• یکشنبه ۲۰ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-6290-5
  • خبرنگار : 59021
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل هواشناسی استان قزوین:

بارش‌های اخیر مشکلات کمبود منابع آبی استان را جبران نمی‌کند

مدیرکل هواشناسی استان قزوین گفت: بارش‌های اخیر نمی‌تواند مشکلات کمبود منابع آبی ما و عقب‌ماندگی‌های موجود در این حوزه را جبران کند بنابراین نیاز به برنامه‌ریزی در حوزه کم‌آبی و مصرف انرژی با توجه به افزایش دما محسوس است.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، جلسه شورای هماهنگی امور راه و شهرسازی استان قزوین به‌منظور ارائه آخرین آمار و پروژه‌های حوزه این وزارت خانه در سالن جلسات اداره کل راه و شهرسازی استان برگزار شد. 

آرش بهاروند مدیرکل هواشناسی استان قزوین در این نشست با بیان اینکه در سال آبی جاری یعنی از اول مهرماه تاکنون در حدود 279 میلی‌متر بارش را در میانگین استان داشته‌ایم، اظهار کرد: این آمار نسبت به میانگین بارش بلندمدت با کاهش 9 درصدی مواجه بوده است. 

وی افزود: ما به نرخ نرمال بارش کشور نزدیک شده‌ایم اما از ابتدای سال زراعی یعنی فصل پاییز با خشکی روبرو بودیم و پاییز کم بارش از یک‌سو و توزیع زمانی نامناسب بارش‌ها و کاهش شدید روزهای برفی در طول زمستان از 17 روز به 6 روز در سال 96موجب شد با کاهش بارش‌ها در استان مواجه باشیم. 

بهاروند تصریح کرد: با توجه به افزایش دما تا 4.3 دهم درجه سلسیوس به‌صورت میانگین نسبت به میانگین بلندمدت در برخی از ماه‌های سال موجب شد تا با کاهش 25 درصدی تعداد روزهای یخ‌بندان در سطح همه مناطق استان روبرو باشیم. 

این مسئول ادامه داد: بعد از 4 ماه خشکی در بهمن و اسفندماه افزایش باران، در فروردین‌ماه خشکی و در اردیبهشت‌ماه و در نیمه خرداد نیز افزایش بارندگی را شاهد بودیم در مجموع بارش، ما به سمت نرمال رفته‌ایم.
 
مدیرکل هواشناسی استان قزوین با اعلام اینکه در 11 و 27 فروردین‌ماه 2 موج سرمای شدید تا حدود 9- درجه داشتیم که موجب خسارات بسیار به کشاورزان استان و سرمازدگی محصولات شد. 

وی بیان کرد: با توجه به خشک‌سالی‌های 10 سال گذشته و شدت یافتن آهنگ آن از سال 89 تاکنون در سطح کشور و استان قزوین شاهد ادامه خشک‌سالی در سال‌جاری نیز هستیم. 

بهاروند عنوان کرد: توزیع نامناسب بارش، افزایش دما و نیاز بالا به آب تبعاتی را برای استان به همراه داشته که می‌توان به افزایش خسارت بیمه‌ای و بودجه حوادث غیرمترقبه، افزایش مصرف انرژی و کاهش نمایه زیست‌اقلیمی اشاره کرد. 

این مسئول با اعلام اینکه پیش‌بینی در حوزه بارش‌های چند ماه آینده نشان می‌دهد که بارش‌ها در سطح نرمال باقی خواهد ماند، گفت: بارش‌های اخیر نمی‌تواند مشکلات کمبود منابع آبی ما و عقب‌ماندگی‌های موجود در این حوزه را جبران کند بنابراین نیاز به برنامه‌ریزی در حوزه کم‌آبی و مصرف انرژی با توجه به افزایش دما محسوس است. 

وی اضافه کرد: در حال حاضر کارگروه‌های بسیاری در حوزه کم‌آبی و حفاظت از منابع آب استان تشکیل‌شده تا برنامه‌ریزی لازم در این خصوص انجام شود از سوی دیگر در بخش مصارف خانگی آب نیز مردم باید به سمت صرفه‌جویی بیشتر حرکت کنند. 

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: