• چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۳
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-4391-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس اداره زکات کمیته امداد استان قزوین:

اگر جامعه زکات را کامل پرداخت کند فقیری نخواهد بود

رئیس اداره زکات کمیته امداد استان قزوین گفت: «حدود» و «زکات» آن‌چنان دقیق در اسلام تعیین‌شده که، اگر همه مسلمانان، زکات اموال خویش را به‌طور صحیح و کامل بپردازند، هیچ فرد فقیر و محرومی در سرتاسر کشور اسلامی باقی نخواهد ماند.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
حجت‌الاسلام باب الله شهسواری در نشست شبانه زکات که در مسجد روستای گازرخان (از توابع الموت شرقی) برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به این‌که، اسلام به‌صورت یک مکتب صرفاً اخلاقی و یا فلسفی و اعتقادی ظهور نکرد بلکه به‌عنوان یک آئین جامع، که تمام نیازمندی‌های مادّی و معنوی در آن پیش‌بینی‌شده، پا به عرصه ظهور گذاشت.

وی ادامه داد: با توجه به این‌که اسلام، از همان عصر پیامبر(ص) با تأسیس حکومت همراه بود، و همچنین با توجه به این‌که اسلام، توجه خاصی به حمایت از محرومان و مبارزه بافاصله طبقاتی دارد، روشن می‌شود که نقش«بیت‌المال»، و «زکات» که یکی از منابع درآمد«بیت‌المال» است، از مهم‌ترین نقش‌ها است.

رئیس اداره زکات کمیته امداد استان قزوین اضافه کرد: شکی نیست هر جامعه‌ای دارای افراد ازکارافتاده، بیمار، یتیم بی‌سرپرست، معلول، و امثال آن‌ها است، که باید موردحمایت قرار گیرند؛ مر حکومتی برای حفظ موجودیت خود در برابر هجوم دشمن، نیاز به سربازان مجاهدی دارد که، هزینه آن‌ها از طرف حکومت پرداخته می‌شود. همچنین، کارمندان حکومت اسلامی، دادرسان و قضات، و نیز وسایل تبلیغاتی و مراکز دینی، هرکدام نیازمند به‌صرف هزینه‌ای هستند، که بدون یک پشتوانه مالی منظم، و مطمئن، سامان نمی‌پذیرد.

وی افزود: به همین دلیل در اسلام، مسئله زکات که در حقیقت یک نوع «مالیات بر درآمد و تولید» و «مالیات بر ثروت راکد» محسوب می‌شود، از اهمیت خاصی برخوردار است، تا آنجا که در ردیف مهم‌ترین عبادات قرارگرفته و در بسیاری از موارد با «نماز» همراه ذکرشده و حتی شرط قبولی نماز شمرده‌شده است.

حجت‌الاسلام شهسواری خاطرنشان کرد: حتی در روایات اسلامی می‌خوانیم؛ اگر حکومت اسلامی از شخص یا اشخاصی، مطالبه زکات کند، و آن‌ها در برابر حکومت ایستادگی کنند، و سرباز زنند، مرتدّ محسوب می‌شوند، و درصورتی‌که اندرزها در مورد آن‌ها سود ندهد، توسّل به نیروی نظامی، در مقابل آن‌ها جایز است.

وی با اشاره به برخی موارد تاریخی گفت: داستان اصحاب «ردّه» (همان گروهی که بعد از پیامبر (ص) از پرداخت زکات سر باز زدند و خلیفه وقت به مبارزه با آن‌ها برخاست، و می‌گویند حتی حضرت علی (ع) نیز این مبارزه را امضاء کرد و حتی یکی از پرچم‌داران در میدان جنگ بود، از این قبیل است.

رئیس اداره زکات کمیته امداد استان قزوین با اشاره به روایتی از امام صادق (ع) که می‌فرماید «کسی که یک قیراط از زکات را نپردازد نه مؤمن است و نه مسلمان، و ارزشی ندارد»، عنوان کرد: از روایات مختلف چنین مستفاد می‌شود که «حدود» و «مقدار زکات» چنان دقیق در اسلام تعیین‌شده که، اگر همه مسلمانان زکات اموال خویش را به‌طور صحیح و کامل بپردازند، هیچ فرد فقیر و محرومی در سرتاسر کشور اسلامی باقی نخواهد ماند.

وی نگاه صحیح به زکات را لازمه اجرای فریضه زکات دانست و اظهار کرد: ادای زکات باعث حفظ اصل مالکیت و تحکیم پایه‌های آن است، به‌طوری‌که اگر مردم، این اصل مهم اسلامی را فراموش کنند، شکاف و فاصله میان گروه‌ها آن‌چنان می‌شود که، اموال اغنیاء نیز به خطر خواهد افتاد.

حجت‌الاسلام شهسواری تصریح کرد: در اهمیت زکات همین بس که ازجمله فصول ممیز شرک و اسلام و مرز بین کفر و ایمان معرفی‌شده است که ایتای زکات را شرط ورود به دین و جماعت مسلمانان دانسته است.

وی توضیح داد: در قرآن دستور اجتناب و دست کشیدن از قتال با مشرکان منوط به تحقق سه شرط توبه از شرک، اقامه نماز و ایتای زکات است که این امر نشان‌دهنده اهمیت زکات در ابعاد مختلف جامعه اسلامی است از طرفی تقارن همیشگی بین نماز و زکات در آیات کریمه قرآن خود دلالت بر اهمیت و جایگاه پر منزلت و اساسی آن داشته و به‌عنوان اصل و رکن دین و احکام اسلامی مشخص‌شده است.

رئیس اداره زکات کمیته امداد استان قزوین تصریح کرد: در روایات بسیاری نیز آمده است که زکات از ارکان خمسه اسلامی است و اساس اسلام بر آن استوار است؛ یعنی زکات ازجمله اصول مبانی اسلامی است که با نبودن آن، اصل بنا و کیان اسلام در معرض تخریب و نابودی قرار خواهد گرفت.

وی تأکید کرد: البته این سخنان و روایات به این معنا نیست که یکی از رکن‌ها بر بقیه ارجحیت دارد چراکه اصل «ولایت» افضل بر تمامی رکن‌هاست.

حجت‌الاسلام شهسواری یادآور شد: امروز کمیته امداد امام خمینی (ره) بر اساس تعالیم و دستورات دین مبین اسلام تلاش کرده است تا با روشنگری و ارتقای سطح بینش افراد مختلف زمینه ارتقای امر زکات را در جامعه فراهم کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: