• شنبه ۱۶ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 974-2394-5
  • خبرنگار : 59006
  • منبع خبر : گفتگو

تألیف کتاب در حوزه اخلاق رسانه ضروری است

یک فعال رسانه گفت: در حال حاضر تألیف کتاب در بخش اخلاق رسانه که منطبق با فرهنگ و اصول کشورمان باشد اهمیت بالایی دارد.

آرش شایسته‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین،
بابیان اینکه تاکنون ۱۲ کتاب در حوزه روانشناسی، جامعه‌شناسی و رسانه تألیف کرده‌ام، تصریح کرد: آخرین کتابی که تابستان امسال از بنده منتشرشده، مهارت‌های ارتباطی و ارتباطات انسانی است که با همراهی کبری درویش‌پیشه نوشتم.

وی افزود: ازآنجاکه ارتباط با همنوعان سنگ‌بنای جامعه انسانی است و باورهای ما با رفتارهای ما تکمیل می‌شود، دانستن اصولی که ما را در رفتارهای ارتباطی یاری دهد، بسیار حائز اهمیت است.

این فعال رسانه‌ای اظهار کرد: همهٔ ما به‌نوعی از کم و کیف روابطمان با دیگران گله‌مندیم، کمتر خود را قاصر و بیشتر دیگران را دراین‌باره نکوهش و سرزنش می‌کنیم. از همین رو انسان‌ها باید با شناخت هر دونیمهٔ خود یعنی «نیمه پیدا» و «نیمهٔ نهان» درصدد ارائهٔ مدلی در قالب منشور روابط انسانی باشند تا با آن بتوانند ضمن بازنگری در رفتار، ارتباطات انسانی خود را بهبود و توسعه بخشند.

وی در ادامه با اشاره به ورود فعالان رسانه به عرصه نویسندگی خاطرنشان کرد: خبرنگاران می‌توانند در حوزه تألیف کتاب وارد شوند، در حوزه اخلاق رسانه هرچقدر کارکنیم کم است.

شایسته‌نیا تأکید کرد: به طبع افرادی که در این حوزه می‌خواهند مشغول به فعالیت شوند باید دنبال نوآوری و ابداع باشند و بتوانند در مورد کتابی که می‌خواهند تألیف کنند حرف تازه‌ای داشته باشند.

وی بیان کرد: این افراد باید  بتوانند کتاب را بومی‌سازی کنند و اگر قرار است تألیفی انجام دهند چیزی باشد که قابلیت عملی شدن در کشور ما را دارند کار خوبی است.

این فعال رسانه یادآور شد: در حال حاضر بعضی از کتاب‌هایی موجود در بازار ترجمه است افرادی که این کتاب را در خارج از کشور نوشتن با توجه به شرایط خاص فرهنگی آن کشور تألیف و تدوین نکردند.

 وی تصریح کرد: این نمونه‌ها اجرایی و عملیاتی کردنشان در کشور به آسان میسر نیست، باید به‌گونه‌ای باشد که  با فرهنگ بومی و ارزش اصیلی و دینی ما همخوانی پیدا کنند.

شایسته‌نیا با اشاره به اینکه آموزش تعلیم و تربیت اولین گام تألیف کتاب است، اظهار کرد: خبرنگار برای تألیف کتاب باید یاد بگیرد و یاد بدهد، باید سعه‌صدر داشته باشد و بتواند از دیدگاه دیگران استفاده کند تا در این عرصه قلم و قدم بردارد.

وی تصریح کرد: اخلاق رسانه‌ای و تمرین و ممارست یکی از راه‌های موفقیت هر کس در حوزه نگارش کتاب است، اصحاب رسانه اگر به‌صورت جدی وارد این عرصه شوند و با دانش روز مسلح شوند قطعاً می‌توانند یکی از نویسندگان خوب برای قشر فرهیخته کشور باشند.

این نویسنده یادآور شد: ما هرچقدر تلاش کنیم کم است، به‌اندازه کافی کتاب در حوزه رسانه و اقتصاد رسانه داریم اما در بخش اخلاق رسانه نداریم اگر در این حوزه ورود پیدا کنند اتفاق  خوبی خواهد افتاد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: