• دوشنبه ۷ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-1494-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : گفتگو

یک کارشناس سبک زندگی قرآنی:

خوب پذیرایی کردن را با سفره‌های چندرنگ اشتباه نگیریم

کارشناس سبک زندگی قرآنی با عنوان اینکه با سیره اهل‌بیت (ع) و زندگی اسلامی فاصله‌داریم، گفت: در عصر حاضر پذیرایی خوب را با پهن کردن سفره چندرنگ اشتباه گرفته و دچار اسراف شده‌ایم.

ناهید چراغی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، اظهار کرد: تجمل‌گرایی و نگاه مادی منجر به فاصله گرفتن از ساده زیستی و قناعت می‌شود و علت اصلی آن چشم‌وهم‌چشمی‌هایی است که در خانواده‌ها وجود دارد.

وی ادامه داد: جامعه از سبک زندگی اسلامی فاصله گرفته است و مردم با به رفاه رسیدن طی سال‌های اخیر در مسائلی ازجمله تجمل مسابقه گذاشتند و به پیشرفت در این مسئله پرداختند.

کارشناس سبک زندگی قرآنی خاطرنشان کرد: با سیره اهل‌بیت (ع) و زندگی اسلامی فاصله‌داریم و در روایات آمده است تا جایی که می‌توانید از میهمان خوب پذیرایی کنید اما متأسفانه ما در عصر حاضر پذیرایی خوب را با پهن کردن سفره چندرنگ اشتباه گرفته و دچار اسراف شده‌ایم.

وی عنوان کرد: اهمیت دادن به میهمان به معنای اسراف در پذیرایی نیست بلکه باید برای مردم تبیین شود و دراین‌بین رسانه‌ها بسیار تأثیرگذار هستند چراکه گاهی مشاهده می‌شود در فیلم‌های تلویزیونی چند مدل غذا در سفره افطار است که این امر اشتباه است.

این استاد دانشگاه ابراز کرد: برخی از بانوان و خانواده‌ها تصور می‌کنند اگر در سفره افطار آنان آش و یا زولبیا و بامیه موجود نباشد سفره آن‌ها دیگر سفره افطار نیست و این مواد غذایی را جزو اصول محسوب می‌کنند.

کارشناس سبک زندگی قرآنی اضافه کرد: خانم‌ها برای یک میهمانی ساده چند نوع غذا تهیه می‌کنند و ساعت‌ها سختی تحمل می‌کنند که این امر باعث شده تعداد میهمانی‌های برپاشده و صله رحم کاهش پیدا کند.

میهمان باعث رفع بلا و عافیت صاحب‌خانه می شود

وی بابیان اینکه برخی از افراد تصور می‌کنند میهمان بلاست، تشریح کرد: روایت داریم که سفره‌هایی که در خانه انداخته می‌شود برکات زیادی دارد و میهمان موقع خروج از خانه، بلاهای صاحب‌خانه را نیز دفع و باعث عافیت و سلامتی اعضای خانه می‌شود.

چراغی با اشاره به اینکه دعای میهمان مستجاب می‌شود، افزود: میهمان هنگامی‌که می‌گوید خداوند برکت دهد و سفره زیارت بیندازید دعای او مستجاب است و روزی‌های تازه‌ای را برای صاحب‌خانه می‌آورد که ما از این امر غافل هستیم.

وی بابیان اینکه اگر در سفره افطار سادگی رعایت شود مسلماً سفره‌ها و میهمانی‌های زیادی برپا خواهد شد، خاطرنشان کرد: یکی از ارکان اصلی در برپایی سفره خانم‌ها هستند و با توجه به اینکه خانم‌ها روحیه زیباطلبی دارند این امر ممکن است باعث افراط در چیدمان شود درحالی‌که نباید بگذاریم چیدمان زیبا به سفره‌های رنگارنگ و افراط و تجمل و اسراف مبدل شود.

کارشناس سبک زندگی قرآنی افزود: خانم‌ها می‌توانند در عین سادگی سفره باسلیقه، ساده و خوبی برای میهمانان و خانواده پهن کنند و این امر مستلزم این است که خانم‌های خانه با همان موادی که دارند از میهمانان خود پذیرایی کنند.

به سیره اهل‌بیت (ع) بازگردیم

چراغی عنوان کرد: اول به خودم و سپس به دوستانی که این مطلب را مطالعه می‌کنند تذکر می‌دهم که ما نیاز داریم به سیره اهل‌بیت (ع) بازگردیم و به سفارش قرآن توجه کنیم که این بزرگواران با چه روش‌هایی از میهمان پذیرایی و برخورد می‌کردند چراکه ائمه اطهار (ع) قرآن ناطق هستند.

کارشناس سبک زندگی قرآنی در پایان با اشاره به اینکه آشنایی با مفاهیم قرآنی کمک شایانی برای ترویج سبک زندگی اسلامی خواهد کرد، عنوان کرد: اگرچه در ماه رمضان ظاهر ما روزه‌دار است ولی در حقیقت باید باطن ما نیز روزه‌دار باشد تا مفاهیم قرآنی را درک کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: