• پنجشنبه ۲۱ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-9190-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مبارزه با آفت مگس زیتون در 10 هکتار از باغات طارم سفلی

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین از آغاز عملیات مبارزه با افت مگس زیتون در سطح 10 هکتار از باغات منطقه طارم سفلی شهرستان قزوین خبر داد .

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
یوسف درخشان اظهار کرد: آفت مگس زیتون از جمله آفات وارداتی به کشور در سال 1383 بوده که با توجه به اهمیت آن در حال حاضر؛ جزو آفات همگانی بوده که مبارزه با آن با مشارکت باغدار و بخش دولتی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: هر ساله مبارزه با این آفت در باغات آلوده انجام می‌شود که بنابر شرایط آب‌وهوایی؛ تراکم آفت بصورت طغیانی است که در صورت عدم مبارزه می‌تواند خسارت زیادی را به باغداران زیتون وارد کند .

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با بیان اینکه لارو مگس با تغذیه از گوشت میوه باعث ریزش میوه‌ها قبل از برداشت و کاهش کیفیت روغن می‌شود، گفت: در طول سال 19 ایستگاه پیش‌آگاهی با 11 کارشناس بطور مستمر جمعیت این آفت را از طریق نصب تله‌های فرمونی برای تعیین زمان دقیق مبارزه و کاهش خسارت آفت در دوره پنج روزه رصد می‌کنند .

وی با اشاره به اینکه فعلا مبارزه بصورت کانون کوبی در سطح 10 هکتار در باغات روستای قوشچی از 14 تیر ماه آغازشده است، خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط آب‌و‌هوایی، افزایش رطوبت و خنکی هوا پیش‌بینی می‌شود سطح عملیات مبارزه تا 3 هزار هکتار افزایش یابد .

درخشان با بیان اینکه عملیات مبارزه با این آفت به دلیل تعدد نسل در 2 تا 3 مرحله انجام می‌شود، یادآور شد: استان قزوین از نظر تولید محصول زیتون در رتبه دوم کشوری قرار دارد و سالانه 18 تا 20 هزار تُن از این محصول را تولید می‌کند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین سطح زیر کشت باغات زیتون استان را 9 هزار و 150 هکتار برآورد کرد که از این میزان 6 هزار و 100 هکتار بارور است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: