• چهارشنبه ۲ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 978-393-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

علمی که نتواند معضلات کشور را حل کند «علم ربوی» است

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین در دیدار رؤسای دانشگاه‌های علمی کاربردی استان با اشاره به اینکه علمی که نتواند معضلات کشور را حل کند «علم ربوی» است، گفت: در حوزه علم و دانش، علمی ربوی است که فراگیری آن هیچ خاصیتی ندارد و نمی‌تواند نقشی در مشکلات و معضلات جامعه داشته باشد؛ این علم و دانش است اما نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای جامعه باشد و برکت ندارد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
آیت‌الله عبدالکریم عابدینی در دیدار رئیس استانی و رؤسای واحدهای دانشگاه علمی کاربردی اظهار کرد: اساس مهندسی قرآن کریم بر ایمان و عمل صالح پایه‌گذاری شده است، ایمان بخش نظری دین و بخش عملی آن، انجام عمل صالح است.

وی افزود: در آیات سوره لقمان از لهو، لغو و لعب صحبت شده است، «لهو» جزو مسائلی است که ذهن و فکر آدمی را درگیر و به فساد می‌کشاند، یعنی در جایگاه نظری به انسان آسیب می‌رساند.

امام‌جمعه قزوین اذعان کرد: «لعب» پس از «لهو» می‌آید و به معنای انجام فعالیت‌های غیرهوشمندانه و بدون هدف است، برای نمونه با بی‌تدبیری برخی مسئولان در رشته‌های دانشگاهی ظرفیت سنجی شغلی جامعه در نظر گرفته نمی‌شود و پذیرش دانشجو صورت گرفته و پس از فارغ‌التحصیلی شاهد بیکاری قشر عظیمی هستیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین بیان کرد: زمانی که انسانی در فکر درگیر «لهو» و در عمل درگیر «لعب» شد به‌طور یقین در گفتار هم دچار «لغو» خواهد شد، یعنی «لهو» برای افکار، «لعب» برای عمل و «لغو» برای گفتار است.

وی ادامه داد: باید دانشگاه‌های کشور را از آفات «لهو» و «لعب» و «لغو» نجات داد و با تأکیدات قرآن این دانشجویان عزیز را مزین به حکمت کنیم، داشتن حکمت به معنای حکیمانه فکر کردن، عمل حکیمانه داشتن و گفتار و رسانه حکیمانه داشتن است.

آیت‌الله عابدینی گفت: اقتصاد به معنای میانه‌روی نیست بلکه از کلمه «قصد» گرفته شده و این قصد یعنی ای انسان هر فعالیتی که انجام می‌دهی باید دارای پیوست حکمتی و منطقی باشد، هر عملی که از ما سر می‌زند باید هوشمندانه و دارای توجیه منطقی باشد و اگر این امتیازات را نداشته باشد یعنی کار اقتصادی انجام ندادیم.

امام‌جمعه قزوین ابراز کرد: اگر نگاهی به زندگی خود داشته باشیم به‌خوبی مشخص می‌شود که چقدر از فعالیت‌های ما هرز است و نگاه اقتصادی در آن حاکم نیست.

وی اضافه کرد: برای داشتن یک دانشگاه موفق ما باید از نگاه‌های قرآنی الگو بگیریم، اگر امروز بسیاری از عملکردهای ما نتیجه مطلوب ندارد به‌واسطه این است که این عملکردها با نگاه قرآنی در تضاد است.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین عنوان کرد: همان‌گونه که اقتصاد و مال می‌تواند ربوی باشد علم و دانش هم می‌تواند مبتلا به همان معنای ربوی شود، ربا در اقتصاد یعنی مالی که برای آن زحمت و رنجی نکشیده‌ام و این پول به دست من برسد.

آیت‌الله عابدینی تصریح کرد: در حوزه علم و دانش، علمی ربوی است که فراگیری آن هیچ خاصیتی ندارد و نمی‌تواند نقشی در مشکلات و معضلات جامعه داشته باشد؛ این علم و دانش است اما نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای جامعه باشد و برکت ندارد.

وی افزود: علم ربوی نمی‌تواند موتور محرک اقتصاد، کشاورزی و صنعت در جامعه باشد، این علم در روند توسعه کشور اخلال ایجاد می‌کند و مانع پیشرفت کشور خواهد شد.

امام‌جمعه قزوین اظهار کرد: در نگاه قرآنی و دینی، زمین دانشگاه خداست و همه انسان‌ها دانش‌آموز و دانشجو هستند و خدای متعال و پیامبران و ائمه اساتید این دانشگاه و همه عالم ابزار تحصیل هستند و موضوع این دانشگاه کسب کرامت است.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین اذعان کرد: خدای متعال می‌گوید انس و جن را برای عبادت آفریدم و این زمین معبدی برای عبادت ما انسان‌هاست، خداوند می‌گوید فقط ایمان آورندگان به آخرت می‌توانند زمین و مساجد را آباد کنند.

وی گفت: علمی که با ساخت یک بمب شیمیایی به جنایت و کشتار مردم مشغول است علم بابرکت نیست، علمی برای مردم آرامش و امنیت می‌آورد که بر اساس ایمان به خدا و مبانی قرآنی تحصیل شده باشد.

آیت‌الله عابدینی اذعان کرد: ما با استقرار و تقویت پایه‌های ایمانی و اعتقاد به رستاخیز در دانشگاه‌ها و متون علمی می‌توانیم پیشرفت‌های واقعی را برای کشور رقم بزنیم.

امام‌جمعه قزوین با اشاره به خسارت‌های سیاست‌بازی به حوزه علم تأکید کرد: دو اصل سیاست‌گریزی و سیاست‌زدگی به حوزه‌های علمی ما آسیب زده است، سیاست ما عین دیانت ماست و هرکس با سیاست‌گریزی به خود و جامعه‌اش لطمه خواهد زد.

وی ابراز کرد: سیاست‌گریزی و سیاست‌زدگی یک تفریط و افراط است درصورتی‌که یک انسان متدین سیاسی است، امکان ندارد فردی با مشاهده ظلم به مستضعفان جهان سکوت اختیار کند این فرد کمبود معرفتی، ایمانی و اخلاقی دارد.

نماینده ولی‌فقیه در استان قزوین گفت: اگر ما از سیاست‌گریزی و سیاست‌زدگی نجات پیدا کنیم دیندار خواهیم بود، افراد سیاست‌زده فقط به دنبال منافع حزب و جریان خود هستند و در این شرایط بیشترین صدمه به مردم وارد می‌شود.

آیت‌الله عابدینی عنوان کرد: فرهنگ‌سازی در راستای جهت دادن جوانان و قشر دانشجو از ضروریات امروز است که برای تحقق این موضوع باید رسانه‌ها، تریبون نماز جمعه، مسئولان فرهنگی و دانشگاهی درگیر شوند.

وی بیان کرد: الگوهای موفق دانشگاهی باید به جامعه معرفی شوند، این موضوع از طریق رسانه و صداوسیما و انجمن‌های نخبگان و حضور خود نخبگان در همایش‌ها می‌تواند در این حوزه تأثیرگذار باشد.

امام‌جمعه قزوین در پایان عنوان کرد: تمام هشت سال دوران دفاع مقدس برای ما همچون یک دانشگاه علمی و کاربردی بود، در ابتدای جنگ ما موشکی برای مقابله با صدامیان نداشتیم، اما امروز با تکیه بر توانمندی جوانان کشور موشک‌های نقطه‌زن تولید کردیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: