• پنجشنبه ۱۸ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۴
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 9711-3192-5
  • خبرنگار : 59008
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

«عصر مبارزه» در حوزه هنری قزوین برگزار شد

محفل خاطره‌گویی با عنوان «عصر مبارزه» گرامی‌داشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور و خاطره‌گویی «یوسف باروتی» و «حسین رشوند» و جمعی از مبارزان انقلابی و علاقه‌مندان در حوزه هنری قزوین برگزار شد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، در این نشست یوسف باروتی از مبارزان انقلابی درخصوص شرایط پیوستن خود به مبارزات خاطراتی مطرح و بیان کرد: چگونگی ورود ما به مبارزه علیه رژیم سوابقی داشت که مربوط به دوران نوجوانی و خانواده است زیرا من در نوجوانی با مفهوم مبارزه آشنا شده بودم.

وی افزود: در دوران دبیرستان خیلی اتفاقی وارد جلسات مرحوم یزدان‌پناه که معلم قرآن و مربی اخلاق بود شدم؛ مرحوم یزدان‌پناه آن زمان دوره‌های مذهبی برگزار و جوانان را به فرهنگ انقلابی جذب می‌کرد؛ به همین جهت طولی نکشید که من گمشده‌ام را در این جلسات پیدا کردم.

این مبارز انقلابی درخصوص جلسات فرهنگی مذهبی زمان انقلاب بیان کرد: در جلسات مرحوم یزدان‌پناه که در منزل وی برگزار می‌شد قرار بر این بود که همگی در هفته یک کتاب بخوانیم؛‌ یک تریبون و یک ضبط‌صوت تهیه‌کرده بودیم و هرکسی بخشی از کتاب را در طول هفته مطالعه می‌کرد و در جلسه‌ای پشت تریبون می‌رفت آن بخش را برای همه ارائه می‌داد و صدایش ضبط می‌شد؛ اوایل با اینکه بچه‌ها همه از دوستانمان بودند کار سخت بود اما با تشویق حاج آقا یزدان‌پناه بعد از مدتی سخنرانی برایمان عادی شد.

باروتی در اشاره به فعالیت سیاسی و مبارزاتی خانم‌ها گفت: آمار مبارزین خانم یک‌پنجم آمار آقایان بود و البته بیشتر بانوانی که فعالیت مبارزه به‌صورت مستقیم داشتند فدایی و غیرمذهبی بودند.

وی با اشاره به بانوان مبارز قزوین اظهار کرد: از قزوین خانم‌ها «شکوه‌فر»،‌ «عبدالرزاقی» و «معصومی‌فر» ازجمله مبارزان مذهبی بودند و در زندان کمیته مشترک نیز خانم «عصمت‌السادات نصری» به‌عنوان مبارز انقلابی و مذهبی حضور داشت.

این مبارز انقلابی بیان کرد: برای همه آن‌هایی که روزگاری را در زندان یا اسارت به سر برده‌اند، زندان سراسر خاطره است؛ زندگی برای آن‌ها که وارد زندان شده‌اند به‌گونه‌ای دیگر رقم خورده و گاهی جریان زندگی آن‌ها را کاملاً متحول کرده است.

مردم قزوین پیشتاز در مبارزه علیه طاغوت

حسین رشوند دیگر مبارز انقلابی حاضر در برنامه که در دوران فعالیت خود محکوم به حبس ابد شده بود، با اشاره به اهمیت مبارزه در قزوین خاطرنشان کرد: مردم قزوین در مبارزات انقلابی علیه رژیم طاغوت پیشتاز بودند؛ هیچ شهری مانند قزوین نسبت به جمعیت شهر مبارز سیاسی نداشته است و مبارزین هم عمدتاً مذهبی بودند و تعداد اندکی توده‌ای و فدایی خلق محسوب می‌شدند.

وی تصریح کرد: جلسات مذهبی که برگزار می‌شد معمولاً در پایگاه‌های اجتماعی و مذهبی مانند مساجد بود، ضمن اینکه این جلسات همیشه با امور تربیتی همراه می‌شد، ساواک هم از مذهبی‌ها و روحانیت بیشتر می‌ترسید به همین جهت بود که حاج آقا یزدان‌پناه را تبعید کردند.

رشوند با اشاره به فعالیت ساواک بیان کرد: شاه برای اینکه تسلط بیشتری در شهرها داشته باشد تصمیم گرفت طرح نوسازی شهرها را اجرا کند به‌عنوان‌مثال برای اینکه ساواک بتواند در قزوین تردد داشته باشد می‌خواست با طرح نوسازی بافت تاریخی را نابود کند چراکه به‌‌دلیل باریک بودن کوچه‌ها ممکن بود اتومبیل ساواک نتواند در شهر تردد کند.

این مبارز انقلابی عنوان کرد: در همین راستا تصمیم گرفتند که در قم و مشهد نیز آن طرح را اجرا کنند به همین جهت بازار متمرکز ساخت تا همه مغازه‌های اطراف را خراب کند و اشراف بیشتری به شهر و بازاری‌ها داشته باشد.

رشوند در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: اگر امام و حرکت روحانی ایشان نبود و امدادهای الهی نمی‌رسید انقلاب پیروز نمی‌شد؛‌ امام حرکتی را از سال‌ها قبل آغاز کرده بودند تا اینکه در بهمن‌ماه 57 به ثمر رسید.

به گزارش ایسنا، در این جلسه یوسف باروتی و حسین رشوند به بیان خاطرات خود از دوران انقلاب پرداختند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: