• شنبه ۱۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-2591-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

امام‌جمعه قزوین:

مبتلا شدن جامعه به ربا اقتصاد را به نابودی می‌کشاند

امام‌جمعه قزوین در جلسه تفسیر قرآن بابیان اینکه سال‌هاست مراجع در خصوص آسیب‌های ربا هشدار می‌دهند، گفت: مبتلا شدن جامعه به ربا اقتصاد را نابود می‌کند.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در ادامه تفسیر سوره «شعرا» اظهار کرد: آیات اواخر سوره «شعرا» به نزول قرآن می‌پردازد. ما دو نوع نزول داریم؛ نزول اول به معنای «تجافی» و نزول دیگر به معنای «تجلی» است.

امام‌جمعه قزوین افزود: در نزول «تجلی» علم از سوی یک شخص برتر به فرد دیگر نزول و تجلی پیدا می‌کند بدون اینکه این علم در نزد شخص اول دچار نقصان شود یا حذف گردد، بلکه از جایی به‌جای دیگر منتقل می‌شود.

این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: نزول قرآن «تجافی» نیست بلکه نزول «تجلی» است و به‌طور دائم از سوی خدای متعال درحالی‌که پرتوافشانی به‌سوی بندگانش است و این نور در قلب پیامبر اسلام (ص) تجلی کرد.

وی گفت: نزول قرآن از سوی خداوند به پیامبر (ص) فقط انتقال یک سری اطلاعات نبود بلکه آنچه خداوند نازل فرمود جزو وجود، جان و قلب پیامبر (ص) شد و از شخصیت ایشان جدا نبود به همین علت پیامبر (ص) توانست بر بندگان خدا تأثیرگذار شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین ابراز کرد: «منذر بودن» یکی از اساسی‌ترین ویژگی‌های پیامبران بود اما فقط اختصاص به آن‌ها ندارد و همه مسلمانان باید هشداردهنده باشند و نسبت به عواقب گناهان و مصیبت‌ها یکدیگر را انذار دهند.

آیت‌الله عابدینی ابراز کرد: چندین سال است مراجع و دلسوزان دین و علما فریاد می‌زنند که مبتلا شدن جامعه به ربا، اقتصاد را نابود می‌کند و مشکلات عدیده در حوزه اقتصادی به وجود می‌آورد و بر همه ماست که درباره ربا هشدار دهیم.

امام‌جمعه قزوین ادامه داد: زبان‌ها هرکدام ظهور و افولی دارند. به‌طور مثال برخی کلمات صدها سال پیش جزو زبان مردم ما محسوب می‌شد اما امروز از بین رفته‌اند و کلمات دیگر به این زبان اضافه‌شده است.

این مفسر قرآن و نهج‌البلاغه گفت: از سوی دیگر کلمات دارای ظرفیت و حجم مخصوص به خود هستند و این کلمات همچون ظرفی هستند که باید با مظروف ادبیات و مفاهیم معنوی خود پر شوند، برای نمونه کلمه «کرامت» به عربی در ظرف کلمه فارسی «بزرگواری» نمی‌گنجد و ما نمی‌توانیم آن را به‌خوبی معنا کنیم.

وی افزود: بین زبان عربی و زبان‌های دیگر تفاوت‌هایی در ترجمه و کلمات وجود دارد. در قرآن کریم آمده است که ما قرآن را با عربی مبین نازل کردیم و از زمان اقوام مختلف نام قرآن بیان‌شده و پیامبران منتظر آمدن خاتم‌الانبیا (ص) و نزول قرآن کریم بودند.

این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: در آیه 157 سوره اعراف آمده است «همانان که از این فرستاده پیامبر درس نخوانده که [نام] او را نزد خود در تورات و انجیل نوشته می‌یابند پیروی می‌کنند [همان پیامبری که] آنان را به کار پسندیده فرمان می‌دهد و از کار ناپسند بازمی‌دارد و برای آنان چیزهای پاکیزه را حلال و چیزهای ناپاک را بر ایشان حرام می‌گرداند و از [دوش] آنان قیدوبندهایی را که بر ایشان بوده است برمی‌دارد پس کسانی که به او ایمان آوردند و بزرگش داشتند و یاری‌اش کردند و نوری را که با او نازل‌شده است پیروی کردند آنان همان رستگاران‌اند».

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین ادامه داد: در سوره صف آمده است: «آیا برای مردم به‌عنوان نشانی، این کافی نیست که دانشمندان مسیحی و یهودی از آمدن خاتم‌الانبیا و کتابش خبر داده‌اند؟»

آیت‌الله عابدینی اذعان کرد: خداوند می‌فرماید اگر ما این قرآن را به غیر اعراب نازل می‌کردیم آن‌ها به این قرآن ایمان نمی‌آوردند، اساسی‌ترین کتاب‌هایی که در تفسیر و بیان لغات قرآن به عرب و عجم خدمت کرده، اثر دانشمندان فارسی‌زبان است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: