• شنبه ۱۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 972-5294-5
  • خبرنگار : 59006
  • منبع خبر : گفتگو

یک نویسنده قزوینی:

فرهنگ‌سازی برای کتاب‌خوانی باید از کودکی آغاز شود

یک نویسنده قزوینی گفت: افزایش سرانه مطالعه نیاز به فرهنگ‌سازی دارد که این امر باید از کودکی و در دوران ابتدایی صورت بگیرد.

مجید بالدران در گفت‌وگو با ایسنا منطقه قزوین، تصریح کرد: در جامعه امروزی درزمینه کتاب‌خوانی فرهنگ‌سازی لازم صورت نگرفته است، درگذشته بستن کمربند ایمنی و صحبت از محیط‌زیست نیز فانتزی محسوب می‌شد اما با فرهنگ‌سازی، بستن کمربند عادی شده است و همه می‌دانند که محیط‌زیست در زندگی دارای اهمیت است، بنابراین برای کتاب‌خوانی باید فرهنگ‌سازی صورت بگیرد.

وی افزود: کاهش سرانه مطالعه و عدم تمایل به سوی کتاب را می‌توان به دلیل  چالش‌های مختلفی دانست که کتاب با آن روبه‌رو است، یکی از این چالش‌ها بیرونی است، چالش هایی چون رسانه‌ها، شبکه‌های اجتماعی و فضای اینترنت، درواقع می‌توان گفت این موارد کتاب‌خوانی را تهدید می‌کنند.

این نویسنده قزوینی اظهار کرد: همچنین گرانی کتاب به سبد خانواده لطمه وارد می‌کند، مسئله قیمت یکی از مسائلی است که باعث کاهش سرانه مطالعه شده است، صنعت چاپ ایران نیز ازنظر شکل، فرم و بسته‌بندی نتوانسته خودش را به‌روز کند بنابراین مشکلات ظاهری نیز در این زمینه دخیل هستند.

وی بیان کرد: اشتغال و بحث روزمرگی، عدم فرهنگ‌سازی صحیح، عدم رویکرد جدی صداوسیما و سایر رسانه‌ها به تبلیغ کتاب‌خوانی باعث کاهش میزان مطالعه شده است، فرهنگ‌سازی باید از پایه و از دوران ابتدایی شروع شود.

بالدران خاطرنشان کرد: مسابقات کتاب‌خوانی، برگزاری جشنواره‌های خوانش کتاب در سنین کودکان و نوجوانان، ساخت برنامه‌های تلویزیونی و نمایشی با محور کتاب، فرهنگ‌سازی از طریق رسانه‌ها با حمایت وزارت ارشاد می‌تواند به افزایش سرانه مطالعه کمک کند.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه کتاب بیان کرد: هرسال 10 روزبه این فضا اختصاص داده می‌شود، این‌که در این مدت کتاب بخریم و تا سال آینده برنامه‌ای نباشد هیچ کمکی به رشد سرانه مطالعه در جامعه نمی‌کند، درنهایت برای فرهنگ‌سازی باید برنامه‌ریزی بلندمدت و مناسبی صورت بگیرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: