• شنبه ۱۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-5790-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

جانی تازه بر پیکر مسجد مدرسه سلجوقی قزوین

به‌منظور حفاظت و نگهداری از آثار ارزشمند تاریخی –مذهبی، مسجد مدرسه حیدریه، نگین هزارساله محله بلاغی به همت میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین ساماندهی و مرمت می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
محمدعلی حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین اظهار کرد: مجموعه مسجد- مدرسه حیدریه قزوین واقع در محله بلاغی از آثار درخشان به یادگار مانده از دوره سلجوقی است که با داشتن پیشینه غنی تاریخی، معماری برجسته و کتیبه‌های منحصربه‌فرد ازجمله آثار ارزشمند کهن شهر قزوین به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: این اثر تاریخی باشکوه در محله بلاغی قزوین بخشی از بافت تاریخی این شهر واقع‌شده و در پیوند با سقاخانه، حمام بلاغی و عمارت سردار مفخم بافت سازه‌ای بی‌نظیری را ایجاد کرده است.

حضرتی با تأکید بر حفظ و نگهداری این بنای ارزشمند تاریخی در خصوص اقدامات مرمتی صورت گرفته در این بنا طی سال‌های گذشته تشریح کرد: از سال 93 تاکنون اقدام‌های مرمتی چون مطالعات باستان‌شناسی شهری و ایجاد گمانه‌های باستان‌شناسی در سه جبهه مسجد و مدرسه، برداشت آسفالت کف محوطه، ایجاد سازه‌های حفاظتی بر روی گمانه‌ها، ساماندهی و مرمت آمفی‌تئاتر و ساماندهی و مرمت بدنه مسجد تحت نظارت این اداره کل صورت گرفت و مرحله جدید ساماندهی و مرمت این بنای ارزشمند تاریخی در سه فاز به‌صورت هم‌زمان از اوایل خردادماه سال جاری آغازشده و تحت نظارت کارشناسی مهندس رضا شجاعی در حال انجام است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین با اشاره به روند انجام پروژه مرمت مسجد مدرسه حیدریه عنوان کرد: فاز اول پروژه مرمتی این بنای تاریخی شامل ساماندهی و مرمت بام شیروانی مسجد و آمفی‌تئاتر می‌شود که طی این مرحله اصلاح آبراهه‌ها، برداشت ورقه‌های فرسوده بام، مرمت زیرسازی چوبی و نصب مجدد ورقه‌های جدید انجام خواهد شد.

وی افزود: مرمت نمای خارجی مسجد شامل مرمت موضعی طاق‌ها، دانه گذاری شامل برداشت آجرهای فرسوده و جایگزینی آجرهای مناسب، پاک‌سازی لایه‌های سیمانی دیواره شرقی و بندکشی مجدد، اصلاح کانال رطوبتی دیواره ضلع غربی، جمع‌کردن نخاله‌های قواره ضلع جنوبی و کف سازی محوطه جلوی مسجد و همچنین مرمت فضای داخل مسجد شامل گوشه سازی‌ها و دوخت و دوز ترک‌ها در پیشانی شمالی بالای سر در ورودی مسجد نیز در فاز دوم به اجرا درمی‌آید.

حضرتی ساماندهی و مرمت پوسته خارجی دیواره ضلع غربی حجره‌های مدرسه را فاز سوم پروژه مرمتی مسجد – مدرسه حیدریه عنوان نمود و تصریح کرد: در فاز سوم مرمت، ساماندهی پوسته خارجی دیواره ضلع غربی حجره‌های مدرسه در دستور کار قرار دارد که طی آن جمع شدن دیواره آجری تغییر شکل داده و آسیب‌دیده براثر رطوبت و بندکشی و اجرای مجدد با آجر متناسب صورت خواهد گرفت.

این مقام مسئول در ادامه یادآور شد: هزینه برای اجرای این پروژه مرمتی بالغ‌بر یک میلیارد و 900 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی است که امیدواریم با مرمت این بنای زیبا و منحصربه‌فرد تاریخی بتوانیم امانت‌داران خوبی برای آیندگان باشیم.

به گزارش ایسنا، مسجد- مدرسه حیدریه قزوین ازجمله آثار ارزشمند مربوط به دوره سلجوقی است که در سال 1312 با شماره ثبت 200 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. این اثر تاریخی پس از زلزله سال 513 توسط امیر خمارتاش تجدید بناشده و رافعی و مستوفی آن را «جامع اصحاب ابوحنیفه» خوانده‌اند و قدمت بنای نخستینش به سده‌های نخست هجری می‌رسد.

در قسمت دیوار جنوبی مسجد محرابی واقع‌شده که ازنظر طرح و نوع کار یکی از بهترین نمونه محراب‌های دوره سلجوقی است.

در داخل محراب آیاتی از قرآن کریم، با گچ‌بری زیبایی در زمینه‌ای لاجوردی نوشته‌شده و در اطراف محراب و داخل باندها شش کتیبه به خطوط کوفی و نسخ وجود دارد. این مسجد، مدرسه به‌عنوان یکی از شاهکارهای هنر دوره سلجوقی مطرح و در محله بلاغی قرار دارد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: