• چهارشنبه ۱ اسفند ماه، ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۹
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9712-191-5
  • خبرنگار : 59008
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

40 درصد وکلای قزوین بیکار هستند

رئیس کانون وکلای دادگستری قزوین گفت: در کشور ما به علت شاخص‌های اقتصادی ضعیف و الزامی نشدن استفاده از وکیل در محاکم با مشکلات اشتغال این گروه مواجهیم و شرایط به‌گونه‌ای است که در حال حاضر حدود ۴۰ درصد وکلای استان قزوین بیکار هستند.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، محمد نسخه‌چی در نشست خبری خود که به مناسبت  سالروز استقلال کانون‌های وکلای دادگستری در هفتم اسفند سال 1331 برگزار شد؛ اظهار کرد: وکیل دادگستری باید علاوه بر بهره از علم و اخلاق درجاتی از استقلال و عدم وابستگی به حکومت هم داشته باشد، هرچند که در سال‌های اخیر برخی به دنبال محدود کردن وکلا بوده‌اند اما آن‌ها تاکنون توانسته‌اند تا حدودی این استقلال را حفظ کنند.

رئیس کانون وکلای دادگستری قزوین گفت: یکی از ارکان مهم برای سیستم دادرسی منصفانه حضور وکیل در جریان دادرسی است که هم در قوانین داخلی و هم میثاق‌های بین‌المللی به آن اشاره شده تا جایی که از نظر جهانی رأی قابل اعتبار آن است که حضور وکیل مستقل در آن پیش‌بینی‌شده باشد.

نسخه‌چی با اشاره به خدمات کانون وکلای دادگستری قزوین خاطرنشان کرد: مشاوره‌های رایگان از جمله خدمات جامعه وکالت است و در اکثر پرونده‌هایی که حضور وکیل در آن‌ها الزامی است وکلا به‌طور رایگان حضور دارند.

وی گفت: اینکه برخی رسانه‌ها مطالبی در خصوص دریافت حق‌الوکاله‌های بالا از سوی وکلا بیان می‌کنند منصفانه نیست؛ البته اگر در تعداد محدودی از پرونده‌ها هم حق‌الوکاله بالا دریافت شود نه ناشی از مطالبه وکیل، بلکه به خاطر ارزش بالای آن پرونده است.

نسخه‌چی تصریح کرد: کانون وکلا بدون اخذ هزینه‌های دولتی با برگزاری آزمون‌های وکالت برای دانش‌آموختگان حقوق و آموزش پذیرفته‌شدگان در اشتغال‌زایی و صدور پروانه و نظارت بر وکلا نیز به دولت کمک می‌کند.

این مسئول بیان کرد: یکی از مهم‌ترین شاخص‌های مراجعه به وکیل، وضعیت اقتصادی است به‌طور مثال در شهری مانند استانبول 40 هزار وکیل فعالیت دارند اما به خاطر حجم بالای جریان مبادلات اقتصادی این تعداد وکیل هم کم است چراکه افراد بدون وکیل نمی‌توانند امور خود را پیگیری کنند.

وی عنوان کرد: در کشور ما به علت شاخص‌های اقتصادی ضعیف و الزامی نشدن استفاده از وکیل در محاکم با مشکلات اشتغال این گروه مواجهیم و شرایط به‌گونه‌ای است که در حال حاضر حدود ۴۰ درصد وکلای استان قزوین بیکار هستند.

نسخه‌چی افزود: به همین دلیل برخی از وکلا پروانه وکالت خود را تودیع می‌کنند چراکه از طریق آن نمی‌توانند شغلی داشته باشند.

رئیس هیئت‌مدیره کانون وکلای دادگستری قزوین بیان کرد: تعداد وکلای عضو کانون وکلای دادگستری قزوین به همراه کارآموزان، 800 نفر است که دوسوم وکلا را مردان و یک‌سوم را زنان تشکیل می‌دهند.

وی ادامه داد: در سال جاری از هزار و 700 داوطلب آزمون وکالت در قزوین با افزایش 25 درصدی ظرفیت جذب کارآموزان، 75 نفر پذیرفته شدند که 30 درصد آن‌ها طبق قانون از خانواده شاهد و ایثارگر هستند.

نسخه‌چی با اشاره به اعتراض به برگزاری آزمون وکالت گفت: موضوع حذف آزمون و طی نشدن فیلتر علمی و اخلاقی انتخاب وکیل، تبعاتی برای جامعه وکالت و مردم خواهد داشت.

رئیس هیئت‌مدیره کانون وکلای دادگستری قزوین در پایان با اشاره به برنامه‌های سالروز تأسیس کانون‌های وکلای دادگستری و هفته وکیل مدافع خاطرنشان کرد: در این هفته وکلای عضو کانون، خدمات حقوقی رایگان را در مراکز عمومی مختلف به مردم ارائه خواهند کرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: