• سه شنبه ۸ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-1894-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مرمت و ساماندهی بنای تاریخی «کاروانسرا» در قزوین

در راستای حفاظت و نگهداری از بنای ارزشمند تاریخی موسوم به ‌» کاروانسرا»، محل فعلی مرکز اطلاع‌رسانی گردشگری استان قزوین واقع در محدوده دروازه راه کوشک به همت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین ساماندهی و مرمت می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
محمدعلی حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین اظهار کرد: بنای موسوم به «کاروانسرا» و محل فعلی مرکز اطلاع‌رسانی گردشگری استان قزوین واقع در ابتدای محور تاریخی – فرهنگی شهر قزوین محدوده دروازه راه کوشک، تنها بخش باقی‌مانده از کاروانسرای بیرون شهری و متعلق به دوره قاجار است که در دوره پهلوی به قزاقخانه، درشگه خانه، ماشین‌خانه، کارگاه روغن‌کشی و موزاییک‌سازی تغییر کاربری داد که پس از مرمت و احیای مجدد به‌عنوان مرکز اطلاع‌رسانی گردشگری استان قزوین فعالیت دارد.

حضرتی در خصوص روند مرمت این بنای تاریخی عنوان کرد: احیای بخشی از طاق‌ها و دیوارها، مرمت‌های موضعی، زیربندی و بندکشی داخلی، انجام فرش کف مجموعه، تعویض آجرهای پوسیده و بندکشی بدنه خارجی، عایق‌کاری و فرش بام با آجر ختائی و مرمت راه‌پله بام ازجمله اقدامات مرمتی بود که در سال‌های گذشته در این بنا صورت گرفته و مرحله جدید ساماندهی و مرمت آن از اواسط اردیبهشت‌ماه سال جاری تحت نظارت برجعلی زاده آغاز و اقداماتی چون خاک‌برداری حریم بنا، رطوبت‌زدایی، اجرای کانال نای کش، کف سازی و مرمت بدنه‌های آجری بااعتباری در حدود 400 میلیون ریال از محل اعتبارات استانی در حال انجام است.

بر اساس این گزارش، این بنا نخستین بنای واقع در محور تاریخی – فرهنگی شهر قزوین بوده و در کنار دو بنای تاریخی خانه داعی و دروازه راه کوشک مجموعه ارزشمندی را در آغاز بافت تاریخی قزوین تشکیل داده‌اند.

بنای مذکور در تاریخ 12/6/1380 به شماره 3848 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و بخش باقی‌مانده از مجموعه‌ای است که تصور می‌شود در دوره قاجار و در حاشیه بیرونی و خارج از دروازه ورودی شهر (راه کوشک) به منظوره محل استراحت و بیتوته کاروان‌ها دایر شده است.

شکل کلی این بنا یک طبقه و دارای طول شرقی و غربی است. تزئین اصلی لچکی‌ها همگی به شیوه خفته راسته انجام‌گرفته و قوس‌ها آجری، ساده و نیزه‌دار می‌باشند. پوشش فوقانی فضاها به دلیل ایجاد تنوع و تعمیرات کمی سطح با روش‌های مختلف اجرا گردیده که زیباترین آن پوشش چهار ترک راهروی مرکز است. نیم ستون‌های جبهه جنوبی نیز با استفاده از آجر تراش و پیشروی و عقب‌نشینی مناسب زیبایی خاصی به بنا داده‌اند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: