• شنبه ۱۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-2594-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

آغاز ساماندهی و مرمت سردر ورودی امامزاده آمنه خاتون

در راستای حفاظت و نگهداری از اماکن ارزشمند تاریخی– مذهبی، ساماندهی و مرمت سردر ورودی امامزاده آمنه خاتون با همکاری و مشارکت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و اداره کل اوقاف استان قزوین آغاز شد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، محمدعلی حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین با اعلام این خبر گفت: بقعه آمنه خاتون یا آمینه خاتون از زیارتگاه‌های قدیمی شهر قزوین و بنای تاریخی مربوط به دوره صفوی است که از دیرباز محل زیارت و عبادت و برگزاری بسیاری از مراسم آئینی و مرکز تجمع مناسبت‌های مختلف مذهبی در قزوین بوده و به دلیل قدمت تاریخی این بنا و جایگاهی که نزد مردم دارد و حجم زائران و گردشگران داخلی و خارجی که در طول سال به این امامزاده مراجعه می‌کنند حفاظت و نگهداری آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

حضرتی در خصوص روند مرمت سردر ورودی امامزاده آمنه خاتون اظهار کرد: ساماندهی و مرمت ورودی این بنای تاریخی– مذهبی از اواسط اردیبهشت‌ماه سال جاری تحت نظارت فنی و کارشناسی این اداره کل و همکاری اداره کل اوقاف آغاز شد و اقدامات مرمتی شامل خاک‌برداری جهت آسیب‌شناسی، کف سازی، مرمت سردر ورودی امامزاده، نوسازی و مرمت ستون‌های آجری ورودی، بندکشی و ساماندهی تأسیسات مکانیکی تحت نظارت برجعلی زاده در حال انجام است.

بنای امامزاده آمنه خاتون یا آمینه خاتون واقع در خیابان ملک‌آباد از بقعه‌های قدیمی شهر قزوین است که در تاریخ 24/9/1375 با شماره 1789 به ثبت رسیده است. این بنا تا چند دهه پیش در محوّطه گورستان محلّه پنبه ریسه قرار داشت و با کشیدن دیوار برگِرد آن، بقعه دارای صحن بزرگی می‌گردد که چند قبر قدیمی هنوز در آن برجای‌مانده است.

امامزاده آمنه خاتون از آثار ارزشمند دوره صفوی است که بر روی شالوده ایلخانی ساخته‌شده است. پلان هشت‌ضلعی در داخل که بیرون به طرح مدور تبدیل‌شده و با رسمی بندی، کاشی‌کاری، مقرنس سفالی و شباک گچی مزین گشته است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: