسی‌پور مدیرکل سابق حفاظت محیط‌زیست استان قزوین نیز در این مراسم تصریح کرد: استان قزوین در بسیاری از شاخص‌های محیط‌زیستی کشور جزو ۵ استان اول است و نسبت به وضعیت کشور در وضعیت مناسبی قرار دارد.

وی افزود: قزوین در حوزه پسماند و مدیریت پسماند استان قزوین پیشرو است به‌طوری‌که اولین سایت پسماند صنعتی کشور در قزوین فعال است که به مدیریت محیط‌زیست کشور کمک می‌کند، پیش‌ازاین هزار و 300 مترمکعب پسماند صنعتی قزوین ۱۶ سال در یک مکان جمع شده بود که سال گذشته ساماندهی و سایت پسماند تأسیس شد.

شمسی‌پور خاطرنشان کرد: به‌منظور بررسی و پایش واحدهای صنعتی نرم‌افزار پایش طراحی‌شده است که هر فرد با نصب این نرم‌افزار می‌تواند اطلاعات واحد صنعتی و پایش واحدهای صنعتی را بررسی کند.

وی تأکید کرد: در حال حاضر ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی استان تحت پوشش محیط‌زیست قرار دارد که با ۴۶ محیط‌بان اداره می‌شود و به‌طور میانگین هر محیط‌بان باید ۱۰ هزار هکتار را پوشش دهد که کار سنگینی است.

مدیرکل سابق حفاظت محیط‌زیست قزوین بیان کرد: ۱۱ پاسگاه محیط‌بانی فعال‌شده است که برای کنترل و نظارت بهتر در مناطق حفاظت‌شده در حال حاضر با نصب دوربین در منطقه باشگل، دشت الله آباد، طارم و الموت و نیز دریاچه اوان این محدوده‌ها به‌صورت شبانه‌روزی رصد می‌شوند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: