• سه شنبه ۲۳ بهمن ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9711-6790-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : گزارش

/انقلاب اسلامی در چهل سالگی/

دستاوردهای بهداشتی استان قزوین؛ آنچه بودیم و آنچه شدیم

مدیر مرکز مدیریت شبکه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: در چهار دهه گذشته سه انقلاب در حوزه بهداشت اتفاق افتاده که اولین آن استقرار نظام شبکه در سطح کشور بوده است.

هاشم علیجانی مدیر مرکز مدیریت شبکه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، اظهار کرد: در چهار دهه گذشته سه انقلاب در حوزه بهداشت اتفاق افتاده است که اولین آن درواقع استقرار نظام شبکه در سطح کشور بود به این صورت که اوایل انقلاب نظام شبکه که مطالعات آن از سال‌ها قبل صورت گرفته شده بود به شکل ساختاری تعریف و با سطح‌بندی خدمت اجرا شد.

مدیر مرکز مدیریت شبکه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین خاطرنشان کرد: خانه بهداشت خط مقدم نظام شبکه بهداشتی بود که در آن یک بهورز خدمت ارائه می‌کرد؛ بهورزان افرادی از درون خود اهالی منطقه و بومی بودند که پس از دو سال آموزش، خدمات اولیه را به اهالی منطقه خود ارائه می‌دادند.

وی ادامه داد: بر اساس ضوابط در برخی روستاها یک خانه بهداشت تعریف شد که هر خانه بهداشت تعدادی روستای قمر را تحت پوشش قرار می‌داد و چند خانه بهداشت نیز زیرمجموعه یک مرکز بهداشتی درمانی قرار می‌گرفتند که مرکز بهداشتی روستایی اولین واحد ارائه‌دهنده خدمت بود که در آن پزشک و اعضای تیم سلامت مستقر بودند.
 
بهره‌مندی دورترین روستاها از خدمات بهداشتی

علیجانی مطرح کرد: بدین‌صورت سیستم ارجاع و سطح‌بندی خدمت انجام می‌شد و به‌گونه‌ای طراحی شده بود که همه مناطق روستایی در سطح استان به‌نوعی از خدمات اولیه برخوردار شوند به همین جهت خدمات اولیه ازجمله واکسیناسیون کودکان نیز در دورترین روستاها انجام شد و کودکی نبود که واکسن دریافت نکرده باشد.

وی عنوان کرد: بهورز بهداشت محیط، ایمن‌سازی، آموزش بهداشت، مراقبت مادران باردار را در درون روستا انجام می‌داد و اگر در حد خودش نبود به مرکز بهداشتی درمانی ارجاع می‌داد تا پزشک ادامه خدمات را انجام دهد و این روند گام بزرگی در ارتقای شاخصه‌های بهداشتی بود.

مدیر مرکز مدیریت شبکه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین تصریح کرد: با اجرای برنامه‌های نظام شبکه؛ شاخص امید به زندگی از 55 سال در پیش از انقلاب اسلامی به 77.9 سال ارتقا پیدا کرده است؛ شاخص مرگ‌ومیر مادران در پیش از انقلاب 237 مرگ در 100 هزار تولد زنده بود که الآن به کمتر از 20 در 100 هزار تولد زنده رسیده است؛ درصد پوشش غربالگری بیماری‌ها در بحث بیماری‌های هیپوتیروئیدی و پی‌کی‌یو در نوزادان وجود نداشت ولی الآن برای همه نوزادان انجام می‌شود.

وی گفت: میزان ابتلا به دیفتری در استان پیش از انقلاب 53 مورد بود که اکنون به صفر رسیده است، پیش از انقلاب 15 هزار و 843 مورد ابتلا به سرخک و سرخجه داشتیم که در حال حاضر به صفر رسیده است.

علیجانی اضافه کرد: پیش از انقلاب 14 خانه بهداشت با 25 بهورز در استان فعال بودند که در حال حاضر این رقم به 260 خانه بهداشت با 487 بهورز در سطح استان افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: در سطح استان تا پیش از انقلاب هفت مرکز بهداشتی روستایی فعال بودند که در حال حاضر 41 مرکز روستایی فعالیت دارند، همچنین شش مرکز بهداشتی شهری تا پیش از انقلاب فعال بودند و در حال حاضر این رقم به 49 مرکز رسیده است.

مدیر مرکز مدیریت شبکه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین اظهار کرد: پزشک به‌عنوان اولین فرد ارائه‌دهنده خدمت ارجاعی است؛ پیش از انقلاب 13 پزشک در مراکز بهداشتی استان خدمات ارائه می‌دادند ولی در حال حاضر 154 پزشک در مراکز بهداشتی شهری و روستایی خدمات ارائه می‌دهند که عمدتاً نیز در مراکز روستایی مستقر هستند.

وی اشاره کرد: تا پیش از انقلاب در مراکز بهداشتی روستای ماما مستقر نبود ولی در حال حاضر 187 ماما در تمامی مراکز بهداشتی استان وجود دارند که مراقبت‌های مادران باردار را انجام می‌دهند؛ پیش از انقلاب تنها سه دندان‌پزشک در مراکز بهداشتی مستقر بودند ولی در حال حاضر 53 دندان‌پزشک در مراکز بهداشتی مستقر شدند که عمدتاً نیز در مراکز بهداشتی روستایی مستقر هستند.

علیجانی گفت: تمام این خدمات باعث شد که شاهد بهبود شاخص‌ها در حوزه‌های بهداشت باشیم و ازنظر WHO رشد شاخص‌های ما در حوزه بهداشت زبانزد خاص و عام بوده است و در جایگاه خوبی قرار داریم.

اجرای بیمه روستایی انقلابی دیگر در حوزه بهداشت

وی اعلام کرد: اجرای بیمه روستایی و پزشک خانواده در سال 74 اتفاق افتاد و انقلابی دیگر در حوزه بهداشت بود گرچه هنوز تا اجرای کامل برنامه پزشک خانواده به تعریف استاندارد آن فاصله‌داریم ولی دستاوردهای بزرگی برای روستاها داشته است؛ با اجرای این طرح تمام روستاییان و شهرهای زیر 20 هزار نفر تحت پوشش برنامه قرار گرفتند و از خدمات رایگان بهره‌مند شدند.

مدیر مرکز مدیریت شبکه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین مطرح کرد: با اجرای بیمه روستایی و پزشک خانواده در تمام مراکز به ازای هر 4000 نفر یک پزشک و در تمام مراکز ماما مستقر و داروخانه راه‌اندازی شد و عملاً دیگر لازم نیست تا روستاییان برای گرفتن خدمات به شهر مراجعه کنند.

وی یادآور شد: با اجرای برنامه تحول سلامت نیز شاهد رشد چشمگیری در حوزه بهداشت بودیم به‌گونه‌ای که در بُعد کمی و کیفی شاهد ارتقا شاخصه‌ها هستیم و بعد از گذشته سه دهه از نظام شبکه نیاز بود که یک پوست‌اندازی انجام شود.

علیجانی عنوان کرد: تلاش بهورزان و پزشکان باعث شد که بیماری‌های واگیر تحت کنترل قرار گرفت و به صفر رسید و بعدازآن شاهد بیماری‌های غیرواگیر بودیم و در برنامه تحول سلامت مقرر شد ضمن حفظ برنامه واگیر رویکرد خود را به غیرواگیر افزایش دهیم و در همین راستا ابزارهای لازم تعبیه و کارشناس روانشناس بالینی و کارشناس تغذیه به اعضای تیم سلامت اضافه شد.

تلاش حوزه بهداشت برای ارتقای شاخصه‌های بهداشتی

وی تصریح کرد: در سال‌های اخیر دستاوردهای زیادی را در کنترل بیماری‌های غیرواگیر داشتیم اما آنچه مهم است حوزه بهداشت تمام تلاش خود را برای بهبود زندگی و ارتقای شاخصه‌های بهداشتی انجام می‌دهد لکن تا زمانی که سطح سواد سلامت مردم ارتقا پیدا نکند نمی‌توانیم با برنامه‌ها و سیاست‌های پیش‌بینی‌شده جلو رفته و آن‌ها را محقق کنیم.

مدیر مرکز مدیریت شبکه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین خاطرنشان کرد: در تمامی مراکز غربالگری فشارخون، دیابت رایگان انجام می‌شود تا بتوانیم از مرگ‌ومیرهای ناشی از بیماری‌های غیرواگیر را کنترل کرده و به حداقل برسانیم.

وی تأکید کرد: در تحول سلامت به دلیل افزایش جمعیت شهری، افزایش مهاجرت از روستاها به شهر و افزایش جمعیت حاشیه‌نشینی بر روی مراکز بهداشتی شهری تمرکز کردیم و در تلاش هستیم تا با آموزش سلامت به مردم شیوه درست و در حقیقت سبک زندگی درست را ارائه دهیم.

علیجانی اعلام کرد: 5000 داوطلب رابط سلامت در استان فعالیت دارند و هر یک از آنان 40 خانوار از همسایگان را تحت پوشش دارند؛ این رابطان هر چیزی را که در حوزه بهداشت فرامی‌گیرند علاوه بر خانواده به همسایه‌های خود نیز منتقل می‌کنند.

وی افزود: طی پنج سال گذشته در برنامه تحول سلامت در حوزه بهداشت 66 پروژه جدید در سطح استان به بهره‌برداری رسید، 11 هزار و 931 مترمربع به بناهای موجود در مراکز بهداشتی اضافه شد و 17 هزار و 771 مترمربع نیز در دست احداث داریم.

مدیر مرکز مدیریت شبکه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین در پایان یادآور شد: 842 روستای دارای سکنه در استان وجود دارد، استان قزوین یک‌میلیون و 274 هزار و 496 نفر نیز جمعیت دارد که از این تعداد 284 هزار و 750 نفر روستایی و بقیه شهری هستند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: