• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۵
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-7190-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

کاهش 11 درصدی بارندگی‌های قزوین نسبت به سال گذشته/ احتمال بارش تگرگ در قزوین

کمیته هواشناسی کشاورزی استان قزوین اعلام کرد: بارش استان قزوین تا این تاریخ حدود 243 میلی‌متر است که نسبت به آمار بلندمدت با 293.5 میلی‌متر، حدود 50 میلی‌متر یا 17 درصد کاهش بارش نشان می‌دهد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان، بر اساس اعلام کمیته هواشناسی کشاورزی، بارش استان قزوین تا این تاریخ حدود 243 میلی‌متر است که نسبت به آمار بلندمدت با 293.5 میلی‌متر، حدود 50 میلی‌متر یا 17 درصد کاهش بارش نشان می‌دهد و نسبت به بارش سال گذشته با 274 میلی‌متر، نیز حدود 31 میلی‌متر یا 11 درصد کاهش بارش نشان می‌دهد. سهم بارش استان قزوین از کل بارش سالیانه تا این تاریخ 75 درصد است درحالی‌که در بلندمدت تا این تاریخ بیش از 91 درصد بوده است.

 بر اساس آخرین نقشه‌های پیش‌یابی‌های کوتاه‌مدت حاکی است در چند روز آتی با گذر متناوب امواج ناپایدار و افزایش ابر عمدتاً در بعدازظهر و شب، رعدوبرق و باد و گاه رگبار را شاهد خواهیم بود و به جهت ایجاد ابرهای توده‌ای و جوششی کومولونیمبوس در چنین شرایطی، احتمال بارش تگرگ نیز به‌صورت رگه‌های زودگذر دور از انتظار نیست.

با وزش بادهای شمالی و پدیده مه در ارتفاعات وضعیت دمایی هوا، تا پایان هفته نسبتاً خنک خواهد بود و حداکثر دما بین 18 تا 20 درجه خواهد بود، از اواخر سه‌شنبه از تراکم ابرها کاسته می‌شود و به‌مرور جو پایدار حاکم می‌گردد و افزایش تدریجی دما موجب می‌شود که از شنبه 29 اردیبهشت‌ماه میانگین دمایی افزایش‌یافته و حداکثر دما تا 27 درجه سلسیوس و بیشتر نیز برسد.

یکی از راهکارهای مقابله با پدیده تگرگ، کشیدن توری به روی درختان باغات است و به علت احتمال بارش تگرگ باغدارانی که باغات را مجهز به توری نموده‌اند، آمادگی لازم برای مقابله با این مخاطره توصیه می‌شود.

همچنین در این اطلاعیه از کشاورزان درخواست شده؛ علیرغم بارش‌های مناسب در روزهای اخیر همچنان نسبت به بلندمدت و سال گذشته کاهش بارش را شاهد هستیم، لذا تنظیم سطوح کاشت بهاره با میزان آب قابل‌دسترس با توجه به محدودیت منابع آبی توصیه می‌شود.

همچنین در اطلاعیه به کشاورزان توصیه‌شده تا نسبت به؛ رعایت احتیاط در محلول‌پاشی و سم‌پاشی در جهت کاهش بادبردگی سموم به علت وزش بادهای شدید و شستشو توسط باران، مبارزه مکانیکی با علف‌های هرز باغات که در اثر بارش‌های مستمر روزهای اخیر در حال طغیان هستند، پایش مزارع غلات و ارزیابی و رصد وضعیت و علائم زنگ زرد و قهوه‌ای گندم و مبارزه با کانون‌های آلودگی، پایش و مبارزه با شته سبز هلو، سفیدک سطحی با سموم توصیه‌شده، مقابله و پیشگیری از توسعه بیماری پیچیدگی برگ هلو در باغات هسته‌دار و لکه سیاه سیب به علت افزایش رطوبت نسبی انتقال نشا و انجام عملیات کاشت محصولات تابستانه، احتیاط زنبورداران در انتقال کندوها به مزارع و باغات با هماهنگی باغداران جهت کاهش خسارت ناشی از سم‌پاشی با سموم حشره‌کش و انجام محلول‌پاشی‌های تقویتی در باغات انگور و پسته آسیب‌دیده از سرما با هماهنگی کارشناسان تغذیه بعد از فراهم شدن شرایط مساعد اقلیمی اقدام کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: