• چهارشنبه ۲ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 978-493-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

عضو هیئت‌علمی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره):

بی‌اعتمادی به محصولات دانش‌بنیان داخلی یک ضعف فرهنگی است

عضو هیئت‌علمی گروه معدن دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) گفت: بی‌اعتمادی به محصولات دانش‌بنیان داخلی یک ضعف فرهنگی است که باید درمان شود و کشورهای توسعه‌یافته بیشترین واردات مواد خام را دارند و صادرات خود را از مواد ساخته‌شده ارائه می‌دهند.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
کرسی آزاداندیشی «راهبرد شرکت‌های دانش‌بنیان در شکوفایی اقتصاد مقاومتی» با سخنرانی غلام‌رضا کریمی، عضو هیئت‌علمی گروه معدن، با حضور جمعی از دانشجویان و اعضای هیئت‌علمی برگزار شد.

کریمی ضمن ارائه تعریفی از شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: اقتصاد دانش‌بنیان اقتصادی است که بر مبنای دانش حرکت می‌کند؛ دریک سیستم اقتصاد دانش‌بنیان سرمایه «ثروت» است و آن چیزی که سرمایه ایجاد می‌کند «علم» است.

وی افزود: طرح مقاوم‌سازی اقتصاد مدلی نیست که کشور ایران طراحی کرده باشد، بلکه ساختار اقتصادی دانش‌بنیان سال‌هاست که در کشورهای پیشرفته مدنظر بوده و توانسته در بحث تولید ثروت، رقابت‌پذیری و تقویت توانمندی به موفقیت‌هایی دست یابد.

کریمی تصریح کرد: در اقتصاد دانش‌بنیان، رقابت‌پذیری ضرورت دارد زیرا در اقتصاد یک زنجیره چند حلقه‌ای موجود است که نیاز به محرک دارد و آن محرک «بازار» است. برای اینکه محصول بتواند وارد بازار بشود تنها کیفیت کافی نیست بلکه باید بتواند رقابت کند؛ یک فعالیت اقتصادی بدون بازار امکان ندارد و یکی از مؤلفه‌های بازار همین بحث رقابت‌پذیری است.

این عضو هیئت‌علمی دانشگاه تشریح کرد: اقتصاد دانش‌بنیان، اقتصاد کمبود منابع نیست زیرا از تمام روش‌های دانش‌بنیان و روش‌های تخصصی می‌توانیم کسب منابع کنیم.

وی تشریح کرد: در اقتصاد دانش‌بنیان «دانش» ماده اولیه است و تلاش بر این است که از حداقل‌ترین ماده اولیه، بیشترین سود را تولید کرد بنابراین یک نمونه از روش‌های مقابله با تهدید اقتصادی حرکت به سمت اقتصاد دانش‌بنیان است زیرا قدرت رقابت‌پذیری بیشتر شده و به همان نسبت استفاده از ماده اولیه کمتر خواهد شد.

کریمی ابراز کرد: بی‌اعتمادی به محصولات دانش‌بنیان داخلی یک ضعف فرهنگی است که باید درمان شود و کشورهای توسعه‌یافته بیشترین واردات مواد خام را دارند و صادرات خود را از مواد ساخته‌شده ارائه می‌دهند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: