• پنجشنبه ۲۴ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 973-3891-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مجری طرح زیتون کشور:

86 هزار هکتار از باغات کشور به محصول زیتون اختصاص دارد

مجری طرح زیتون کشور گفت: 86 هزار هکتار از باغات کشور به زیر کشت محصول زیتون رفته است .

 به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
احمد مستخدمی در جلسه ستاد پایش و مبارزه با آفت مگس زیتون که با حضور مدیران کل ستادی سازمان حفظ نباتات کشور، معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی و معاونین تولیدات گیاهی و مدیران و کارشناسان باغبانی و حفظ نباتات سه استان قزوین، گیلان و زنجان که در بخش طارم سفلی از توابع استان قزوین برگزار شد با بیان آخرین گزارش وضعیت زیتون کشور اظهار کرد: در حال حاضر سطح زیر کشت زیتون در کشور بیش از  ۸۶ هزار هکتار است که از این میزان حدود ۵۵ هزار هکتار بارور است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته بیش از ۱۰۰ هزار تُن زیتون در کشور تولید شده است ،تصریح کرد: استان‌های زنجان، قزوین و گیلان مرکز اصلی تولید این محصول بوده و بیشترین سطح و تولید در کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

مجری طرح زیتون کشور با اشاره به آفت مگس زیتون در باغات ابراز کرد: این آفت از سال ۸۳ و بر اثر واردات بی‌رویه میوه زیتون از کشورهای همسایه به کشور راه یافته و کانون اصلی پراکنش آن مناطق سه‌گانه زیتون خیز کشور در استان‌های فوق و البته کمی هم در استان گلستان است.

مستخدمی افزود: در حال حاضر حدود ۲۰ هزار هکتار از باغات زیتون این سه استان آلوده به مگس زیتون بوده و همه ساله در آن ردیابی، پایش و مبارزه صورت می‌گیرد.

وی تصریح کرد: در سال‌های اخیر با پیگیری که این دفتردر بخش‌های اجرا با همراهی سازمان حفظ نباتات و معاونت باغبانی انجام داده؛ خوشبختانه آفت زیتون طی ۳ سال گذشته کاملا کنترل و خسارت آن به کمترین حد ممکن رسیده که البته این امر رسالت ما را نسبت به سال‌های قبل برای کنترل و مبارزه با این آفت بیشتر خواهد کرد.

مجری طرح زیتون کشور با بیان اینکه امسال با توجه به کاهش نسبی دما و افزایش رطوبت بر اثر بارش ماه‌های اخیر شرایط بسیار مناسبی برای طغیان آفت مگس زیتون وجود دارد، توضیح داد: دفتر طرح زیتون علاوه بر تخصیص اعتبار در بخش‎های مختلف اصلاح و احیای باغات زیتون مانند هرس، تغذیه، پیوند، مدیریت کف باغ و دفع علف‌های هرز، بازجوانسازی باغات مسن که همگی در کاهش خسارت مگس زیتون موثر هستند برای اصلاح باغ‌های آفت‌زده و جمع‌آوری میوه‌های آلوده به لارو این آفت نیز برنامه و دستورالعمل جداگانه‌ای را مد نظر قرار داده و به سه استان آفت خیز تخصیص داده است.

 مستخدمی با تقدیر و تشکر از مدیران و کارشناسان حفظ نباتات جهت ردیابی و پایش مداوم آفت در طول سال و در ایستگاه‌های ردیابی واقع در سه استان ابراز کرد: دفتر طرح زیتون نیز به عنوان متولی بخش زیتون کشور چندین جلسه در معاونت باغبانی جهت دریافت اطلاعات مربوط به ردیابی و پایش آفت در استان‌های هدف و همچنین هماهنگی و برنامه‌ریزی بهتر در خصوص هدایت عمِلیات‌ اصلاحی باغات زیتون به منظور کنترل موثر این آفت در سال زراعی جاری برگزار کرده است.

وی خاطرنشان کرد: بهره‌برداران بخش زیتون می‌دانند که خسارت این آفت تحت پوشش بیمه کشاورزی قرار نمی‌گیرد و مگس زیتون یک آفت همگانی است که دولت عملیات ردیابی و پیش‌آگاهی را برای مبارزه با این آفت بر عهده دارد ولی مبارزه اصلی با آفت به عهده باغداران زیتون‌کار است.

این مسئول اضافه کرد: در همین راستا؛ به بهره‌برداران زیتون‌کار توصیه می‌شود بیش از پیش به توصیه‌های مروجین و کارشناسان مراکز ترویج جهاد کشاورزی توجه کرده و با توجه به شرایط مساعد شیوع این آفت؛ نسبت به مبارزه به هنگام و اصولی با این آفت اقدام کنند.

مجری طرح زیتون کشور خاطرنشان کرد: تبیین نقشه راه جدیدی در طرح زیتون در حال تدوین است که در آن ضمن اصلاح و بهسازی باغات موجود، توسعه باغات فقط در مناطق مستعد کشت و با ارقام تجاری سازگار با هر منطقه انجام خواهد شد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: