• دوشنبه ۷ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۳
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 978-597-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

استاندار قزوین:

سد بالاخانلو، پایان سال 98 آبگیری می‌شود

استاندار قزوین گفت: سد بالاخانلو که دارای 60 درصد پیشرفت فیزیکی است، اواخر سال آینده تکمیل و آبگیری می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
عبدالمحمد زاهدی روز گذشته در حاشیه بازدید از سد در حال احداث بالاخانلو در شهرستان بوئین‌زهرا اظهار کرد: این سد برای تأمین آب پنج شهر و 36 روستا طراحی‌شده و در حال احداث است.

وی با اشاره به اینکه این سد پس از آبگیری و بهره‌برداری آب موردنیاز 4 هزار و 200 هکتار از اراضی کشاورزی استان قزوین را تأمین خواهد کرد، ابراز کرد: احداث این سد به 1200 میلیارد ریال اعتبار دیگر نیازمند است که فعلاً تأمین نشده اما پیمانکار این مجموعه توانمند است و می‌تواند کار را تا تخصیص منابع مالی لازم پیش ببرد.

زاهدی همچنین در جلسه بررسی وضعیت پیشرفت سد بالاخانلو که در محل اجرای این پروژه در شهرستان بوئین‌زهرا برگزار شد، عنوان کرد: خوشبختانه طرح‌ها و برنامه‌های مهمی در سراسر کشور برای رفع مشکل کم‌آبی در حال اجرا هستند تا نگرانی‌ها و دغدغه‌های مردم در این زمینه مرتفع شود.

وی با قدردانی از زحمات پیمانکاران افزود: با توجه به مشکلات کمبود اعتبار و وضعیت اقتصادی کشور پیمانکاران همکاری بسیار خوبی در پیشبرد طرح‌ها دارند و باید از پیمانکاران، کارگران، مهندسان و ناظران در این خصوص قدردانی کرده و برای رفع مشکلات اعتباری طرح تلاش کنیم.

استاندار قزوین با اشاره به جانمایی جدید روستای بالاخانلو به دلیل احداث سد در مجاورت آن، خاطرنشان کرد: ما به‌عنوان مجری طرح تعهداتی در برابر روستای بالاخانلو داریم که با اجرای آن‌ها این روستا به یک روستای مشرف بر دریاچه و هدف گردشگری تبدیل خواهد شد.

وی اضافه کرد: امیدواریم با بهره‌برداری از این سد مشکل آب پنج شهر، 36 روستا و اراضی کشاورزی منطقه را حل کنیم.

زاهدی بابیان اینکه به 2 دلیل باید در سدسازی‌ها تجدیدنظر شود، افزود: تغییر اقلیم، طولانی شدن سدسازی‌ها و برداشت‌های غیرقانونی در طول سدها موجب شده است که دولت اجرای سدهای کمتر از 40 درصد پیشرفت فیزیکی را متوقف کند که خوشبختانه سدهای قزوین از پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد برخوردار هستند.

وی بابیان اینکه موضوع تأمین آب در کشور بسیار جدی است، اشاره کرد: متأسفانه در سال‌های اخیر حفر چاه‌های غیرمجاز به دشت‌ها و اراضی کشور آسیب جدی وارد کرده است و طی سال‌های گذشته مسئولان برنامه‌های زیادی را برای جلوگیری از بروز مشکل عمده زیست‌محیطی در استان به دلیل برداشت‌های بی‌رویه آب اجرا کرده‌اند.

استاندار قزوین گفت: تأمین و انتقال آب در شرایط فعلی کشور با توجه به خشک‌سالی‌ها و تغییر اقلیم صورت گرفته یکی از چالش‌های عمده و اساسی کشور است.

زاهدی خاطرنشان کرد: باید با اجرای سیستم‌های نوین آبیاری و کشت گلخانه‌ای از مصرف بی‌رویه آب جلوگیری کرده و منابع در اختیار را به‌درستی استفاده کنیم.

استاندار قزوین به همراه جمعی از مدیران استان و شهرستان بوئین‌زهرا از سد بالاخانلو و میزان پیشرفت فیزیکی آن بازدید کرد.

سد بالاخانلو از نوع خاکی با هسته رسی است که با ارتفاع ۸۴ متر از پی و طول تاج ۳۷۰ متر و حجم مخزن ۳۸ میلیون مترمکعبی حدود ۱۵ میلیون و ۴۰۰ هزار مترمکعب آب را در سال تنظیم و تأمین آب شرب ۵ شهر و ۳۶ روستا و تغذیه مصنوعی دشت برای جلوگیری از افت روزافزون سطح آب زیرزمینی را انجام می‌دهد.

با احداث این سد آب موردنیاز ۴ هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی استان قزوین، کاهش برداشت آب از منابع زیرزمینی، کنترل سیلاب و طغیان‌های فصلی رودخانه‌ها و افزایش چشمگیر راندمان آبیاری محقق می‌شود.

همچنین در این سد، سیستم انحراف آب شامل اجرای تونل انحراف به طول ۳۸۰ متر و گالورت خروجی تونل به طول ۶۴ متر نیز احداث شده است.

سد بالاخانلو در جنوب شرقی شهرستان بوئین‌زهرا و بر روی رودخانه حاجی عرب در حال احداث است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: