• یکشنبه ۳ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-1290-5
  • خبرنگار : 59012
  • منبع خبر : گزارش

روایت ایسنا از اولین همایش نقش دستگاه قضا و رسانه‌ها در احیای حقوق عامه

پیش از ظهر امروز اولین همایش نقش دستگاه قضایی و رسانه‌ها در احیای حقوق عامه در سالن جلسات اداره کل دادگستری استان برگزار شد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، همایش نقش دستگاه قضایی و رسانه‌ها  در احیای حقوق عامه پیش از ظهر امروز در حالی در سالن اجتماعات دادگستری برگزار شد که علاوه بر کارشناسان، رؤسای دادگستری و جمعی از حقوقدانان اصحاب رسانه نیز حضور پررنگی داشتند.

همایشی که بیش از 4 ساعت طول کشید و میهمانان زیادی در آن حضور داشتند اما آنچه می‌شد در این همایش موردبررسی قرارداد عنوان همایش بود که همه سخنرانان نیز تأکید بر آن داشتند تا دستگاه قضا و رسانه‌ها باهم تعاملات گسترده‌ای را داشته باشند.

نورالله قدرتی رئیس‌کل دادگستری استان آغازگر این همایش بود که ضمن خیرمقدم و گرامیداشت هفته قوه قضائیه سخنان خود را آغاز کرد.

تحقق عدالت بدون حقوق عامه مفهوم نخواهد داشت

رئیس‌کل دادگستری استان قزوین با اشاره به اینکه تحقق عدالت بدون حقوق عامه معنی و مفهوم نخواهد داشت می‌گوید: در طول تاریخ در بازه‌هایی از زمان جهالت و غفلت نهادهای قدرت و ثروت موجب شده تا حقوق عامه تضییع شود.

قدرتی اظهارمی کند: قبل از دستگاه قضایی سایر نهادها و سازمان‌ها هم باید به اجرا و احیای حقوق عامه بپردازند و عملکرد آن‌ها به‌گونه‌ای باشد که حقوق مردم داده شود.

وی اضافه می‌کند: تحقق عدالت بدون حقوق عامه معنی و مفهوم نخواهد داشت و همواره در طول تاریخ نهادهای قدرت و ثروت بوده‌اند که موجب شدند تا حقوق عامه مورد تضییع قرار گیرد.

قدرتی یادآوری می‌کند: جامعه باید از سلامت اعتقادی برخورد باشد که البته این در حالی است که هنوز مفهوم و معنای حقوق عامه تفهیم نشده است.

رئیس دادگستری استان ادامه می‌دهد: همه دستگاه‌ها باید تلاش کنند تا احقاق حقوق عامه احیا شود که این امر با همدلی و همکاری جمعی صورت می‌پذیرد.

به گزارش ایسنا با توجه به اینکه خواسته رئیس‌کل دادگستری استان نیز تقویت تعامل دستگاه‌ها با رسانه‌ها است باید منتظر ماند و دید که آیا پس از پایان هفته قوه قضائیه نیز هم چنان مسئولان قضایی به دنبال تعامل و حمایت از رسانه‌ها هستند یا همانند بسیاری دیگر از دستگاه‌ها رسانه‌ها را تنها درزمانی که نیاز مبرم به آن‌ها دارند می‌شناسند.

احیای حقوق عامه تنها بر عهده دستگاه قضا نیست

حجت‌الاسلام‌والمسلمین هادی صادقی معاون فرهنگی رئیس قوه قضائیه می‌گوید: شهید بهشتی ضمن نوگرایی، اصولگرای تمام‌عیار بود که این اصولگرایی به معنای نگاه حزبی و جناحی نبوده بلکه به معنای اعتقاد و پایه‌ای است.

وی اظهار می‌کند: حقوق عامه یک امر عمومی است که در حال حاضر در جامعه ما به‌خوبی تبیین نشده است که البته حقوق عمومی را همه دستگاه‌هایی که جنبه عمومی دارند نیز عهده‌دار هستند.

صادقی خاطرنشان می‌کند: نمی‌توان انتظار داشت تمامی موارد مربوط به احیای حقوق عامه بر عهده دستگاه قضایی باشد بلکه سایر دستگاه‌ها و نهادها نیز باید در این زمینه ورود پیدا کنند.

وی یادآوری می‌کند: در دستگاه قضایی تنها دادستان‌ها عهده‌دار احیای حقوق عامه نیستند چرا که شأن دادستانی معطوف به جرم است و تعقیب جرم تا اجرای مجازات از وظایف اصیل دادستانی به شمار می‌رود.

صادقی ادامه  می‌دهد: رسانه‌ها در فضای امروز بسیار سرنوشت‌ساز و اثرگذار هستند و چشم و گوش جامعه محسوب می‌شوند بنابراین نقش بسزایی در احیای حقوق عامه دارند.

معاون فرهنگی رئیس قوه قضائیه تأکید می‌کند: رسانه‌ها امروز قدرت زیادی دارند و می‌توانند واقعیت را به همان شکلی که می‌خواهند بسازند و با این کار حقوق مردم را احیا یا تضییع کنند.

وی اضافه می‌کند: امنیت اقتصادی و رفاهی از مهم‌ترین ارکان رسانه‌ها در حقوق عامه به شمار می‌رود که رسانه‌ها می‌توانند در این راستا این ارکان را ارتقا و یا متزلزل کنند.

معاون فرهنگی رئیس قوه قضائیه می‌گوید: نتیجه برجسته‌سازی نادرست توسط رسانه‌ها برهم خوردن اعتماد عمومی و از میان رفتن سرمایه اجتماعی است ازاین‌رو از فعالان این حوزه انتظار می‌رود تا با هوشمندی و آگاهی بیشتری به فعالیت بپردازند تا دشمن از فضای رسانه داخل برای ضربه به کشور استفاده نکند.

به گزارش ایسنا، طبق گفته معاون فرهنگی رئیس قوه قضائیه اجرای حقوق عامه صرفاً بر عهده دستگاه قضا نیست بنابراین این انتظار ایجاد می‌شود که دستگاه‌های مختلف نظارتی باید با دستگاه قضا همراه و به برطرف کردن مشکلات و احقاق حقوق عامه بپردازند.

کار دستگاه قضا بسیار حساس است

عبدالمحمد زاهدی  استاندار قزوین در این همایش اظهار می‌کند: در یک جامعه قانون‌مدار جامعه‌ای که بنا است با مشارکت همگان به سامان برسد نقش همه دستگاه‌ها در درون حاکمیت در قالب تشکل‌ها، سازمان‌ها و نهادها تعریف و دنبال شود.

وی اعلام می‌کند: ارتباط رسانه‌ها با دستگاه‌ها و نهادهای مختلف دوسویه است و باید در همین راستا مراقب خود و یکدیگر باشیم و در همین زمینه رسانه‌ها باید یار دستگاه قضائیه، مجریه و مقننه باشند.

زاهدی اضافه می‌کند: با توجه به همکاری خوبی که بین  دستگاه قضائی با رسانه‌های استان به وجود آمده می‌توان پیش‌بینی کرد که در آینده جامعه‌ای پویاتر در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی قزوین فراهم شود.

استاندار قزوین تأکید می‌کند: باید فضایی را به وجود آورد که رسانه‌ها بتوانند در راستای حفظ حقوق عامه در چهارچوب قوانین و مصالح ملی و منطقه‌ای و حفظ حیثیت دستگاه‌ها مطالب خود را منعکس کنند.

به گزارش ایسنا، مرد شماره یک استان که همواره همراه و حامی رسانه‌های استان بوده است بازهم تأکیداتی مبنی بر همراهی و همکاری مدیران مختلف دستگاه‌ها با رسانه‌ها دارد که البته باید با بررسی‌های مختلف دید که آیا تذکرات و توجهات پی‌درپی مقام ارشد استان اثرگذاری بالایی درزمینه تعامل مدیران دستگاه‌ها با رسانه‌ها داشته است.

قزوین  می‌تواند پایلوت اجرای طرح احقاق حقوق عامه شود

محمدجواد حشمتی معاون قضایی دادستانی کل کشور در امور احیا حقوق عامه در این همایش اظهار می‌کند: قزوین با توجه به موقعیت خاص و تعامل خوب دستگاه قضایی با رسانه‌ها می‌تواند پایلوت اجرای طرح احقاق حقوق عامه باشد.

حشمتی اعلام می‌کند: تاکنون ۲۰۰ مورد از حقوق عامه با اقدامات کارشناسی شناسایی‌شده و نقشه راه و شرح موضوعات را استخراج کرده‌ایم که در همین راستا اقداماتی با ذکر مصادیق و موانع قانونی برای برطرف شدن آن انجام‌شده است.

وی می‌گوید: مواردی هم چون  محیط‌زیست، آلودگی هوا، گرانی و بحران آب مصداق بارز حقوق عامه است که دستگاه قضایی می‌تواند در آن ورود کند اگرچه در نگاه اول بی‌ارتباط به دستگاه قضا به نظر می‌رسد.

معاون قضایی دادستانی تصریح کرد: در برخی از امور مانند دادن مجوز به چاه‌های غیرمجاز و بروز مشکل کم‌آبی با سوء مدیریت مواجه بوده‌ایم و این سوء مدیریت کشور را امروز با چالش جدی مواجه کرده است.

وی اعلام می‌کند: گاهی مدیریت و تصمیمات غلط می‌تواند امنیت کشور را به مخاطره اندازد لذا باید دستگاه قضایی به‌عنوان مدعی‌العموم در هرزمانی که حقی از مردم ضایع می‌شود ورود کرده و حافظ بیت‌المال و منافع عمومی باشد.

معاون قضایی دادستانی اضافه می‌کند: مشارکت دادن مردم در کارها یکی از راهکارهای حمایتی است ازاین‌رو رسانه‌ها باید منعکس‌کننده دیدگاه‌های مردم باشند چراکه اگر خود را با نظر مردم هماهنگ کنند بسیاری از ناسازگاری‌ها جبران خواهد شد.

به گزارش ایسنا، اگر قزوین بخواهد به‌عنوان پایلوت حقوق عامه در کشور باشد نیاز است تا بسترهای زیادی فراهم شود بنابراین لازم است تا مسئولان مرتبط در این زمینه توجهات خود را افزایش دهند.

دستگاه قضایی تحت تأثیر عواملی که مانع از قضاوت عادلانه می‌شود قرار نگیرد

عبدالکریم عابدینی نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین بابیان اینکه عدالت و قسط فلسفه رسالت انبیاء است، می‌گوید: دستگاه قضایی تحت تأثیر عواملی که مانع از قضاوت عادلانه می‌شود قرار نگیرند.

وی اظهار می‌کند: عدالت و قسط همانند «تقوا» در ذات همه انسان‌ها قرار داده‌شده است و اگر بسترهای لازم فراهم باشد، در وجود همه انسان‌ها رشد و نمو پیدا می‌کند و بسترسازی تحقق این هدف وظیفه مسئولان است.

عابدینی  ادامه می‌دهد: دستگاه قضایی باید بسترساز تحقق عدالت در جامعه اسلامی باشد و باندبازی و سیاسی‌کاری‌ها نباید مانع احقاق حقوق عامه در این دستگاه شود.

امام‌جمعه قزوین تأکید می‌کند: دلایلی وجود دارد که اجازه نمی‌دهد قضاوت با عدالت همراه باشد ازاین‌رو «عجله کردن و در نظر گرفتن همه جوانب امر» از عواملی است که قرآن آن را یکی از عواملی معرفی می‌کند که مانع از قضاوت عادلانه می‌شود.

نماینده ولی‌فقیه می‌گوید: در جامعه‌ای که ظالمان، دنیاپرستان، هواپرستان و زیاده خواهان جوی درست کنند که دستگاه قضا و قاضی را تحت تأثیر خود قرار دهند، مانع از قضاوت عادلانه خواهد شد و باید با ایجاد چنین فضاهایی برخورد جدی صورت گیرد.

به گزارش ایسنا، پدر معنوی استان نیز با تذکرات به‌جا و همیشگی خود بازهم اعلام بر آن داشت که دستگاه قضا تحت تأثیر عوامل خارجی قرار نگیرد بنابراین با توجه به این تأکیدات باید تلاش خود را جهت از بین بردن عوامل خارجی به‌کارگیرند.

به گزارش ایسنا، برگزاری چنین همایش‌هایی بسیار اثرگذار خواهد بود اما باید به دنبال آن بود که آیا دستگاه قضا پس از هفته قوه قضائیه نیز به دنبال تعاملات با رسانه‌ها خواهد بود یا درب‌های ارتباطی به دادگستری با تمام شدن هفته قوه قضائیه بسته خواهد شد و ارتباطات به شکل بسیار محدود خواهد بود.

آنچه در فضای فعلی جامعه لازم است تقویت ارتباط رسانه‌ها با دستگاه قضا است چراکه با این حرکت اعتماد مردم به رسانه‌های داخلی بیشتر شده و اخبار را از طریق مراجع داخلی پیگیری می‌کنند که البته این امر نیازمند همکاری دستگاه قضا با رسانه‌ها و پاسخگویی آن‌ها است.

گزارش از طهورا قلی‌پور خبرنگار ایسنا منطقه قزوین

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: