• دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-1293-5
  • خبرنگار : 59021
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون پژوهشی مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی:

تنها 18 درصد بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی بانوان هستند

معاون پژوهشی مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی گفت: درحالی‌که تعداد زیادی از بانوان در حال فعالیت‌های اجتماعی هستند تنها 18 درصد بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی را شامل می‌شوند؛ لذا نیاز است نسبت به گسترش بیمه بانوان اقدامات لازم صورت پذیرد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، سلسله نشست‌های هم‌اندیشی تأمین اجتماعی در دانشگاه‌های کشور با شعار «تأمین اجتماعی، توسعه، عدالت و دموکراسی» به همت جهاد دانشگاهی استان قزوین و تأمین اجتماعی قزوین در سالن اجتماعات دانشکده علوم پایه دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) برگزار شد.

حسام نیکوپور معاون پژوهشی مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی، در این نشست هم‌اندیشی با اشاره به فعالیت این مؤسسه اظهار کرد: به دلیل وجود فقر اطلاعاتی در حوزه تأمین اجتماعی در سال 71 مؤسسه عالی پژوهش تأسیس و طی فعالیت‌های خود تاکنون بیش از 100 کتاب را در این حوزه منتشر کرده است.

وی افزود: توسعه مبانی تأمین اجتماعی، مطالعات بنیادین آینده‌پژوهشی، بسط ادبیات و گفتمان رفاه تأمین اجتماعی را می‌توان ازجمله اهداف اصلی مؤسسه برشمرد.

نیکوپور خطاب به دانشجویان اعلام کرد: حمایت از پایان‌نامه‌های دکتری تا مبلغ 15 میلیون تومان و کارشناسی ارشد تا 7 میلیون تومان ازجمله بسترهایی است که مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی می‌تواند در اختیار جامعه دانشگاهی برای فعالیت در این راستا قرار دهد.

وی بابیان اینکه تعریف واحدی از حمایت اجتماعی در جهان وجود ندارد گفت: می‌توان تأمین اجتماعی را مجموعه اقداماتی دانست که افراد را در برابر شوک‌ها، ریسک و حوادث کارآمد و مهیا می‌کند.

وی ادامه داد: خدمات مختلفی در عرصه‌هایی چون سالمندی، بیماری، بازنشستگی، فوت، حمایت از خانواده، زایمان، بیکاری و حوادث ناشی از کار را می‌توان در زیرمجموعه حمایت اجتماعی شاهد بود که هر کدام از این خدمات در زندگی افراد و اطرافیان آن‌ها حائز اهمیت بسیاری است.

معاون پژوهشی مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی عنوان کرد: یکی از مشکلات تأمین اجتماعی در کشور ما عدم شناخت وظایف در بخش‌های مختلفی چون بیمه اجتماعی، مساعدت اجتماعی و برنامه‌های بازار کار است چنانچه مرزهای هر کدام از این بخش‌ها درهم‌تنیده شده است.

نیکوپور اعلام کرد: در کشورهای توسعه‌یافته با درآمد بالا خدمات به‌صورت مشروط داده می‌شود که عمده آن‌ها در خصوص حمایت از خانواده بازنشستگی و بهداشت عمومی است.

این مسئول تصریح کرد: باید خدمات تأمین اجتماعی در اهداف سه‌گانه کمک به رشد و اشتغال، کاهش نابرابری درآمدی و هموار کردن مصرف در طول عمر دنبال شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تأمین اجتماعی را تجلی ظهور ملت و مشروعیت بخش دولت‌ها برشمرد و گفت: باید رویکرد گفت‌وگو بین مثلث کارفرما، کارگر و دولت درراه ارائه خدمات ایجاد شود تا در سایه آن بتوانیم شاهد گسترش هم‌بستگی اجتماعی باشیم.

معاون پژوهشی مؤسسه عالی پژوهش تأمین اجتماعی در پایان خاطرنشان کرد: درحالی‌که تعداد زیادی از بانوان در حال فعالیت‌های اجتماعی هستند تنها 18 درصد بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی را شامل می‌شوند لذا نیاز است نسبت به گسترش بیمه بانوان اقدامات لازم صورت پذیرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: