• یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 972-3093-5
  • خبرنگار : 59021
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی IPM:

ساخت طرح ملی چشمه نور با تکنولوژی داخلی/ برای شتاب علمی نیازمند سرمایه‌گذاری‌های بیشتری هستیم

رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی IPM بابیان اینکه اگر خواهان سرعت دانش علم در کشور هستیم باید سرمایه‌گذاری لازم را پروژه‌های علمی همچون طرح شتابگر ملی چشمه نور ایران داشته باشیم، گفت: با این امر می‌توان سفره‌های بابرکتی را در بخش‌های علوم مختلف باز کرد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
دهمین همایش کاربران چشمه نور ایران با حضور فعالان بین‌المللی و مسئولان کشوری و استانی در دانشکده علوم پایه دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) قزوین برگزار شد.

محمدجواد لاریجانی رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی IPM در این همایش بابیان اینکه طرح چشمه نور ایران امروز در مرحله حساسی قرار دارد، اظهار کرد: خوشبختانه مسئولان ارشد استان قزوین با بسیج امکانات در سال‌های اخیر بر حمایت‌های خود نسبت به تکمیل این پروژه ملی سرعت بیشتری دادند.

وی افزود: دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) استان قزوین با قرار دادن امکانات خود برای پیشبرد این طرح گام بلندی را در این مسیر برداشته است.

رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی IPM تصریح کرد: این دانشگاه می‌تواند با تأسیس پژوهشکده‌هایی در راستای تربیت نیروهای نخبه برای پشتیبانی این پروژه عظیم قدم بردارد.

وی ادامه داد: متأسفانه برخی از سیاست‌گذاران در ادوار مختلف با کم‌صبری، خواهان هر چه زودتر به نتیجه رسیدن پروژه‌های علمی هستند درحالی‌که یک پروژه و چرخه توسعه علمی باید مسیر از علم به تکنولوژی و سپس ورود به صنعت و بعدازآن تولید ثروت را بپیماید ازاین‌رو خواهان آن هستیم که یک انتظار معقول را از چرخه و سیستم علمی داشته باشند.

لاریجانی تصریح کرد: علوم پایه به‌مثابه یک حساب پس‌انداز برای هر کشوری است که بدون سرمایه‌گذاری در آن نمی‌توان توقع رسیدن به جهش علمی را داشت.

وی اضافه کرد: پژوهشگاه دانش‌های بنیادی IPM در 30 سال گذشته پایه‌گذاری شد که هدف از آن رسیدن به تعریف درستی از علم مدرن و قدم برداشتن در این مسیر بود که خوشبختانه نتایج فعالیت‌های این پژوهشگاه در سطح کشور بسیار چشمگیر است.

رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی IPM بیان کرد: یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های این مرکز علمی، ایجاد شتابگر خطی به همت دکتر لامعی و تیم نخبه همراه وی است که می‌توان این شتابگر را از یادگارهای ارزشمند شهید دکتر شهریاری برشمرد.

وی افزود: این شتابگر خطی که برای دستیابی به آن بیش از 15 سال زحمت‌کشیده شده است با تکنولوژی و طراحی بومی راه‌اندازی شده و می‌توان آن را از دستاوردهای مهم کشور برشماریم.

این فعال عرصه‌های علمی بابیان اینکه اگر خواهان سرعت دانش علم در کشور هستیم باید سرمایه‌گذاری لازم را در این راستا داشته باشیم، گفت: با این امر می‌توان سفره‌های بابرکتی را در بخش‌های علوم مختلف باز کرد.

وی عنوان کرد: طرح شتابگر ملی چشمه نور دارای ارزش بسیاری در کشور برای پیشبرد دیگر دانش‌ها و تکنولوژی‌ها محسوب می‌شود که با توان و تکنولوژی داخلی در حال ساخت است.

لاریجانی خطاب به مسئولان استان قزوین خاطرنشان کرد: بخشی از صنایع قزوین می‌تواند از این پروژه عظیم بهره‌مند شده و سطح کیفی فعالیت‌های خود را ارتقا دهد لذا مسئولان می‌توانند بستر لازم را برای افزایش مدیریت فنی صنایع استان قزوین با بهره‌گیری از این پروژه فراهم آورند.

وی تصریح کرد: اگر بودجه لازم برای طرح شتابگر ملی چشمه نور اختصاص یابد می‌توان با همت والای متخصصان و دانشمندان این عرصه تحول بزرگی را در اجرای این طرح شاهد باشیم.

رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی IPM در پایان تأکید کرد: عملیاتی شدن طرح چشمه نور می‌تواند قزوین را به یک مرکز علمی در کشور تبدیل کند ازاین‌رو باید از همین امروز زمینه جذب و هدایت نخبگان این عرصه را به این سمت فراهم آوریم.

به گزارش ایسنا، در ادامه این همایش متخصصان و نخبگان داخلی و بین‌المللی به بیان دیدگاه‌های خود در حوزه کارکردهای چشمه نور در ایران پرداختند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: