• شنبه ۱۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 973-493-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

توسط انتشارات جهاد دانشگاهی واحد قزوین؛

کتاب«اصول ژنتیک پایه» منتشر شد

کتاب«اصول ژنتیک پایه» به قلم صدیقه فابریکی اورنگ عضو هیئت‌علمی و استادیار دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) توسط انتشارات جهاد دانشگاهی واحد قزوین منتشر شد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
کتاب«اصول ژنتیک پایه» به قلم صدیقه فابریکی اورنگ عضو هیئت‌علمی و استادیار دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) توسط انتشارات جهاد دانشگاهی واحد قزوین منتشر شد.

کتاب حاضر طوری طراحی، گردآوری و تدوین‌شده است که محتوای آن، بیشتر مطالب سرفصل‌های اصلی درس ژنتیک پایه دوره کارشناسی را شامل می‌شود و دانشجویان رشته‌های مختلف علوم زیستی مانند علوم گیاهی و جانوری، علوم کشاورزی، بیوتکنولوژی و حتی علوم پزشکی می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

کتاب حاضر می‌تواند برای مراکز آموزش عالی کشور به‌عنوان کتاب آموزشی و کمک‌آموزشی مورداستفاده قرار گیرد. این کتاب در 6 بخش پایه‌ای علم ژنتیک تنظیم شده است. فصل اول به کلیات و تقسیم‌های سلولی میتوز و میوز اختصاص‌یافته است. در بخش دوم به اصول مربوط به ژنتیک مندلی، بسط ژنتیک مندلی به اپیستازی‌ها و پیوستگی ژن‌ها پرداخته است. بخش سوم به مفاهیم پایه‌ای ژن، DNA، کروموزوم، طبیعت شیمیایی DNA و نیز فرآیند کامل همانندسازی DNA اختصاص‌یافته است. در بخش چهارم موضوع سیتوژنتیک به‌طور منسجم ارائه‌شده است. بخش پنجم کتاب به بیان ساختار مولکولی کروموزوم‌ها پرداخته است و درنهایت در بخش ششم اصول پایه‌ای ژنتیک جمعیت بیان‌شده است.

با توجه به حجم متوسط و تعداد بخش‌های این کتاب تلاش شده است مفاهیم پایه‌ای علم ژنتیک به‌صورت مقدماتی کامل در چهار شاخه اصلی علم ژنتیک (ژنتیک کلاسیک مندلی، ژنتیک ملکولی، سیتوژنتیک و ژنتیک جمعیت) به دانشجویان دوره کارشناسی آموزش داده شود تا دانشجویان بتوانند برای مطالعات تخصصی‌تر مخصوصاً در دوره‌های تحصیلات تکمیلی از منابع و کتب مربوط به هرکدام از شاخه‌های ژنتیک استفاده کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: