• دوشنبه ۲۶ شهریور ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 976-1393-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : گفتگو

مدیر شرکت دانش‌بنیان رینو:

هر ایرانی به‌طور متوسط سالانه 8 کیلوگرم پسماند الکترونیک تولید می‌کند

مدیر شرکت دانش‌بنیان رینو اعلام کرد: هر ایرانی به‌طور متوسط سالانه 8 کیلوگرم پسماند الکترونیک شامل انواع موبایل، لپ تاب، تبلت، کامپیوتر رومیزی، یخچال، ماکروویو، تلویزیون، ماشین‌های لباسشویی، ظرف‌شویی و کولرگازی تولید می‌کند.

حامد مازندرانی‌زاده مدیر شرکت رینو در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، اظهار کرد: پسماندهای الکترونیک 2 درصد حجم پسماندها را به خود اختصاص می‌دهند که در اثر بازیافت غیراصولی بسیار خطرساز بوده و شیرابه آن‌ها بانفوذ به زمین در آب نفوذ کرده و مواد سمی خطرناکی وارد آب‌های زیرزمینی می‌شود.


وی ادامه داد: حدود 15 سال بازیافت پسماند شهری را مطالعه و پژوهش قرار دادم و از اغلب سایت‌های کشور مانند کهریزک تهران، محمدآباد قزوین، سراوان رشت، مشهد، کرمانشاه، زنجان، اصفهان، قم و همچنین سایت بازیافت کشورهای چین، ژاپن، بلژیک، آلمان از سیستم‌های امحا زباله بازدید کردم و با مشاهده اینکه ورود به شهرداری‌ها با سختی صورت می‌گیرد تصمیم گرفتم کار بازیافت را به‌صورت محدود و متمرکز بر زباله‌های الکترونیک ادامه دهم.

وی اضافه کرد: با کمک دانشجویان این ایده تیرماه 96 در مرکز رشد دانشگاه امام خمینی (ره) آغاز به کار کرد و هسته رینو تشکیل شد در ادامه طی رویدادی 2 هفته‌ای با عنوان «رینو شو» در هفته دوم مهر ماه 1396 ضمن آگاه‌سازی دانشجویان، کارمندان و اساتید دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) با خطرات بازیافت غیراصولی پسماندهای الکترونیک، نسبت به جمع‌آوری پسماندهای الکترونیک اقدام شد و ادامه به پاس قدردانی از مشارکت‌کنندگان هدایایی نیز اهدا شد.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه اقتصاد ما دولتی بوده و حجم آن نیز بزرگ است عمده تولیدکننده زباله الکترونیک، دولت است و بر اساس قوانین اسقاط اموال دولتی، سازمان‌ها الزام دارند بعد از بین رفتن تجهیزات آن‌ها را اسقاط کرده و برای مزایده آن اقدام کنند و برای آن‌ها مهم نیست سرنوشت این تجهیزات چه خواهد بود.


مدیر شرکت دانش‌بنیان رینو خاطرنشان کرد: با مصوبه کارگروه پسماند استانداری همه ادارات باید پسماندهای الکترونیک خود را در اختیار هسته رینو قرار دهند و بازیافت آن‌ها در مرکز رشد امام خمینی (ره) انجام می‌شود.

وی اعلام کرد: نکته قابل‌تأمل در روش این شرکت دانش‌بنیان حفاظت از اطلاعات موجود در دستگاه‌های دولتی است و با روش امحای موجود در شرکت رینو امکان نشت اطلاعات وجود ندارد.

مازندارانی‌زاده تشریح کرد: دوره‌گردها چون دانش تفکیک زباله‌های الکترونیک را ندارند به همین جهت اقدام به سوزاندن بُردهای الکترونیک می‌کنند که در این بُردها بیشتر عناصر جدول مندلیف به‌کاررفته است که خاکستر آن آب، خاک و هوا ر آلوده می‌کنند چراکه حاوی سرب، جیوه و فلزات سنگین عمده است.


وی افزود: در روش دانش‌بنیان بدون تخریب محیط‌زیست فلزات موجود در بُردهای الکترونیک جداسازی می‌شود.

مدیر شرکت دانش‌بنیان رینو اعلام کرد: هر ایرانی به‌طور متوسط سالانه 8 کیلوگرم پسماند الکترونیک تولید می‌کند که در لوازمی از قبیل یخچال، ماکروویو، تلویزیون، ماشین‌های لباسشویی و ظرف‌شویی هوشمند و کولرگازی بُرد الکترونیک به‌کاررفته است.

مازندرانی‌زاده یادآور شد: از دیگر وسایل الکترونیک نیز می‌توان به مانیتور، لپ‌تاپ، کامپیوتر، پرینتر، دوربین‌های مداربسته و چاپگرها اشاره کرد.انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: