• دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-5590-5
  • خبرنگار : 59021
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

در سال 96؛

حقوق ماهانه پرداختی تأمین اجتماعی به مستمری‌بگیران دو برابر یارانه پرداختی سالانه دولت بود

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی کارفرمایان سازمان تأمین اجتماعی گفت: سازمان تأمین اجتماعی دارای گستره بسیار زیادی است به‌گونه‌ای که در سال گذشته حقوق ماهانه پرداختی تأمین اجتماعی به مستمری‌بگیران دو برابر یارانه پرداختی سالانه دولت بود.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، سلسله نشست‌های هم‌اندیشی تأمین اجتماعی در دانشگاه‌های کشور با شعار «تأمین اجتماعی، توسعه، عدالت و دموکراسی» به همت جهاد دانشگاهی استان قزوین و تأمین اجتماعی قزوین در سالن اجتماعات دانشکده علوم پایه دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) برگزار شد.

رضا معینی مدیرکل فرهنگی و اجتماعی کارفرمایان تأمین اجتماعی، در این نشست تخصصی با اشاره به سیر تاریخی تکوین سازمان تأمین اجتماعی در کشورمان اظهار کرد: این سازمان در سال 1301 فعالیت خود را آغاز کرد و در ادوار مختلف نیز تحولات مختلفی را پشت سر گذاشت.

وی افزود: موضوع تأمین اجتماعی را نمی‌توان بدون مفهوم توسعه و عدالت در نظر گرفت چرا که این مقوله‌ها در راستای هم قرار دارند.

معینی با اعلام اینکه 51 درصد جمعیت کشور تحت پوشش تأمین اجتماعی هستند گفت: بیش از 41 میلیون نفر در جامعه آماری تأمین اجتماعی قرار دارند، همچنین 44 درصد سالمندان کشور تحت پوشش این سازمان قرار دارند.

این مسئول بیان کرد: سازمان تأمین اجتماعی در قلمروهای مختلف درمانی نیز فعالیت گسترده‌ای دارد به‌گونه‌ای که 283 درمانگاه تأمین اجتماعی در کشور در حال فعالیت هستند.

وی تعداد کارگاه‌های فعال تحت پوشش تأمین اجتماعی را بیش از یک‌میلیون و یک‌صد هزار واحد برشمرد و افزود: طبق قانون منابع درآمدی تأمین اجتماعی براساس دریافت حق بیمه شامل 7 درصد کارگر، 20 درصد کارفرما و 3 درصد دولت تأمین می‌شود.

معینی تأکید کرد: سازمان تأمین اجتماعی دارای گستره بسیار زیادی است به‌گونه‌ای که در سال گذشته حقوق ماهانه پرداختی تأمین اجتماعی به مستمری‌بگیران دو برابر یارانه پرداختی سالانه دولت بود.

 مدیرکل فرهنگی و اجتماعی کارفرمایان تأمین اجتماعی ادامه داد: می‌توان گستره فعالیت تأمین اجتماعی را به‌اندازه 5 الی 6 وزارتخانه در حال فعالیت دانست چرا که این سازمان بزرگ‌ترین نهاد بیمه‌ای، پرتعامل‌ترین و یکی از بزرگ‌ترین بازیگران اقتصادی کشور است به‌گونه‌ای که 10 درصد بورس کشور در اختیار آن قرار دارد.

وی با انتقاد از عدم پرداخت دولت نسبت به بدهی‌های تأمین اجتماعی گفت: یک‌هزار و چهارصد میلیارد تومان بدهی دولت به این سازمان است که اگر پرداخت شود بی‌شک بسیاری از مشکلات این سازمان و بیمه‌شدگان مرتفع خواهد شد.

معینی تصریح کرد: درحالی‌که همگان بر لزوم نقش‌آفرینی کارگران و کارفرمایان نسبت به نقش خود تأکید دارند اما درحال حاضر یک نگاه تزئینی به آن‌ها وجود دارد و دولت حاضر نیست از اختیارات خود در این حوزه به نفع آن‌ها بکاهد.

این مسئول خطاب به دانشجویان حاضر در نشست گفت: باید مطالبه‌گری جدی از سوی اقشار مختلف جامعه به‌ویژه قشر دانشجویی و جامعه دانشگاهی به وجود بیاید.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی کارفرمایان تأمین اجتماعی در پایان خاطرنشان کرد: برای بهبود عملکرد تأمین اجتماعی نیازمند اصلاحات تدریجی و مهندسی‌شده هستیم تا تبعات را به حداقل برسانیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: