گزارش تصویری / مهدی معتمد /
زندگی طلبگی در مدرسه التفاتیه قزوین‎
عکس  11:50:24 1397/11/07
9711-296-5 كد خبر
قزوین از دیر باز، دارای مدارس علمیه و مرکز علم و دانش به خصوص در زمینه فقه، حدیث و تفسیر بوده است و مکتب حدیث قزوین از شهرت بسیار بالایی برخوردار است که علمای بزرگی همچون شیخ بهایی، محقق کرکی و ملاصدرا در این مکتب، کرسی تدریس داشته‌اند.

مدرسه التفاتیه مربوط به دوره صفوی است و در قزوین، مقابل مسجد حاج ملا آقای فقیه در خیابان امام خمینی (ره) واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ مرداد ۱۳۷۶ با شمارهٔ ثبت ۱۸۸۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

این مدرسه در عصر پادشاهان مغول و توسط یکی از امرای آن روزگار به نام خواجه التفات بنا شده و به همین دلیل به نام وی معروف گشته است؛ مدرسه التفاتیه که یکی از کهن‌ترین مدارس موجود قزوین است در دوره ایلخانی بنا شده و دارای طرحی دو ایوانی و یک طبقه است.

سردر ورودی مدرسه که با احداث خیابان در دوره پهلوی تخریب شده در جانب جنوبی قرار دارد و کتیبه بسیار نفیس آن هم اینک در بخش دوره اسلامی موزه ایران باستان نگهداری می شود.

حیاط مدرسه به صورت مستطیل است که در چهار کنج آن ایوانچه ساخته و به شکل هشت ضلعی نگینی در آورده‌اند و ۲۶ حجره و یک مدرس در دور تا دور آن قرار گرفته که همه حجره‌ها با ایوانچه‌ای به حیاط راه می‌یابند. پوشش همه حجره‌ها از نوع طاق آهنگ با قوس تیزه‌دار است . از ویژگی‌های مدرسه التفاتیه آب انباری در وسط حیاط است که گنجایش ۹۰۰۰۰ لیتر آب را دارا است.

خبرگزاری ایسنا
انتهاي پیام
ارسال خبر به دوستان
* گیرنده(ها):
آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:
ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: