• پنجشنبه ۵ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۲
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-1294-5
  • خبرنگار : 59021
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در قزوین؛

پنجمین دوسالانه خوشنویسی ایران با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد

آيين اختتاميه پنجمین دوسالانه خوشنویسی بین‌المللی ایران با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در قزوین برگزار شد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
  پنجمین دوره جشنواره دوسالانه بین‌المللی خوشنویسی ایران ساعاتی پیش با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد.

در این مراسم سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، غلامحسین امیرخانی رئیس شورای‌عالی انجمن خوشنویسان ایران، عبدالمحمد زاهدی استاندار قزوین، سیده حمیده زرآبادی و داوود محمدی نمایندگان مردم قزوین البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی و مسئولان استانی و هنرمندان برجسته از سراسر کشور در این مراسم حضور داشتند.

مهرزاد محصص مستشاری رئیس انجمن خوشنویسان قزوین در این مراسم با بیان اینکه بزرگ‌ترین رویداد خوشنویسی ایران در شهری برگزار می‌شود که برند فرهنگی خود را هنر خوشنویسی می‌داند، اظهار کرد: قزوین به دلیل داشتن اساتید و بزرگان برجسته در قله‌های خوشنویسی از دیرباز قطب خوشنویسی و پایتخت این هنر متعالی است.

وی افزود: در دهه 1340 اولین شعبه‌های خوشنویسی کشور در قزوین راه‌اندازی شد و مفتخریم که امروز در انجمن خوشنویسان قزوین خط خوشنویسی نستعلیق قزوینی و نستعلیق میرعماد را ثبت ملی کرده‌ایم.

محصص با بیان اینکه به اذعان انجمن خوشنویسان ایران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جشنواره دوسالانه خوشنویسی ایران تنها دوسالانه هنری است که به مدت 10 سال به صورت منظم برگزار می‌شود، گفت: این رکوردی برای ثبت این رویداد فرهنگی بزرگ به نام قزوین است که با همت مسئولان و هنرمندان این رشته به دست آمده است.

وی ادامه داد: تقاضای ما از مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که عنوان پایتختی قزوین در هنر خوشنویسی تنها در اسم نباشد بلکه زمینه‌ای برای تحقق عینی آن فراهم شود.

این هنرمند قزوینی خاطرنشان کرد: سرمایه‌های شهر ما هنرمندان این سرزمین هستند لذا اگر خواهان پیشرفت توسعه‌ی فرهنگی هستیم باید از این سرمایه‌های انسانی حمایت کنیم تا در نتیجه آن شاهد رقم خوردن فعالیت‌های بزرگ فرهنگی باشیم.

رئیس انجمن خوشنویسان قزوین اعلام کرد: پنجمین دوسالانه بین‌المللی خوشنویسی ایران مفتخر به این است که مراسم بزرگداشتی برای استاد ملک محمد قزوینی داشته باشد چراکه وی از مفاخر ارزشمند خوشنویسی در کشور به شمار می‌رود.

محصص در پایان خاطرنشان کرد: باید همه دست به دست هم دهیم تا مُهر تایید بر پایتخت خوشنویسی ایران که به نام قزوین زده شده است با ادامه این دوسالانه‌ها به عنوان یک برند فرهنگی ادامه یابد.

در پایان این مراسم با نظر هیئت‌داوران برترین‌های خوشنویسی ایران در پنجمین دوسالانه بین‌المللی خوشنویسی ایران در بخش نستعلیق بدین شرح معرفی شدند مصطفی عابدینی از استان قزوین در رتبه اول قرار گرفت، رتبه دوم یادگار خیام از تهران و رتبه سوم سید حیدر موسوی از قزوین معرفی شد.

همچنین مجتبی شریفی از اصفهان، سلیمان میری از تهران، علی خیری حبیب‌آبادی از اصفهان، سید مرتضی جعفری از مازندران، هادی سید خانی از خراسان رضوی و احمد احمدی از اصفهان و پیمان سادات نژاد از ایلام، اصغر محمدی البرز از قم، سعید زمزیا از کرمانشاه، حمیدرضا توکلی از اصفهان شایسته تقدیر شناخته شدند.

در بخش شکسته‌نستعلیق، رتبه اول تعلق گرفت به فردین ولی زاده از تهران، رتبه دوم حافظ رنجبر از کردستان و رتبه سوم شمس‌الدین مرادی از ایلام شد.

در این رشته یونس رضایی از قزوین، امیر دانش مراغی از آذربایجان شرقی، مهدی منصوری از ایلام، محمود رحیمی عهد از تهران، ذبیح‌الله لولویی مهر از استان البرز، میثم صدری از تهران و گوهر همایی از قزوین شایسته تقدیر شناخته شدند.

رتبه اول الهام میر طلایی از اصفهان، مجید سعید کافی از سمنان، عذرا عبدالله پور از اصفهان، زهرا میبدی از قم، مصطفی رضایی از اصفهان و زهرا شیرازی پور از البرز هم مورد تجلیل قرار گرفتند.

 برترین خوشنویسان بخش ثلث هم معرفی شدند و بر اساس نظر هیئت‌داوران، مجید داستانی از قم در جایگاه اول ایستاد، علی ایرانی از قم در رده دوم جای گرفت و رتبه سوم به علی احسان پور از خراسان رضوی رسید؛ در این رشته شایسته تقدیرها احمد خوانساری از قم، نفیسه تقوی از قم، احسان کاظمی از تهران شناخته شدند.

گفتنی است، 750 اثر در دوسالانه پنجم از سراسر کشور به دبیرخانه دوسالانه بین‌المللی خوشنویسی قزوین ارسال شد و در نهایت 210 اثر بعد از داوری توسط اساتید برجسته به نمایشگاه دوسالانه راه پیدا کردند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: