• یکشنبه ۱۰ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 974-1694-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

ساماندهی و مرمت چاه‌خانه باغستان سنتی قزوین

به دنبال اجرای پروژه‌های مرمتی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین برای حفاظت و نگهداری از مواریث ارزشمند تاریخی – فرهنگی، ساماندهی و مرمت یکی از چاه‌خانه‌های باغستان سنتی قزوین واقع در محل میان سامان لوته آغاز شد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
محمدعلی حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین، چاه‌خانه‌ها را یکی از عناصر فیزیکی و نمادهای هویت‌ساز باغات سنتی قزوین خواند و گفت: باغستان سنتی قزوین که درواقع بخش مهمی از هویت تاریخی و فرهنگی مردم قزوین را شامل می‌شود به لحاظ سیستم آبیاری، گونه‌های مقاوم گیاهی، ژن‌های منحصربه‌فرد و پیشینه تاریخی دارای ویژگی‌های خاص است و وجود بنایی با عنوان «چاه‌خانه» در داخل این باغات با شاخص‌های ویژه که به لحاظ کاربری و تأمین نیازهای باغدار و باغستان داشته، جزو میراث ارزشمند معماری سازگار با اقلیم طبیعی است که ساماندهی و احیای آن‌ها علاوه بر حفظ این واحدهای معماری بومی موجب تقویت نظام سنتی در حفاظت از باغستان شده و زمینه را برای حضور و استفاده مجدد باغداران فراهم خواهد کرد.

حضرتی قدمت بنای چاه‌خانه‌های فعلی را متعلق به دوره صفوی تا پهلوی دانست و عنوان کرد: از حدود 300 تا 400 چاه‌خانه‌ای که در باغات سنتی پیرامون شهر قزوین وجود داشته، در حال حاضر کمتر از یک‌دهم آن باقی‌مانده و بقیه به‌طور کامل تخریب یا نیمه ویران شده‌اند که با توجه به خطر نابودی کامل این بناهای ارزشمند تاریخی، طرح مرمت و باززنده‌سازی تعداد اندک باقی‌مانده در دستور کار این اداره کل قرارگرفته و مرمت چاه‌خانه محل میان سامان«لوته» معروف به «چاه‌خانه وسط» واقع در جنوب راه‌آهن قزوین که همچنان با کاربری قدیم خود فعالیت دارد، از اوایل تیرماه سال جاری آغاز شد.

وی در خصوص روند مرمت این بنای تاریخی ابراز کرد: در طرح ساماندهی و مرمت این بنا اقدام‌های مرمتی چون دوخت و دوز ترک‌های جداره‌ها، استحکام‌بخشی تویزه‌های فرسوده، هره‌چینی بام، تسطیح و شیب بندی بام، آجرفرش بام، پاک‌سازی جداره‌های داخلی چاه‌خانه، آجرفرش کف و ساماندهی محوطه چاه‌خانه تحت نظارت کارشناسی مهندس مهران یعقوبی و با هزینه 450 میلیون ریال از محل اعتبارات ملی این اداره کل در حال انجام است.

به گزارش ایسنا، چاه‌خانه‌ها در طول سده‌ها پناهگاه باغداران بوده و نمایانگر الگوی اصیلی از ارتباط بین انسان، طبیعت و معماری هستند و هر چاه‌خانه به نام همان محل یا نام سازنده آن شناخته می‌شود. بنای چاه‌خانه‌ها معمولاً از آجر و ملات خشت و گل ساخته شدند. این بناها اتاقی به ابعاد ۴ X ۴ و ارتفاع حدود ۳ متر دارند که دارای دیوارهای پهن و طاق ضربی هستند. چاه‌خانه‌ها دارای هواکش، شومینه و راه‌پله بوده و چاه‌خانه‌های قدیمی فاقد درب و دارای کتیبه‌ای که نام چاه‌خانه و سال ساخت در آن ذکرشده هستند.

فضای چاه‌خانه به‌عنوان استراحتگاه مشترک باغبانان و محل انبار وسایل آنان بوده و در زمان آبیاری و به‌خصوص در فصل محصول برای حفاظت از محصولات باغی استفاده می‌شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: