• شنبه ۱۶ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-6390-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

تداوم دوره خشک‌سالی 10 ساله

مدیرکل هواشناسی استان قزوین با تأکید بر موضوع تغییرات اقلیمی گفت: نقشه‌های پهنه‌بندی خشک‌سالی بیانگر تداوم وضعیت خشک‌سالی طی 10 سال اخیر بوده و تشدید وضعیت را در سال زراعی جاری در نیمه شمالی استان نشان می‌دهد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، آرش بهاروند با اشاره به اینکه در پائیز 96 بیشترین افزایش دما در سطح کشور را استان قزوین داشته است، اضافه کرد: از ابتدای مهرماه 1396 تا 18 خرداد 97 مجموع بارش استان به میزان 279.1 میلی‌متر بوده است و این مقدار در مقایسه با همین بازه زمانی در بلندمدت 305.5 میلی‌متر حدود 9 درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وی اعلام کرد: طی مقایسه اختلاف بارش ماهانه و فصلی سال زراعی جاری و بلندمدت استان قزوین، بیشترین کاهش بارش در آبان ماه حدود 82 درصد رخ‌داده است. از اواسط بهمن تا پایان اسفند شاهد وقوع بارش‌های بیشتری بودیم، به‌طوری‌که بارش‌ها در بهمن 80 و در اسفند 18 درصد افزایش یافت.

مدیرکل هواشناسی استان قزوین اضافه کرد: در فروردین‌ماه با کاهش شدید بارش مواجه بودیم ولی در اردیبهشت و خرداد مقدار بارش‌ها مجدداً افزایش یافت و درمجموع پاییز 59 درصد کاهش و زمستان 17 درصد افزایش و بهار 8 درصد افزایش بارندگی را نشان می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: استان قزوین با مساحت 15 هزار و 776 کیلومترمربع، 0.96 درصد از مساحت کشور را شامل می‌شود و سهم بارش آن از میانگین بارش کل کشور 1.4 درصد است که نسبت کاهش بارندگی در آن به نسبت استان‌های دیگر وضعیت نرمال‌تری دارد.

بهاروند با اشاره به افزایش دما در استان تصریح کرد: بیشترین افزایش دما در دی‌ماه با 4.3 درجه رتبه اول و آبان و اسفند با 3.6 درجه در رتبه بعدی قرار دارد به‌طورکلی زمستان 3.8 درجه و پاییز 1.1 درجه افزایش دما را نسبت به بلندمدت نشان می‌دهد.

این مقام مسئول بابیان این‌که افزایش دما باعث کاهش روزهای برفی شده عنوان کرد: در ایستگاه‌های استان بین 4 تا 18 روز نسبت به دوره آماری، بارش برف کمتری داشتیم که این موضوع علاوه بر کاهش روزهای برفی باعث کاهش 25 درصدی تعداد روزهای یخبندان نسبت به دوره آماری ایستگاه‌ها شده است.

مدیرکل هواشناسی استان در خصوص خسارت‌هایی که بارش‌های نابهنگام به بار آورده گفت: در روزهای 11 و 27 فروردین با عبور دو موج سرمایی، شاهد افت محسوس دما بودیم که خسارت سرمازدگی به محصولات زراعی و باغی به علت گستردگی و شدت یخبندانِ توأم با بارش نابهنگام برف در موج دوم بیشتر بود.

وی تأکید کرد: اگرچه میانگین بارش سال زراعی جاری کاهش 9 درصدی نسبت به بلندمدت را نشان می‌دهد و کل سال زراعی جزو خشک‌سالی ضعیف محسوب می‌شود ولی توزیع بارش ماهانه مناسب نبوده و عمده بارش‌ها در سه ماه بهمن، اسفند و اردیبهشت اتفاق افتاد و در سایر ماه‌ها، خشک‌سالی شدید به وقوع پیوست.

بهاروند تصریح کرد: نقشه‌های پهنه‌بندی خشک‌سالی بیانگر تداوم وضعیت خشک‌سالی طی 10 سال اخیر بوده و تشدید وضعیت را در سال زراعی جاری در نیمه شمالی استان نشان می‌دهد.

مدیرکل هواشناسی استان در پایان در خصوص پیامدهای تغییرات اقلیمی گفت: افزایش، مصرف انرژی، کاهش تاب‌آوری مناطق شهری، مهاجرت از مناطق آسیب‌پذیر، کاهش شاخص آسایش اقلیمی، کاهش عملکرد محصولات و کاهش امنیت غذایی، افزایش خسارت بیمه، افزایش بودجه حوادث، افزایش بارش سیل‌آسا، کاهش امنیت ملی و دفاعی ازجمله پیامدهای خشک‌سالی خواهد بود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: