• سه شنبه ۱۷ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 977-3794-5
  • خبرنگار : 59008
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

ثبت بند تاریخی مولاوردیخان در فهرست میراث ملی غیرمنقول کشور

در راستای حفاظت و نگهداری از آثار ارزشمند تاریخی، بند تاریخی مولاوردیخان واقع در شمال روستای کوهگیر استان قزوین در فهرست میراث ملی غیرمنقول کشور به ثبت رسید.

محمدعلی حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین در گفت‌وگو با ایسنا منطقه قزوین، با اعلام این خبر گفت: در جلسه کمیته ثبت آثار غیرمنقول کشور، پرونده ثبت بند تاریخی ملاوردیخان موردبررسی قرار گرفت و پس از تأیید نهایی آن در فهرست میراث ملی غیرمنقول کشور به ثبت شد.

حضرتی با اشاره به ویژگی‌های بند تاریخی مولاوردیخان اظهار کرد: بند تاریخی مولاوردیخان واقع در دهستان اقبال غربی، شمال غربی روستای ارس آباد و شمال روستای کوهگیر از آثار مربوط به دوره قاجار است که توسط مولاوردیخان دوم با ارتفاعی در حدود شش متر به طول تقریبی ۶۹ متر از سنگ و ساروج ساخته‌شده که در حال حاضر در حدود ۳۵ متر آن باقی‌مانده است.

وی بیان کرد: این بنا از مصالح بوم آورد ازجمله سنگ و ساروج با دقت و ظرافت بسیار بالایی ساخته‌شده و درگذشته کاربری سد و بند آب رودخانه کوهگیر را داشته ولی متأسفانه در سال‌های اخیر به دلیل سودجویی‌ها، بی‌توجهی و عدم رسیدگی بخش‌هایی از آن تخریب و کارکرد گذشته خود را ازدست‌داده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین تصریح کرد: آثار ارزشمند تاریخی بخش مهمی از هویت فرهنگی و تاریخی جامعه به شمار می‌روند و شناسایی و ثبت هر یک از این مواریث گران‌بها گامی ارزنده در جهت حفاظت، نگهداری و معرفی آن‌ها در عرصه‌های ملی و جهانی محسوب می‌شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: