• شنبه ۵ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-794-5
  • خبرنگار : 59008
  • منبع خبر : گفتگو

یک شاعر و پژوهشگر تأکید کرد:

لزوم ارائه تصویر درستی از رزمندگان در آثار هنری

یک شاعر و پژوهشگر گفت: اکثر آثار داستانی منتشرشده با موضوع دفاع مقدس خاطره‌های آن دوران باشکوه است و متأسفانه هنوز تصویر درستی از رزمندگان در آثار هنری نداریم که به‌عنوان الگویی قابل‌توجه به نسل جوانمان عرضه کنیم.

محمدعلی حضرتی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، در خصوص ویژگی‌های ادبیات خصوصاً شعر دفاع مقدس خاطرنشان کرد: در زمان دفاع مقدس اکثر اشعاری که سروده می‌شد حالتی شعاری و مهیج داشت.

وی افزود: البته این نکته کاملاً اجتناب‌ناپذیر بود زیرا  وقتی حمله‌ای اتفاق می‌افتد و کشوری در شرایط اشغال به سر می‌برد، برای بیرون راندن دشمن عاقلانه نیست که شاعر تصویرهای شاعرانه به کار گیرد چون مخاطب نیاز به تهییج و روحیه‌دهی دارد.

این شاعر در ادامه اظهار کرد: به همین‌جهت بن‌مایه‌های شعار در آثار شاعران بزرگی مثل قیصر امین‌پور، سیدحسن حسینی، سلمان هراتی پررنگ‌تر بود البته در آثار سپید این آفت کمتر به چشم می‌خورد.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری استان گفت: بااین‌حال اشعاری که بعد از پایان جنگ درباره دفاع مقدس سروده شد ازلحاظ هنری قوی‌تر از آثار گذشته بوده است.

وی افزود: بر اساس یک نظریه ادبی شعر جنگ در زمان جنگ و داستان جنگ بعد از جنگ آفریده می‌شود؛ به نظر من ‌بعد از جنگ داستان‌های تأثیرگذار و ماندگاری که از عناصر داستانی استفاده درست و مفیدی کرده باشند کم داریم.

حضرتی در پایان تأکید کرد: اکثر آنچه منتشرشده خاطره‌های آن دوران باشکوه است و متأسفانه هنوز تصویر درستی از رزمندگان در آثار هنری نداریم که به‌عنوان الگویی قابل‌توجه به نسل جوانمان عرضه کنیم؛ به‌ویژه در مورد عنصر شخصیت‌پردازی در داستان‌های دفاع مقدس این کمبود بیشتر به چشم می‌آید.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: