• شنبه ۱۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-2791-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مسئول دفتر برنامه‌ریزی الگوی کشت سازمان جهاد کشاورزی قزوین:

برنامه الگوی کشت استان قزوین با همراهی کشاورزان تدوین شود

مسئول دفتر برنامه‌ریزی الگوی کشت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: برنامه الگوی کشت استان باید با همراهی کشاورزان و بر اساس معیشت و دانش بومی آن‌ها تدوین می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، تورج بنیادی در دومین جلسه کمیته فنی ستاد الگوی کشت که با حضور نمایندگان کارشناسان فنی سازمان، مدیریت‌ها و اعضای کمیته برگزار شد ضمن ارائه گزارشی از وضعیت منابع آبی استان اظهار کرد: با توجه به سیاست‌ها، برنامه‌ها و بررسی دقیق وضع موجود منابع آب، خاک و تغییرات اقلیمی برنامه الگوی کشت در استان برای تمامی شهرستان‌ها بر اساس منابع در منطقه تعیین می‌شود.

وی ادامه داد: در راستای تشکیل دفتر برنامه‌ریزی الگوی کشت در سازمان جهاد کشاورزی استان و ارائه راهکارهای علمی و عملی با توجه به وضعیت منابع آب‌وخاک و همچنین در نظر گرفتن مزیت‌های اقتصادی، اشتغال و درآمد کشاورزان، تغییر الگوی کشت در استان عملیاتی خواهد شد.

بنیادی تصریح کرد: از مهم‌ترین راهکارها برای توسعه بخش کشاورزی استان، برنامه‌ریزی، طراحی و اجرای الگوی کشت بهینه محصولات کشاورزی است.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر اطلاعات مربوط به شناسنامه قطعات کشاورزی (خود اظهاری) در سطح 100 هزار هکتار از اراضی استان توسط مدیریت امور اراضی استان، در پروژه کاداستر برداشت‌شده که در صورت اضافه شدن اطلاعات مربوط به‌تناسب اراضی و اقلیم می‌توان الگوی کشت را به‌صورت پایلوت در این منطقه اجرا کرد.

بنیادی اضافه کرد: برای دستیابی به الگوی کشت مطلوب و پایدار، باید وضعیت مالکیت آب، ضمانت اجرایی جهت پیاده‌سازی الگوی کشت و عوامل دخیل در بازار و مسائل اجتماعی مدنظر قرار گیرد.

به گزارش ایسنا، در این جلسه در خصوص نحوه برداشت لایه‌های موردنیاز و نحوه پایش الگوی کشت، تقویت تشکل‌های کشاورزی و توانمند شدن در زمینه مدیریت آب، توزیع آب توسط وزارت جهاد کشاورزی بحث و تبادل‌نظر شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: