• شنبه ۲ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-590-5
  • خبرنگار : 59006
  • منبع خبر : گفتگو

افزایش آگاهی از عوارض زخم بستر جلوگیری می‌کند

مدیرعامل کانون معلولین توانا استان قزوین گفت: درصورتی‌که آگاهی افراد نسبت به چگونگی برخورد با فرد دارای زخم بستر افزایش پیدا کند می‌توان از بیش از 50 درصد حوادث ناشی از زخم بستر جلوگیری کرد.

هادیان پور در حاشیه اولین همایش آموزشی ویژه افراد آسیب نخاعی که پیش از ظهر امروز برگزار شد، در گفت‌وگو با ایسنا منطقه قزوین، تصریح کرد: درصدی از اعضا کانون معلولین توانا افرادی هستند که در اثر حوادث و تصادف دچار ضایعه نخاعی شدند، در حال حاضر 220 نفر در این زمینه شناسایی شدند که از این تعداد 45 نفر دارای زخم بستر هستند.

وی افزود: قسمتی از بدن افرادی که دچار آسیب نخاعی می‌شوند حس ندارند و این قسمت با تشک در تماس است که در بلندمدت سبب ایجاد زخم و عفونت می‌شود، این موضوع عضلات را درگیر می‌کند و در صورت عدم رسیدگی مناسب عفونت بدن منجر به فوت فرد می‌شود.

مدیرعامل کانون معلولین توانا استان قزوین اظهار کرد: درصورتی‌که آگاهی افراد نسبت به این موضوعات ازجمله استفاده از تشک مواج، نحوه صحیح شست‌وشو، نحوه استفاده از انواع پمادها و کرم‌ها؛ افزایش پیدا کند می‌توان از بیش از 50 درصد حوادث ناشی از زخم بستر جلوگیری کرد.

وی یادآور شد: برای هر پانسمان فرد باید 150 هزار تومان هزینه کند و هر یک روز در میان باید پانسمان شود، برخی از افراد برای درمان زخم بستر بیش از 50 میلیون تومان هزینه می‌کنند این در حالی است که اگر آگاهی لازم باشد هزینه‌ها کاهش می‌یابد.

 هادیان پور تصریح کرد: به منظور آگاه‌سازی، این همایش آموزشی با حضور اساتید برجسته برگزارشده است، بنیاد شهید در حوزه زخم بستر تجربه خوبی دارد و از این ظرفیت در همایش استفاده‌شده است؛ همچنین درمانگرهای با هزینه پایین در این همایش معرفی می‌شود.

وی یادآور شد: کانون معلولین توانان مهم‌ترین خدمتی که به افراد ضایعه نخاعی می‌تواند ارائه دهد افزایش آگاهی است، ما یک‌نهاد اجتماعی هستیم و در زمینه پیگیری قانون و مطالبات حضوری فعال داریم و در زمینه درمان نیز گام‌هایی برداشته‌شده است.

مدیرعامل کانون معلولین توانا استان قزوین خاطرنشان کرد: زخم بستر در بیماری‌ها و حوادثی از جمله سکته مغزی، ضربه‌مغزی، عمل قلب، مشکل کلیوی و بیمارانی که باید مدت زیادی را روی تخت باشند اتفاق می‌افتد، پزشکان باید به اطرافیان آموزش را ارائه بدهند تا از مشکلات دیگر جلوگیری شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: