• سه شنبه ۱۰ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۲
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 977-893-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : گفتگو

توسط سازمان انتشارات جهاددانشگاهی قزوین صورت گرفت؛

انتشار کتاب «پاسخ گیاهان به تنش غیرزیستی از منظر فیزیولوژیکی، بیوشیمیایی و ژنتیک»

کتاب «پاسخ گیاهان به تنش غیرزیستی از منظر فیزیولوژیکی، بیوشیمیایی و ژنتیک»، ترجمه دکتر رحیم حداد، دکتر قاسمعلی گروسی، زهرا آقایی جشوقانی، سمیرا محمدی و لیلا نیری‌پسند توسط انتشارات جهاد دانشگاهی قزوین منتشر شد.

علی دل‌زنده مدیر اجرایی انتشارات جهاددانشگاهی قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین،
اظهار کرد: کتاب «پاسخ گیاهان به تنش غیر زیستی از منظر فیزیولوژیکی، بیوشیمیایی و ژنتیک»، ترجمه دکتر رحیم حداد، دکتر قاسمعلی گروسی، زهرا آقایی جشوقانی، سمیرا محمدی و لیلا نیری‌پسند توسط انتشارات جهاد دانشگاهی قزوین منتشر شد.

وی تشریح کرد: با تحمیل تنش‌های غیر زیستی از سوی محیط، مسیرهای چندگانه پیام‌رسانی در گیاهان فعال می‌شوند که میان‌کنش و اثرات متقابل پیچیده‌ای با هم دارند. این پیام‌ها موجب بیان دسته خاصی از ژن‌های دفاعی می‌شوند که سبب واکنش‌های دفاعی در کل سلول شده و عملکرد محصولات این ژن‌ها، تحمل به تنش‌ها را فراهم می‌سازد.

 مدیر اجرایی انتشارات جهاددانشگاهی قزوین اضافه کرد: به نظر می‌رسد مکانیسم‌های تنظیم پس از رونویسی، ازجمله تغییرات پس از ترجمه و اپی‌ژنتیک، نقش مهمی را در تنظیم بیان ژن در شرایط تنش بازی می‌کنند. علاوه بر موارد فوق، پیرایش متناوب ژن‌ها و RNA های کوچک نیز در تنظیم بیان ژن در پاسخ به تنش‌های غیر زیستی دخالت دارند.

وی تشریح کرد: فصول ۱ تا 6 این کتاب به ترتیب با عناوین «روابط متقابل پاسخ به تنش‌های زیستی و غیر زیستی در گیاهان»، «نحوه تشخیص اکسیژن‌های فعال در تنش‌های غیر زیستی – از ژن تا پروتئین»، «پیام‌دهی پس‌رونده از اندامک‌ها به هسته در گیاهان»، «تغییرات پس از ترجمه در پروتئین‌های هسته‌ای که در سلول‌های گیاهی در پاسخ به تنش‌های غیر زیستی اتفاق می‌افتد»، «رویارویی با محیط زیست RNA های کوچک و تنظیم بیان ژن تحت تنش غیر زیستی در گیاهان» و «نوکلئوتیدهای حلقوی و نوکلئوتید سیکلازها در پاسخ گیاهان به تنش» است.

دل‌زنده توضیح داد: همچنین فصل‌های 7 تا 12 این کتاب نیز به ترتیب با عنوان‌های «مرگ برنامه‌ریزی‌شده القا شونده با تنش‌های غیر زیستی در گیاهان: یک ارتباط فیتازپازی»، «نقش H+-ATPase غشای پلاسمایی گیاهان در سازگاری با تنش‌های غیر زیستی گیاهان»، «تنش غیر زیستی در گیاهان: نگاهی از منظر ژنومیک»، «نقش عوامل رونویسی گیاه در تحمل به تنش‌های غیر زیستی»، «نقش محصولات ژن جوانه‌زنی در گیاهان تحت تنش شوری» و «آیا تغییرات زیست‌محیطی تصادفی در سطح چاپرونی مولکولی، نشان‌دهنده سازگاری مولکولی با تنش‌های غیر زیستی است؟» منتشر شده است.

مدیر اجرایی انتشارات جهاددانشگاهی قزوین اعلام کرد: کتاب «پاسخ گیاهان به تنش غیر زیستی از منظر فیزیولوژیکی، بیوشیمیایی و ژنتیک» با شمارگان هزار نسخه در 588 صفحه به بهای 50000 تومان و در قطع وزیری از سوی انتشارات جهاد دانشگاهی قزوین منتشر شده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: