• سه شنبه ۱ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 978-394-5
  • خبرنگار : 59008
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

بازدید کارشناسان «ایسکارسا» از مسجد جامع و گراند هتل قزوین

ظهر امروز کارشناسان کمیته بررسی، تحقیق و مرمت سازه‌های تاریخی بین‌المللی (ایسکارسا) از مسجد جامع و گراند هتل قزوین بازدید کردند.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
محمد علی حضرتی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین، در حاشیه بازدید کارشناسان کمیته بررسی، تحقیق و مرمت سازه‌های تاریخی بین‌المللی (ایسکارسا) از مسجد جامع و گراند هتل در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بناهای تاریخی قزوین به دلیل پیچیدگی که دارند نیازمند مرمت‌های پیوسته هستند، دو بنای مهم قزوین مسجد عتیق و گراند هتل که اکنون در آستانه مرمت کامل قرار دارند به‌خاطر شکل خاص سازه‌ای دقت بیشتری را در مرمت می‌طلبند و باید از آخرین دستاوردهای علمی موجود در جهان برای این کار استفاده کنیم.

وی ادامه داد: در مسجد جامع عتیق حدود 40 سال بود که مرمت جدی صورت نگرفته بود و میراث فرهنگی قزوین از سال گذشته مرمت ایوان شمالی و ایوان جنوبی را آغاز کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین ابراز کرد: در این مرمت‌ها احساس کردیم که نیاز است به سراغ همه کسانی که در این حوزه دانش فنی ممتازی دارند برویم لذا این موضوع را با سازمان میراث فرهنگی و ایکوموس مطرح کردیم و درنهایت کارشناسان ایسکارسا به قزوین دعوت شدند.

وی افزود: ایسکارسا در حقیقت کمیته مشورتی علمی است که با ایکوموس کار می‌کنند و ایکوموس نهاد بین‌المللی موزه‌های جهان است که ایران هم عضو آن است.

حضرتی ابراز کرد: کمیته ملی ایکوموس از ایسکارسا جهت مشورت کردن در خصوص مرمت سازه‌های بناهای مهم ایران دعوت کرده است.

وی تصریح کرد: این هیئت یک دوره سه‌روزه برای معاونان میراث فرهنگی و کارشناسان مرمت در تهران برگزار کرد که در این دوره آخرین دستاوردها و شیوه‌های مرمت در بناهای آجری، سنگی و خشتی ارائه دادند.

این مسئول افزود: امروز هم اولین روز از بازدیدهای میدانی این هیئت است که در قزوین حضور دارند و از دو بنای مسجد جامع و گراند هتل بازدید خواهند کرد، فردا صبح از گنبد سلطانیه زنجان بازدید خواهند داشت و روز بعد نیز به همدان و خرم‌آباد سفر خواهند کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قزوین تشریح کرد: با توجه به بحث‌های سازه‌ای که در مسجد جامع به‌خصوص در بخش شبستان و ایوان جنوبی و گنبد وجود دارد امید است بتوانیم از دانش فنی این هیئت استفاده کنیم ضمن اینکه همه کارشناسان سازمان هم در این حوزه ورود کرده‌اند و در شورای فنی چندین بار طرح مرمت به گفتگو گذاشته‌شده است و حضور این هیئت مجالی برای استفاده از دانش فنی آن‌هاست تا از تجربیات کارشناسان علمی کشورهای دیگر استفاده کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: