• یکشنبه ۱۴ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9711-3291-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین:

قزوین رتبه نخست عملکرد زیتون کشور را دارد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: در حال حاضر بیش از ۹۳۰۰ هکتار باغ زیتون در استان قزوین وجود دارد که با مدیریت مناسب و کشت گونه‌های جدید این استان ازنظر عملکرد رتبه اول زیتون کشور را به خود اختصاص داده است.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
فاطمه خمسه در سمینار بین‌المللی مدیریت باغات زیتون که با حضور مدرسان دفتر بین‌المللی زیتون از کشور اسپانیا و مدیران و کارشناسان زیتون ۱۸ استان کشور در مرکز آموزش جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر بیش از ۹۳۰۰ هکتار باغ زیتون در استان قزوین وجود دارد که با مدیریت مناسب و کشت گونه‌های جدید این استان ازنظر عملکرد رتبه اول زیتون کشور را به خود اختصاص داده است.

به گفته وی در چند سال گذشته آفت مگس زیتون مشکلاتی را برای کشاورزان ایجاد کرده که امسال با مدیریت خوب کشاورزان و جهاد کشاورزی کمترین خسارت را در آفت مگس زیتون داشتیم.

خمسه مطرح کرد: جوان‌سازی باغات زیتون طارم سفلی از اولویت این سازمان است که بایستی اعتبار لازم برای اجرای این طرح تأمین کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین موضوع کمی آبی را از دغدغه‌های اصلی باغداران این منطقه برشمرد و افزود: بحث کم‌آبی در باغات زیتون مشکلاتی را برای کشاورزان ایجاد کرده است که درصدد هستیم با انتقال آب از شاهرود و اجرای سیستم‌های نوین آبیاری این مشکل را حل کنیم.

وی تولید روغن و تأمین نیاز داخلی این محصول از دانه‌های روغنی و زیتون را از اولویت‌های جهاد کشاورزی برشمرد و خاطرنشان کرد: تولید روغن در کشور از اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی است که می‌طلبد با توجه به وضعیت موجود برنامه‌ریزی لازم برای تولید روغن صورت گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با اشاره به اینکه استان قزوین با کمتر از یک درصد از خاک کشو ر ۴ درصد محصولات کشاورزی کشور را تولید می‌کند، تصریح کرد: دشت قزوین بسیار حاصلخیز و شبکه انتقال آب دشت قزوین نیز بیش از ۶۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان را تحت پوشش قرار می‌دهد.

خمسه با اشاره به اینکه استان قزوین در زمینه تولید غلات و محصولات زراعی جزو هشت استان برتر کشور است، تأکید کرد: استان قزوین در زمینه تولید محصولات باغی انگور رتبه دوم، کشمش رتبه اول، زغال‌اخته رتبه اول و فندق رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: