• سه شنبه ۳ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 977-793-5
  • خبرنگار : 59008
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

استاندار تأکید کرد:

ضرورت همکاری بیشتر دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی

استاندار قزوین گفت: همکاری دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی در کشور مغفول مانده و ضرورت دارد راهکار کاملی برای رفع این مشکل ارائه شود.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
عبدالمحمد زاهدی ظهر امروز در دیدار با محمود نیلی رئیس دانشگاه تهران که در استانداری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: حضور دانشگاه تهران در 2 زمینه باستان‌شناسی و کشاورزی در قزوین پایه و اساس خوبی برای تداوم همکاری‌های میان دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی است و قطعاً همه مدیران استان نیز از این همکاری استقبال می‌کنند.

وی افزود: همه مدیران استان به شکلی دانشگاهی بوده یا هم‌اینک در دانشگاه حضور دارند و به قطع با نگاه مثبت برای تداوم همکاری دانشگاه و استان اقدام می‌کنند.

زاهدی با اشاره به درخواست دانشگاه تهران برای مرمت کاروانسرای محمدآباد افزود: این اثر تاریخی هم‌اکنون به‌عنوان خوابگاه مورداستفاده و بهره‌برداری استادان و دانشجویان باستان‌شناسی دانشگاه تهران است که با توجه به فرسودگی و قدمت اثر باید برای جلوگیری از هر خطر احتمالی مورد مرمت و بازسازی قرار گیرد.

استاندار افزود: باید برای مرمت، تجهیز و بهره‌برداری از کاروانسرا یک جلسه مشترک با حضور دانشگاه تهران، دستگاه‌های اوقاف و امور خیریه و میراث فرهنگی استان و سرمایه‌گذار بخش خصوصی تشکیل شود تا با عقد قرارداد سه‌جانبه برای بازسازی و مرمت این اثر اقدام شود.

وی خاطرنشان کرد: جابه‌جایی جاده «بوئین‌زهرا – قزوین» که از کنار این اثر تاریخی عبور کرده و موجب آسیب به کاروانسرای محمدآباد می‌شود از درخواست‌های دیگر دانشگاه تهران است که باید مطالعات اجرایی آن امسال انجام‌شده و سال بعد برای این جابه‌جایی اقدام شود.

استاندار قزوین بر برگزاری جلسات کارشناسی با حضور مدیران کل دستگاه‌های ذی‌ربط و مدیریت دانشگاه تهران برای اجرای این طرح در استان تأکید کرد.

همت دانشگاه تهران برای پژوهش در سایت باستان‌شناسی محمدآباد

محمدعلی حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین ابراز کرد: دانشگاه تهران از دهه 1340 در مطالعات باستان‌شناسی دشت قزوین ورود پیداکرده و بیش از 40 سال است که در این مجموعه فعالیت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه قزوین بهشت باستان شناسان کشور است، عنوان کرد: دانشجویان و باستان شناسان بسیاری در مجموعه کاروانسرای شاه‌عباسی و محمدآباد اقامت دارند، آموزش‌دیده و به پژوهش می‌پردازند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین ادامه داد: امروز نیز دانشگاه تهران در حوزه سرمایه انسانی و حضور دانشجویان و کاوشگران در محل مجموعه محمدآباد و سگزآباد حضور فعالی داشته و همه امکاناتش را برای انجام پژوهش‌های باستان‌شناسی در این منطقه بسیج کرده است.

لزوم ارتباط بین‌دستگاهی برای کاوش‌های باستان‌شناسی

مصطفی ده‌پهلوان سرپرست کاوش مجموعه کاروانسرای محمدآباد نیز در این دیدار با اشاره به مشکلات کاوش در این مجموعه اظهار کرد: قزوین پتانسیل‌های محیطی بسیاری برای معرفی به جهان دارد اما در حال حاضر در این مجموعه شرایط و امکانات مناسبی برای کاوش در این منطقه وجود ندارد.

وی عنوان کرد: با توجه به اینکه کاوش‌ها، پژوهش‌های میان‌رشته‌ای هستند نیاز است که بتوانیم ارتباطات بین دستگاهی ایجاد کنیم که در این راستا میراث فرهنگی و اداره کل اوقاف و امور خیریه همکاری خوبی داشته‌اند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: