• چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-7790-5
  • خبرنگار : 59006
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس جهاد دانشگاهی واحد قزوین:

کمیسیون تلفیق جهاد دانشگاهی در شورای شهر برگزار شود

رئیس جهاد دانشگاهی واحد قزوین گفت: با توجه به ظرفیت‌ها و فعالیت‌های جهاد دانشگاهی ما این آمادگی را داریم که برای حل مشکلات عموم مردم در حوزه فرهنگ، پژوهش، آموزش و طراحی شهری یک کمیسیون تلفیقی با شورای شهر برگزار کنیم.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، فرشاد پیله‌چی شب گذشته در صحن علنی شورای شهر تصریح کرد: جهاد دانشگاهی نهاد عمومی و غیردولتی است که به‌عنوان یکی از رویش‌های انقلاب فعالیت خود را از سال 59 آغاز کرده است، این نهاد زیرمجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی است و با گذشت 38 سال از فعالیت جهاد دانشگاهی در حال حاضر شاهد حضور فعال در سراسر کشور هستیم.

وی افزود: در حال حاضر جهاد دانشگاهی دارای 20 پژوهشکده و 3 پژوهشگاه در بخش‌های مختلف سلامت، پزشکی، سرطان، فنی و مهندسی، محیط زیست و نفت است که از پژوهشگاه رویان به‌عنوان مهم‌ترین آن می‌توان نام برد.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد قزوین اظهار کرد: 7 هزار کارمند در جهاد دانشگاهی سراسر کشور مشغول به فعالیت هستند که از این میزان 100 کارمند در استان قزوین مشغول به کار هستند، حدود 14 سال از تأسیس جهاد دانشگاهی واحد قزوین می‌گذرد و در حال حاضر جوان‌ترین جهاد دانشگاهی کشور ازلحاظ سن کارمندان است.

وی تأکید کرد: جهاد دانشگاهی همانند شهرداری واحدی غیردولتی است اما برخلاف شهرداری مرکز جهاد دانشگاهی فاقد بودجه جاری است و درآمدزا نیست، درواقع این مرکز صرفاً بودجه عمرانی دریافت می‌کند به همین منظور این مرکز در بخش‌های مختلفی از قبیل آموزش و پژوهش فعالیت دارد.

پیله‌چی یادآور شد: جهاد دانشگاهی واحد قزوین از زمان تأسیس تاکنون 5 دوره مدیریتی داشته است، از سال 83 مدیر مجموعه فرد غیربومی بوده است و با تمام پتانسیل در قزوین فعالیت نکرده است و به‌صورت محدود در حوزه فرهنگ، پژوهش و آموزش فعالیت داشته است و علی‌رغم شرایط خوب اقتصادی کشور درآمد چندانی و نداشته است.

وی خاطرنشان کرد: در سال 89 تا 90 نیز مدیر غیربومی دیگر مسئولیت جهاد را بر عهده می‌گیرد که در این دوره نیز اتفاق خاصی نمی‌افتد، اما از سال 90 که مدیر بومی مسئولیت را بر عهده می‌گیرد اتفاقات متفاوتی می‌افتد چراکه فرد بومی با اشراف به ظرفیت‌های بومی موجود باعث توسعه فعالیت‌های جهاد می‌شود.

رئیس جهاددانشگاهی واحد قزوین یادآور شد: جهاددانشگاهی واحد استانی از 6 بخش مختلف تشکیل‌شده است، معاونت پشتیبانی اداره مالی را بر عهده دارد، معاونت فرهنگی نیز شامل مرکز افکار سنجی (ایسپا)، خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا، انتشارات و سازمان دانشجویان است.

وی تأکید کرد: ایسپا انتخابات ریاست جمهوری و اتفاقات مهم کشور را بررسی و نظرسنجی می‌کند، این مجموعه در نظرسنجی انتخابات ریاست جمهوری اخیر، آمار خود را با اختلاف یک درصد از نتیجه واقعی ارائه کرد که نشان از روایی این مجموعه دارد.

پیله‌چی خاطرنشان کرد: خبرگزاری ایسنا از حدود 20 سال است که در جهاد دانشگاهی تأسیس‌شده است و به انتشار و بررسی اخبار مختلف می‌پردازد سعی کرده است که اثربخش باشد، خبرگزاری ایکنا تنها خبرگزاری تخصصی بین‌المللی قرآن است که فعالیت‌ها قرآنی را پوشش می‌دهد؛ همچنین بخش انتشارات در حوزه نشر دانشگاهی فعالیت می‌کند و در سال گذشته بالغ‌بر 40 کتاب منتشر کردیم.

وی با اشاره به سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی یادآور شد: این بخش نیز از سال 92 کار خود را آغاز کرده است و تنها بخشی است که می‌تواند عضو بپذیرد، این واحد مدخل ورود به همه دانشگاه‌های استان است که فعالیت‌های مختلفی ازجمله برگزاری مناظرات دانشجویان را انجام می‌دهد.

رئیس جهاددانشگاهی واحد قزوین بابیان اینکه معاونت پژوهشی مهم‌ترین معاونت جهاد در سراسر کشور است، خاطرنشان کرد: این بخش از جهاد با توجه به نیازهای بومی هر استان وارد عرصه‌های مختلف پژوهشی شده است، با توجه به ویژگی‌های اقلیمی و استانی پژوهشکده‌های مختلفی در کشور داریم که در استان قزوین از سال 91 وارد حوزه درمان شده است.

وی بیان کرد: اولین مرکز تخصصی درمان ناباروری در استان قزوین تشکیل دادیم که تاکنون 400 فرزند در این واحد به دنیا آمده است، یکی از مهم‌ترین علل طلاق بحث ناباروری است که با فعالیت این مرکز در کاهش میزان طلاق در استان نیز تأثیرگذار بودیم.

پیله‌چی تأکید کرد: آزمایشگاه پاتولوژی جهاد نیز در این بخش به‌صورت تعرفه‌های نیمه‌دولتی به عموم مردم خدمات ارائه می‌دهد، همچنین در این بخش نمایندگی بانک خون در استان فعال است؛ همچنین از سال 94 در حوزه درمان جلسات مختلفی داشتیم تا موفق به دریافت مجوز اولین مرکز جامع طب تسکینی شدیم.

وی یادآور شد: ما در زمینه آموزش پرستاری نیز واردشده‌ایم در گام اول مرکز پرستاری در منزل را شروع کردیم، پروژه دیگر مرکز جامع توان‌بخشی است که با توجه به نیازهای موجود مهارت ویژه آن در قزوین وجود ندارد و دانشگاه علوم پزشکی مجوز آموزش آن را برای جهاد دانشگاهی صادر کرده است.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد قزوین بیان کرد: پیشگیری و ارتقا سلامت مهم‌ترین اهداف ما است و با توجه به اینکه شایع‌ترین نوع سرطان در بانوان استان سرطان برست است، با مجموعه دانشگاه علوم پزشکی در حال تعامل هستیم که در زمینه غربالگری و شیمی‌درمانی وارد شویم و خیرین برای تهیه دستگاه‌ها همکاری می‌کنند که در صورت حمایت شورا این مورد را پیش می‌بریم.
 
وی بیان کرد: با توجه به اینکه استان قزوین استانی صنعتی و کشاورزی است که در این حوزه در بخش عارضه‌یابی صنعت و ورود شرکت‌ها و مجموعه‌های صنعتی به حوزه دانش‌بنیان ورود پیداکرده‌ایم، اگر توجه ویژه بشود می‌توان شاهد پیشرفت خوبی در این حوزه باشیم.

پیله‌چی با اشاره به سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاد دانشگاهی، خاطرنشان کرد: این مجموعه 20 سال در جهاد دانشگاهی تأسیس‌شده است و به دنبال حلقه مفقوده ارتباط علم و صنعت و کار بود که این سازمان می‌تواند در این حوزه ورود پیدا کند.

وی یادآور شد: در استان قزوین در این بخش موفق عمل کردیم که می‌توان به احیای مکتب فرش قزوین و ورود به حوزه بسته‌بندی اشاره کرد در قزوین ظرفیت خوبی وجود دارد ما می‌توانیم هرکدام از شکاف‌ها را شناسایی و در آن ورود پیدا کنیم.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد قزوین بیان کرد: جهاد دانشگاهی برای فعالیت فرهنگی و پژوهشی باید برای خودش درآمدزایی کند بنابراین بخش آموزش این مرکز در این حوزه فعالیت می‌کند، آموزش جهاد دانشگاهی سالانه بیش از 10 هزار مراجعه‌کننده آموزشی دارد و در حوزه‌های مختلف آموزشی واردشده است.

وی افزود: آموزش کوتاه‌مدت جهاد دانشگاهی در حال حاضر در استان قزوین به‌عنوان یک برند آموزشی در بخش‌های مختلف مطرح است، همچنین این مرکز می‌تواند در حوزه پزشکی آموزش دهد به‌طوری‌که سالانه حدود 100 نفر از طریق آموزش پزشکی وارد بازار کار می‌کنیم.

پیله‌چی تأکید کرد: دوره‌های مختلف آموزشی دولتی و غیردولتی در این مرکز برگزار می‌شود، با توجه به برگزاری دوره‌ها در داخل استان، داخل کشور و خارج از کشور؛ ما این آمادگی را داریم که برای اعضای شورای شهر دوره‌های موردنیاز خارج از کشور را برگزار کنیم.

وی افزود: مرکز آموزش علمی کاربردی جهاد دانشگاهی از سال 91 تأسیس و در دو مقطع کاردانی و کارشناسی در 10 رشته فعال است، در حال حاضر تعداد دانشجوها کم است و ما درصدد جذب دانشجو هستیم، این مرکز مهارت افزا و اشتغال‌زا است و تنها مرکزی هستیم که در بخش فرهنگ و هنر در حوزه طراحی لباس دانشجو جذب می‌کنیم و تاکنون جشنواره‌های مختلف استانی و کشوری مختلفی را برگزار کرده‌ایم.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد قزوین یادآور شد: یکی از افتخارات جهاد دانشگاهی در استان این است که پروژه بزرگ ملی کتاب زبان انگلیسی به نام «آیت» را در استان رقم زدیم و برای آن بودجه ملی دریافت کردیم، از زمان انقلاب تاکنون همچنین کتابی وجود نداشته است.

وی افزود: این کتاب بر پایه فرهنگ اسلامی در کشور ما و کشورهای اسلامی نوشته‌شده است و تأییدیه شورای فرهنگ را گرفته است و در روز جهاد رونمایی خواهد شد، این مجموعه 16 جلدی است و امیدواریم بتوانیم از تابستان جلد یک را در سراسر کشور استفاده کنیم.

پیله‌چی تأکید کرد: در حال حاضر در جهاد دانشگاهی واحد قزوین به جوانان و بانوان فرصت‌های خوبی داده‌شده است و میانگین سنی پرسنل این واحد جوان هستند و در این مدت اتفاق‌های خوبی را در استان رقم‌زده است و به دنبال این هستیم که مردم و مسئولین جهاد را به‌عنوان یک‌نهاد خدمت گذار بشناسند.

وی بیان کرد: پیشنهاد می‌دهم در زمینه هم‌افزایی با شورای شهر کمیسیون تلفیق ایجاد شود، در این کمیسیون می‌توان موضوعات مختلف را مطرح و با هم تعامل داشته باشیم، همچنین با توجه به فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی جهاد دانشگاهی می‌توانیم در کمیسیون فرهنگی و آموزش شورای شهر وارد شویم.

رئیس جهاد دانشگاهی قزوین با اشاره به مرکز خدمات تخصصی هنر و معماری جهاد دانشگاهی تصریح کرد: این واحد نیز می‌تواند در حوزه معماری و طراحی فضاهای شهری و المان‌های شهری با شهرداری کمک کند.

پیله‌چی در پایان خاطرنشان کرد: در حوزه ناباروری نیز ما می‌توانیم تسهیلاتی از شورای شهر در حوزه سلامت باروری برای عموم مردم دریافت کنیم تا مشکلات موجود را رفع کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: