• چهارشنبه ۸ اسفند ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9712-1694-5
  • خبرنگار : 59006
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

کاراندیش:

سهم فرهنگ از بودجه عمومی کشور ناچیز است

معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: فرهنگ تنها سه درصد از بودجه عمومی کشور را به خود اختصاص داده است که این میزان با توجه به فعالیت‌های گسترده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ناچیز است.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
علی‌اصغر کاراندیش در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان که صبح امروز در سالن جلسات استانداری قزوین برگزار شد، تصریح کرد: رشد فضائل اخلاقی در جامعه بر اساس ایمان و تقوا، رسالت اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

وی افزود: بر این اساس هر فعالیتی که در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حوزه‌های مطبوعاتی، فرهنگی، هنری، قرآنی، سینمایی، اوقاف، حج و زیارت، خبرگزاری، ستاد عالی کانون‌های مساجد، رسانه‌های دیجیتال و بازی‌های رایانه‌ای صورت می‌گیرد برنامه‌ریزی و اقدام می‌شود.

معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: فعالیت 2500 موسسه قرآنی، 500 سینما، 7000 نشریه، 26 هزار کانون فرهنگی زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شوراهای فرهنگ عمومی استان‌ها ظرفیت‌ها و بسترهای فعالیت این وزارتخانه برای توسعه فرهنگ در کشور هستند.

 وی با اشاره به اهمیت فرهنگ یادآور شد: ما در ۴۰ سال گذشته به این تجربه رسیده‌ایم که تا در حوزه فرهنگ توسعه پایدار محقق نشود، در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نمی‌توانیم به توسعه پایدار دست‌یابیم، همچنین مقام معظم رهبری، دولت و مجلس نیز بر این حوزه تأکید ویژه دارند.

کاراندیش خاطرنشان کرد: علی‌رغم تأکیدات موجود در حال حاضر سهم فرهنگ در بودجه عمومی کشور حدود سه درصد است که حدود ۱۵ درصد آن به وزارت فرهنگ و ارشاد اختصاص پیدا می‌کند.

وی عنوان کرد: کل اعتبارات فرهنگ در بودجه عمومی کشور 90 هزار میلیارد ریال است که 13 هزار میلیارد ریال آن برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و درمجموع با احتساب سازمان‌های تابعه مانند حج و زیارت، اوقاف، خبرگزاری، سازمان امور سینمایی و فرهنگ و ارتباطات اسلامی به 20 هزار میلیارد ریال می‌رسد.

معاون حقوقی، امور مجلس و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: با توجه به فعالیت‌های گسترده وزارت فرهنگ این میزان بودجه جوابگوی فعالیت‌ها در داخل و خارج از کشور نیست، در دولت یازدهم و دوازدهم این رقم افزایش یافت و باوجوداینکه دولت با کمبود درآمدها مواجه بود اعتبار ما در سال ۹۷ بیش از ۲ برابر شد.

وی بیان کرد: ایجاد درآمد پایدار یکی برنامه‌های مورد پیگیری ما است که از ابتدای سال آینده محقق می‌شود و در مجلس و صحن علنی تصویب نهایی شده و امیدواریم در سال آینده به لحاظ اعتباری تزریق بیشتری به استان‌ها داشته و کمبودها رفع شود.

کاراندیش عنوان کرد: اغلب مشکلات موجود اقتصادی نیست بلکه نشأت گرفته از مدیریت غلط است، مدیریت و برنامه داشتن هم مهم است بنابراین باید در حوزه برنامه و مدیریت منابع مالی دقت شود و بعضاً ما از این موضوع غافل شدیم و همیشه منابع مالی را عامل موفقیت دانستیم.

وی با اشاره به وضعیت فرهنگ قزوین، اظهار کرد: قزوین ازنظر فضای فرهنگی نیازمند اعتبارات و امکانات بیشتری است و باید تلاش افزونی برای ارتقای این امکانات صورت گیرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: