• پنجشنبه ۲۳ اسفند ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9712-6490-5
  • خبرنگار : 59008
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

یادی از رفتگان در آخرین پنجشنبه سال

پنجشنبه آخر سال و زیارت اهل قبور در شهرهای مختلف ایران وجود دارد و همه بر این باورند که رفتن بر سر مزار اهل قبور زمینه‌های تقویت بُعد معنوی ما نسبت به اعتقادات آخرت و خداوند را فراهم می‌سازد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، سال 97 هم به نفس‌های آخر رسید و چند روز دیگر از سال 97 جز تعدادی عکس و خاطره چیز دیگری برایمان چیزی باقی نخواهد ماند. در این میان به تعداد تک‌تک مردمان این سرزمین خاطراتی رقم خورده است که گاه از مرورشان شاد می‌شویم و گاه غبار غم بر چهره‌هایمان می‌نشیند؛ خاطرات کسانی که از این جهان رخت بربستند و دیدارمان با آن‌ها به قیامت موکول شد.

پنجشنبه آخر سال و زیارت اهل قبور در شهرهای مختلف ایران وجود دارد و همه بر این باورند که رفتن بر سر مزار اهل قبر زمینه‌های تقویت بُعد معنوی ما نسبت به اعتقادات آخرت و خداوند را فراهم می‌سازد.

مردم شهر قزوین نیز همانند سایر مردمان کشور ایران، در پنجشنبه پایانی سال به ملاقات با یاران خفته در خاک می‌روند؛ آن‌ها که زمانی نزدیک و دور در کنارشان بوده‌اند.

همه‌ساله پنجشنبه آخر سال آرامستان‌های قزوین به‌رسم برپایی سنت دیرینه پنجشنبه آخر سال پر می‌شود از حضور زندگان، حسرت نبودن عزیزان و حمد و سوره‌هایی که زیر لب زمزمه می‌شوند.

مردم قزوین با تهیه حلوا، گلاب و خرما بر سر مزار عزیزانشان می‌روند و با قرائت قرآن و ذکر فاتحه از آن‌ها یاد و شادی را به مردگان هدیه می‌کنند؛ همان‌گونه که امام صادق (ع) می‌فرمایند: «قسم به خدای متعال، مردگان رفتن شما را می‌دانند و با حضور شما مسرور می‌شوند و با شما اُنس می‌گیرند و بهره‌مند می‌شوند». (وسائل الشیعه، ج 2، ص 878)

از امیرمؤمنان (ع) نقل شده که هر کس داخل قبرستان شود و بگوید: «بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیمِ، اَلسَّلامُ عَلى اَهْلِ لا اِلـهَ اِلاَّ اللهُ، مِنْ اَهْلِ لا اِلـهَ اِلاَّ اللهُ، یا اَهْلَ لا اِلـهَ اِلاَّ اللهُ، بِحَقِّ لا اِلـهَ اِلاَّ اللهُ، کَیْفَ وَجَدْتُمْ قَوْلَ لا اِلـهَ اِلاَّ اللهُ، مِنْ لا اِلـهَ اِلاَّ اللهُ، یا لا اِلـهَ اِلاَّ اللهُ، بِحَقِّ لا اِلـهَ اِلاَّ اللهُ، اِغْفِرْ لِمَنْ قالَ لا اِلـهَ اِلاَّ اللهُ، وَاحْشُرْنا فى زُمْرَةِ مَنْ قالَ لا اِلـهَ اِلاَّ اللهُ، مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللهِ، عَلِىٌّ وَلِىُّ اللهِ.»

بنام خداى بخشاینده مهربان سلام بر اهل کلمه «لااله الاّ الله» از طرف اهل کلمه «لااله الاّ الله» اى اهل «لااله الاّ الله» به حقّ این کلمه مقدّسه «لااله الاّ الله» (آیا) چگونه یافتید (پاداش) گفتار «لااله الاّ الله» را از خود کلمه مقدّسه «لااله الاّ الله» اى که معبودى نیست جز خدا به حقّ این کلمه مقدّسه «لااله الاّ الله»، بیامرز هرکه را که گوید «لااله الاّ الله» و محشور کن ما را در زمره گویندگان «لا اله الاّ الله» محمّد رسول الله، على ولى الله. خداوند ثواب بسیاربراى او و پدر و مادرش مى‌نویسد.

این پنجشنبه آخر سال که مصادف با لیله‌الرغایب است هم به دیدارشان می‌رویم و به یاد همه آن‌هایی که دیروز بودند و امروز در جمعمان نیستند فاتحه‌ای می‌خوانیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: