• شنبه ۱۳ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 975-4291-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

استاندار قزوین در دیدار سفیر ایران در ساحل‌عاج:

زمینهٔ همکاری اقتصادی با کشورهای آفریقایی در قزوین فراهم است

در دیدار سفیر ایران در ساحل‌عاج و سفیر آکرودیته ایران در گابون و کامرون با استاندار قزوین زمینه‌ها و مناسبات همکاری‌های اقتصادی استان با کشورهای آفریقایی موردبحث و بررسی قرار گرفت.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، عبدالمحمد زاهدی در دیدار با منصور شکیب مهر اظهار کرد: قزوین با ظرفیت‌های خوب گردشگری، صنعتی و کشاورزی می‌تواند روابط اقتصادی خوبی با کشورهای آفریقایی به‌ویژه ساحل‌عاج داشته باشد.

وی اضافه کرد: برای برقراری ارتباط و ورود به مناسبات اقتصادی با کشور ساحل‌عاج لازم است اتاق‌های بازرگانی دو کشور رابطه خود را آغاز کنند.

استاندار قزوین ادامه داد: در آغاز این ارتباط و حضور اتاق بازرگانی استان در آن کشور می‌بایست با بررسی زمینه‌های همکاری؛ ظرفیت‌ها و توانمندی‌های استان نیز برای آغاز همکاری اقتصادی نیز معرفی شود.

وی ابراز کرد: در حال حاضر؛ معاملات تهاتری بهترین شیوهٔ برقراری ارتباط اقتصادی با کشور ساحل‌عاج است و در این خصوص می‌بایست بررسی‌های لازم انجام و زمینه‌های همکاری با استان قزوین موردبحث و تبادل‌نظر شود.

زاهدی گفت: استان قزوین به دلیل نزدیکی به پایتخت و قرار گرفتن در مسیرهای چند استان مهم و دسترسی به بازار مصرف چندمیلیونی از ظرفیت‌های بسیار خوبی در حوزه اقتصادی برخوردار است.

وی عنوان کرد: در بخش کشاورزی هم وضعیت استان مناسب است و بخشی از این ظرفیت می‌تواند در صادرات فعال شود و در این میان کشورهای آفریقایی می‌تواند هدف‌گذاری شود.

استاندار قزوین تصریح کرد: آمادگی داریم در قالب نمایشگاه توانمندی‌های استان را معرفی کنیم تا طرفین با ظرفیت‌های همدیگر آشنا شده و برای سرمایه‌گذاری اقدام کنند.

زاهدی یادآور شد: نشست‌های تخصصی با حضور فعالان اقتصادی قزوین و کشور ساحل‌عاج ضروری است تا بتوان زمینه‌های سرمایه‌گذاری و فعالیت مشترک را بررسی کرد.

منصور شکیب مهر سفیر جمهوری اسلامی در ساحل‌عاج نیز در سخنانی برقراری مناسبات و همکاری‌های اقتصادی استان قزوین را با کشور ساحل‌عاج خوب ارزیابی کرد و افزود: فرصت‌های سرمایه‌گذاری مناسبی در این کشور وجود دارد و در ادامهٔ ارتباطات نیز می‌توانیم این همکاری‌ها را با سایر کشورهای آن منطقه گسترش دهیم.
شکیب مهر خاطرنشان کرد: کشور ساحل‌عاج بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکنندهٔ کاکائو و بادام‌زمینی در دنیاست و 40 درصد محصول کاکائوی دنیا در آن کشور تولید می‌شود.

وی اظهار کرد: این کشور در حوزهٔ کشاورزی بسیار غنی است و باوجود بارش 5 متر باران در سال محصولات مختلفی از قبیل پنبه، آناناس و میوه‌های مناطق استوایی را نیز تولید می‌کند.

شکیب مهر تصریح کرد: در این کشور امتیازات خوبی برای سرمایه‌گذاران قائل هستند و مراحل ثبت شرکت‌های اقتصادی بسیار سریع و آسان است و ورود و خروج سرمایه نیز با سهولت انجام می‌گیرد.

سفیر جمهوری اسلامی در ساحل‌عاج از علاقه‌مندی مسئولان آن کشور برای برقراری ارتباط اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران خبر داد و افزود: کشور ساحل‌عاج یکی از 14 کشور عضو اتحادیه بومی غرب افریقاست و در حال حاضر نیز 37 میلیارد دلار تولید ناخالص دارد و اقتصاد آن بیشتر در دست لبنانی‌هاست.

 وی افزود: 38 درصد جمعیت کشور ساحل‌عاج مسلمان هستند که اکثریت آن‌ها را شیعه‌ها تشکیل می‌دهند و از مجموع 500 هزار لبنانی که در کشورهای آفریقایی زندگی می‌کنند 120 هزار نفر در این کشور هستند.

شکیب مهر زمینه‌های همکاری استان قزوین را با کشور ساحل‌عاج صنایع تبدیلی، صنایع شیمیایی، مواد غذایی اعلام کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: