• یکشنبه ۱۰ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 974-1494-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

آغاز فاز دوم مرمت تیمچه سرباز

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین از آغاز فاز دوم پروژه مرمت و ساماندهی تیمچه سرباز واقع در شمال سرای قیصریه خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، محمدعلی حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین با اعلام این خبر گفت: تیمچه تاریخی سرباز واقع در شمال سرای قیصریه، بنای تاریخی ارزشمند به‌جای مانده از دوره صفوی – قاجار در مجموعه عظیم و باشکوه بازار قزوین است که به علت پیشینه تاریخی این بنا و قرارگیری در بافت تاریخی شهر قزوین، محافظت و جلوگیری از تخریب بخش‌های مختلف آن از سال گذشته در دستور کار مرمتی این اداره کل قرار گرفت.

حضرتی در خصوص روند مرمت این بنای تاریخی عنوان کرد: با توجه به آسیب‌های واردشده به این اثر ارزشمند تاریخی، فاز اول مرمت و ساماندهی بام آن در قالب اجرای طرح مشارکتی با کسبه بازار در تیرماه سال 96 اجرا و فعالیت‌های مرمتی شامل برداشت بافت فرسوده بام، حمل خاک و نخاله، اجرای کانال ناکش، استحکام‌بخشی، زنبوره کردن و دوغاب‌ریزی طاق‌ها، کٌرٌم بندی، پوکه‌ریزی و سیمان بام، بندکشی، عایق‌کاری رطوبتی و مرمت‌های موضعی و مرمت مجموعه سر در ورودی تحت نظارت کارشناسی برجعلی‌زاده صورت گرفت.

وی با اشاره به آغاز فاز دوم ساماندهی و مرمت تیمچه سرباز افزود: فاز دوم پروژه مرمت این بنای تاریخی شامل ادامه بامسازی و احیاء، مرمت و نوسازی بخش نیمه تخریب‌شده ضلع شمالی، مرمت بدنه‌های آجری، استحکام‌بخشی، اجرای طاق و تویزه‌های حجرات، سبک‌سازی بخشی از بام، مرمت و نوسازی رواق ضلع شمالی با الگوی سنتی چوبی، بندکشی، کف‌سازی و آجرفرش از اوایل تیرماه سال جاری آغازشده و در حال اجراست.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین یادآور شد: این پروژه مرمتی بااعتباری بالغ‌بر یک میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی این اداره کل تحت نظارت برجعلی‌زاده انجام می‌شود.

به گزارش ایسنا، تیمچه تاریخی سرباز بنایی دوطبقه واقع در شمال سرای قیصریه است که در تاریخ دوم شهریور ۱۳۷۸ با شماره ۲۴۰۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، ورودی این بنا قوس کلیلی داشته و لچکی‌های طاق نمای حجره‌ها با کاشی‌های زرد و صورتی از صحنه‌های شکار، گل و پونه و پرندگان تزئین و درهای این تیمچه نیز از ارسی‌ها چوبی استفاده‌شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: