• دوشنبه ۱۹ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۹
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 976-1193-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : گفتگو

توسط انتشارات جهاد دانشگاهی قزوین صورت گرفت؛

انتشار کتاب «پاسخ گیاه به تنش‌های غیرزیستی»

کتاب «پاسخ گیاه به تنش‌های غیرزیستی»، نوشته رحیم حداد، قاسمعلی گروسی، بهنام صداقتی، میثم بسطامی، رضا فرجامی‌نژاد توسط انتشارات جهاد دانشگاهی قزوین منتشر شد.

علی دل‌زنده مدیر انتشارات جهاددانشگاهی قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، از انتشار کتاب «پاسخ گیاه به تنش‌های غیرزیستی»، نوشته رحیم حداد، قاسمعلی گروسی، بهنام صداقتی، میثم بسطامی، رضا فرجامی‌نژاد توسط انتشارات جهاد دانشگاهی قزوین خبر داد.

وی ادامه داد: گیاهان همواره با تنش‌های محیطی درگیر هستند اما به علت ماهیت ساکن خود، به‌جای فرار از این تنش‌ها، مکانیسم‌های پیچیده‌ای را برای پاسخ و سازگاری علیه این عوامل توسعه داده‌اند. در این کتاب ابتدا تعریفی جامع از انواع تنش‌های غیرزیستی ارائه گردیده و سپس در مورد پاسخ و عکس‌العمل گیاهان در برابر تنش‌های غیرزیستی بحث شده است. در انتها راهکارهای مورد استفاده در اصلاح نباتات و مهندسی ژنتیک برای افزایش مقاومت گیاهان به تنش‌های غیرزیستی مورد بررسی قرار گرفته است.

مدیر انتشارات جهاددانشگاهی قزوین تشریح کرد:  کتاب حاضر شامل 8 فصل و به ترتیت با عناوین تنش‌های خشکی و شوری، سایر تنش‌های غیرزیستی، اصلاح گیاهان برای مقاومت به تنش، استفاده از تکنیک‌های درون شیشه‌ای در اصلاح گیاهان، سیستم‌های دریافت و پیام‌رسانی در سلول‌های گیاهی، تنظیم بیان ژن در پاسخ به تنش‌های غیرزیستی، فاکتورهای رونویسی و تنش‌های محیطی در گیاهان و تولید گیاهان تراریخته با قدرت بقای بالا تحت تنش‌های غیرزیستی است.

دل‌زنده یادآور شد: کتاب «پاسخ گیاه به تنش‌های غیرزیستی» با شمارگان هزار نسخه در 454 صفحه به بهای 40 هزار تومان و در قطع وزیری از سوی انتشارات جهاد دانشگاهی قزوین منتشر شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: