• سه شنبه ۸ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-2990-5
  • خبرنگار : 59021
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون سیاسی و امنیتی استانداری قزوین تأکید کرد:

ضرورت برنامه‌ریزی برای جوان‌سازی جمعیت در استان

معاون سیاسی و امنیتی استانداری قزوین گفت: باید در خصوص ارتقا کیفیت و جوان‌سازی جمعیت که مورد اتفاق‌نظر اکثریت کارشناسان و مسئولان است برنامه‌ریزی لازم صورت بگیرد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، جلسه شورای راهبردی جمعیت استان قزوین به مناسبت 30 اردیبهشت روز ملی جمعیت با شعار «پویایی، بالندگی و جوانی» با حضور مسئولان استانی در سالن اجتماعات معاونت سیاسی و امنیتی استانداری قزوین برگزار شد.

علیرضا آشناگر معاون سیاسی و امنیتی استانداری قزوین در این کارگروه بابیان اینکه اطلاعات همراه با تحلیل باید در اختیار مسئولان و مدیران دستگاه‌های مختلف قرار بگیرد، اظهار کرد: متأسفانه برخی از دستگاه‌ها در مبادله اطلاعات خست به خرج می‌دهند، این در حالی است که ارائه اطلاعات می‌تواند زمینه تصمیم‌گیری بهتر را برای آینده کشور فراهم کند.

وی افزود: با ارائه اطلاعات می‌توان برخی از برنامه‌ها را در حد نیاز تقویت و در برخی دیگر نیز تجدیدنظر کرد لذا نیاز است مدیران با نرم‌افزارهای روان و ساده که بازگوی اطلاعات کارآمد است آشنا بوده و به‌صورت روزانه آن را پیگیری کنند.

آشناگر تصریح کرد: مدیریت جمعیت یک بحث چالشی است که موافقان و مخالفان خود را دارد اما همه مسئولان کشور ملزم به انجام سیاست‌های جمعیت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری هستند.

وی ادامه داد: باید در خصوص کیفیت و جوان‌سازی جمعیت که مورد اتفاق‌نظر اکثریت کارشناسان و مسئولان است برنامه‌ریزی لازم صورت بگیرد و با افزایش سطح آگاهی و ارائه آموزش‌های لازم و تبیین موضوع قدم‌های مؤثری را در این راستا برداشت.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری قزوین بابیان اینکه برای پیشبرد این امر نیازمند یک عزم ملی هستیم، عنوان کرد: طی آمارهای ارائه‌شده در خصوص استان قزوین با پایین بودن نرخ رشد جمعیت استان، با افزایش طلاق و کاهش نرخ ازدواج روبه‌رو هستیم که این مباحث بسیار قابل‌توجه و اهمیت است و باید برنامه‌ریزی مناسبی برای ارتقا نرخ رشد جمعیت، کاهش طلاق و افزایش ازدواج در سطح استان انجام شود.

آشناگر اعلام کرد: طی اطلاعات آماری ارائه‌شده نرخ طلاق در قزوین با کاهش روبه‌رو است و در دو شهر آبیک و آبگرم افزایش طلاق را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه طلاق در آینده نزدیک در استان قزوین گفت: این سامانه که طی یک تفاهم‌نامه بین سازمان بهزیستی و دادگستری استان راه‌اندازی خواهد شد بر مبنای ارائه مشاوره به زوج‌ها فعالیت خواهد کرد.

معاون سیاسی و امنیتی استانداری قزوین اعلام کرد: افزایش طلاق و کاهش ازدواج به مباحث و موضوعات مختلفی ازجمله مباحث اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی وابسته است لذا کنکاش در آن و تلاش برای اصلاح آن با ارائه راهکارهایی ازجمله خدمات مشاوره قبل و بعد از ازدواج به‌ویژه در مواقع بحرانی لازم است.

وی تأکید کرد: همکاری بین بخشی بین دستگاه‌ها در این موضوع دارای اهمیت بسیار است لذا باید دستگاه‌ها این موضوع که می‌توان آن را از مباحث مورد تأکید کشوری دانست جدیت لازم را داشته باشند.

آشناگر تصریح کرد: کمیته‌های اعلامی از سوی سازمان ثبت‌احوال در خصوص موضوع جمعیتی استان می‌تواند در قالب 3 تا 4 کمیته کاهش یابد تا قدرت تصمیم‌گیری در این زمینه ارتقا پیدا کند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: