• دوشنبه ۳۰ مهر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 977-5191-5
  • خبرنگار : 59012
  • منبع خبر : گفتگو

اقتصاد مقاومتی از اقدام تا عمل/ 8

دانشگاهیان در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی تمرکز کنند

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین گفت: دانشگاهیان در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی تمرکز کنند و زمینهٔ فعالیت خود را برای تولید کالاهای غیرقابل تحریم به‌کار گیرند.

مرتضی موسی‌خانی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، اظهار کرد: مطابق با فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر تأکید به تاب‌آوری اقتصاد، ما دانشگاهیان نیز باید در زمینه‌هایی تمرکز کنیم که اقتصادی بوده و قابل تحریم نباشد.

وی افزود: نیروهای جوان، باهوش و باانگیزه‌ای در مراکز آموزش عالی وجود دارند که باید از ظرفیت‌های فکری آنان برای تأمین و خودکفا کردن نیازهای کشور در حوزه صنعت، کشاورزی و تولید نرم‌افزار استفاده کنیم.

موسی‌خانی خاطرنشان کرد: بسیاری از صنایع قابل تحریم نبوده و صادرات آن‌ها نیز قابل‌ردیابی نیست که می‌توان در این بخش از ظرفیت دانشگاه‌ها استفاده کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین ادامه داد: مارکت خانگی قابل تحریم نیست و می‌تواند سهم خوبی را در اقتصاد جهانی و محورهای نسل چهارم صنعت، دانش رباتیک و دانش نرم‌افزار داشته باشد.

موسی‌خانی گفت: ضمن اینکه می‌توانیم بر اقتصاد مبتنی بر کشاورزی تمرکز کنیم که علاوه بر تأمین نیاز کشور، صادرکننده نیز باشیم و بنا بر سخنان رهبری بتوانیم اقتصاد را در حوزه‌های اساسی و استراتژیکی که قابلیت رقابت است شکوفا کرده و یک اقتصاد متکی به دانش و دستاوردهای خود داشته باشیم.

این مسئول یادآور شد: صدور کالای ایرانی هستیم نشان‌دهندهٔ آن است که کالا باکیفیت است، بنابراین ما باید به‌عنوان ایرانی استفاده از کالای کشور خود را افتخار بدانیم.

وی اضافه کرد: از کالای داخل حمایت می‌کنیم اما تولیدکنندگان باید این موضوع را بدانند که نیاز است محصولی تولید کنند که رقابت‌پذیر با نمونه خارجی باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در ادامه گفت: در حال حاضر بسیاری از تولیدکنندگان به این موضوع که باید کالای رقابت‌پذیر با نمونه خارجی تولید کنند واقف نیستند و صرفاً تصور می‌کند در حمایت از کالای ایرانی حتماً باید درب‌ها به روی کالای خارجی بسته شود؛ در صورتی که کالای ایرانی باید در بازار رقابت گوی سبقت را از نمونه خارجی برباید.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی قزوین در پایان گفت: من اعتقاددارم همه ایرانی‌ها بر این باور هستند که باید به هویت و تاریخ خود افتخار کنند؛ که البته در این راستا ارتقای کیفیت کالا توسط تولیدکنندگان امری ضروری است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: