• دوشنبه ۹ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 977-1890-5
  • خبرنگار : 59021
  • منبع خبر : گفتگو

گفت‌وگوی ایسنا با رابط ناشنوایان در سیما؛

دست‌هایی که زبان فریادکنندگان بی‌صداست

رابط قزوینی ناشنوایان در اخبار شامگاهی برای مخاطبان خود با زبان اشاره اخبار و رویدادهای شهر و استان قزوین را  ترجمه می‌کند و حال حضورش در خبرگزاری ایسنا بهانه‌ای شد تا اندکی از دنیای پیدا و پنهان زندگی این فریاد کنندگان بی‌صدا را مطرح کند. 

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، 30 سپتامبر در تقویم‌ها بانام «روز جهانی ناشنوایان» نام‌گذاری شده است تا همگان در این روز در راستای ارتقاء فرهنگ ارتباط با ناشنوایان، با زبان اشاره آشنا شده و بیشتر در خصوص مشکلاتی که این قشر با آن روبه‌رو هستند بدانند تا شاید گامی برای رفع دغدغه‌های این قشر از جامعه بردارند.

محسن نجفی سال‌هاست در سیمای مرکز قزوین به‌عنوان رابط ناشنوایان، اخبار شامگاهی را برای مخاطبان خود با زبان اشاره ترجمه می‌کند و حال با حضور در خبرگزاری ایسنا به بیان اندکی رازهای پیدا و پنهان زندگی این فریاد کنندگان بی‌صدا پرداخت.

پدرم عامل آشنایی من با زبان اشاره شد

نجفی بابیان اینکه پدرش به دلیل سقوط از بلندی در سن 11 سالگی شنوایی خود را به‌صورت مطلق از دست داد، چنین می‌گوید: من و دیگر اعضای خانواده‌ام تا زمان حیات دنیایی پدرم به مدت 23 سال با زبان اشاره با ایشان صحبت می‌کردیم و بدین‌واسطه بر این زبان مسلط شدیم.

بسیاری از ما در کارهای روزمره بسیاری از مواقع که می‌خواهیم حرف خود را سرّی بیان کنیم از زبان اشاره و یا لب‌خوانی استفاده می‌کنیم.

زبان اشاره یک‌زبان رسمی بین‌المللی است که در هر کشور با توجه به الفبا و فرهنگ آن کشور شکل می‌گیرد و بسیاری از نکات این زبان نیز در کشورهای مختلف جهان مشترک است؛ بااین‌حال این زبان بسیار غریب است و در میان جامعه کسی به این زبان آشنا نیست و حتی مردم با دیدن مکالمه بین دو ناشنوا تعجب می‌کنند و مفهومی این زبان برای آن‌ها ندارد.

قزوین 5300 ناشنوای مطلق و کم‌شنوا دارد

این رابط ناشنوایان به توانمندی بالای آن‌ها در لب‌خوانی اشاره و اضافه می‌کند: ناشنوایان قدرت و نعمت لب‌خوانی فوق‌العاده‌ای دارند و دقت آن‌ها به دلیل بالا رفتن در لب‌خوانی بسیار زیاد می‌شوند و می‌توانند مکالمات افراد معمول جامعه را متوجه شوند.

قزوین 5300 ناشنوای مطلق و کم‌شنوا دارد که عمده آن‌ها به‌صورت مادرزادی ناشنوا به دنیا می‌آیند و یا به علت بیماری به دچار ناشنوایی می‌شوند.

مهم‌ترین دغدغه ناشنوایان دیده نشدن آن‌ها در جامعه است

وی به مهم‌ترین دغدغه‌های قشر هدف اشاره و بیان می‌کند: ناشنوایان به دلیل نداشتن زبان گویا نمی‌توانند حرف خود را به گوش هیچ دستگاه و مسئولی برسانند ازاین‌رو فاقد هرگونه حمایت هستند. در این شرایط حساس اقتصادی نیز یک فرد ناشنوا به‌واقع در مراحل مختلف زندگی خود ازجمله ازدواج، اشتغال و تحصیل دچار مشکلات عدیده‌ای است.

کسی نیست که از این قشر پشتیبانی و حمایت کند و به علت دیده نشدن دچار نوعی بدبینی نسبت به جامعه می‌شوند و به‌سختی مطلبی را قبول می‌کنند. مهم‌ترین دغدغه ناشنوایان دیده نشدن آن‌ها در جامعه است و کسی به آن‌ها توجه ندارد بیشتر آن‌ها دارای مشکلات خانوادگی و اجتماعی هستند و اگر به کانون ناشنوایان مراجعه کنید می‌بینید که بیشتر آن‌ها برای هم‌صحبتی باهم در این فضا حاضر می‌شوند.

از خداوند به دلیل این فرصت خدمت‌رسانی سپاسگزارم

این رابط ناشنوایان در سیمای مرکز قزوین با اشاره به حضور خود در تلویزیون به‌عنوان رابط ناشنوایان می‌گوید: حضور یک مترجم برای ناشنوایان در اخبار از سیمای استان مرکزی آغاز شد و در صداوسیمای مرکز قزوین نیز تلاش زیادی برای راه‌اندازی و ورود رابطان برای ترجمه اخبار برای ناشنوایان صورت گرفت که با همکاری مسئولان این بخش راه‌اندازی شد و بنده نیز به‌طور تقریبی از ابتدای سال 92 به همراه خانم نظری در بخش اخبار شامگاهی سیمای مرکز قزوین به‌عنوان رابط ناشنوایان مشغول به فعالیت هستیم.

زندگی با این افراد سخت اما خدمت‌رسانی به آن‌ها شیرین است. وقتی یکی از این افراد در خیابان من را می‌بینند احساس خوشحالی می‌کنند و از فعالیت‌های من به‌عنوان رابط ناشنوایان تشکر می‌کنند.

برای راه‌اندازی استودیوی دوبله برای ناشنوایان نیازمند یاری خیران هستیم

وی با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته برای کمک به جامعه ناشنوای استان قزوین برای استفاده از فیلم‌ها و برنامه‌های صداوسیما عنوان می‌کند: نیاز این قشر به استفاده از برنامه‌های صداوسیما بسیار است و آن‌ها بسیار متقاضی گسترش حضور رابط‌های ناشنوایان در بخش‌های دیگر صداوسیما ازجمله فیلم‌ها و سریال‌ها هستند بااین‌حال صداوسیما به دلیل محدودیت‌هایی که دارد امکان به‌کارگیری رابط ناشنوایان در دیگر بخش‌های سیما را ندارد.

ما به دنبال راه‌اندازی استودیویی هستیم که بتوانیم با دوبله فیلم‌ها و سریال‌ها به زبان اشاره آن را در اختیار ناشنوایان قرار دهیم اما این موضوع نیازمند هزینه‌های مالی و کمک و همراهی مسئولان و خیران است.

مسئولان زبان اشاره را در جامعه نهادینه کنند

وی زبان اشاره را جزء آموزش‌های تقریباً سخت دانسته و خاطرنشان می‌کند: کسی که می‌خواهد این زبان را فرابگیرد باید حداقل 3 ماه تمام به‌صورت مداوم تمرین داشته باشد.

سازمان بهزیستی به دلیل اینکه یک سازمان حمایتی است در موضوعات مختلف واردشده و افراد تحت پوشش آن‌ها بسیار است لذا نمی‌تواند به نیازهای جامعه ناشنوایان به‌صورت کامل رسیدگی کند. این سازمان به‌عنوان دستگاه متولی در این قضیه ورود جدی نداشته و تنها در دانشکده بهزیستی زیرمجموعه دانشگاه علامه طباطبایی بخشی به‌عنوان واحدهای درسی این دانشکده برای آموزش این زبان وجود دارد و مرکز دیگری در این وادی حضور نیافته است.

کانون ناشنوایان استان قزوین درصدد است در ساختمان جدید خود طبقه‌ای را به‌عنوان آموزشگاه زبان اشاره اختصاص دهند که برای این امر نیازمند امکانات و تجهیزات سخت‌افزاری است تا رسماً افتتاح شود.

نجفی در پایان تقاضا و پیشنهادی هم داشت: از مسئولان خواهانم که زبان اشاره را در جامعه نهادینه کنند و پیشنهاد می‌کنم که در راستای خدمات اجتماعی به این قشر باجه‌های خدمات اجتماعی برای کمک و پاسخگویی به سؤالات آن‌ها در فضای شهرها ایجاد شود و کارگاه‌های آموزشی نیز برای آن‌ها داشته باشند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: