• پنجشنبه ۱۵ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۱
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 981-494-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

شیرینی‌های سنتی سوغات رنگارنگ استان قزوین

با آغاز اسفندماه زنان قزوینی طبق سنت دیرینه خود با آماده كردن مواد لازم برای تهیه شیرینی ازجمله آرد، شکر و روغن و دیگر مواد به پخت شیرینی‌های سنتی با عطر خاص و ویژه اقدام می‌کنند؛‌ سنتی كه در طول ساليان كم‌رنگ شده ولی از بين نرفته است.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، در قزوین به دلیل وجود باغات سنتی قزوین و درختانی چون گردو و بادام و پسته تنوع شیرینی‌های سنتی با محصولات تولیدی این باغات ارتباط تنگاتنگی داشته و دارد.

طی سال‌های اخیر اگرچه شیرینی‌های جدید با و دل‌ها و طرح‌ها و نام‌های مختلف از پشت یخچال قنادی‌ها خودنمایی می‌کند ولی شیرینی‌های سنتی هنوز جای خود را در بین مردم از دست نداده و باید گفت که با ورود گردشگران به شهر بسیاری از آنان مشتری پرپا قرص شیرینی‌های آن نیز می‌شوند.

در قزوین بیش از 30 نوع شیرینی سنتی وجود دارد که حتی برخی از آن‌ها ماند نان برنجی 4 نوع دارد که البته باید این نکته را نیز متذکر شد که در گذشته تنوع شیرینی بیش از این بوده است.

ظرافت بانوان و استفاده آنان از هنرهای مختلف در پخت شیرینی نمود دارد برای نمونه قالب‌های شیرینی دارای طرح‌های مختلفی است.

گرچه در شهرهایی مانند اصفهان و یزد باقلوا تهیه و پخت می‌شود ولی 95 درصد باقلوای قزوین را بادام و پسته به همراه هل و زعفران قزوین تشکیل می‌دهد و به همین دلیل هر کس که آن را امتحان کرده باشد هنوز مزه‌اش را در زیر دندان حس می‌کند.

از شیرینی‌های سنتی قزوین می‌توان نان برنجی، پادرازی، کسمه، نان نخودی، باقلوا لوزی و پیچ را نام برد البته در گذشته نیز از خمیر باقلوا دو مدل شیرینی مثل توت درست می‌کردند به این صورت که خمیر را مانند توت ورز می‌دادند و به انتهای آن خلال می‌زدند و در شکر می‌غلتاندند.

نان زعفرانی، نان قندی، نان چرخی، قرابیه بادام، قرابیه پسته، گردویی، نان چایی، نان بادامی، نان‌نارگیلی، توت به رنگ‌های سبز و سفید و زعفرانی، نازک پسته، لب پیچ (قطاب)، اتابکی، بهشتی، کلوچه و حاج کریمی نیز از دیگر شیرینی‌های سنتی شهر قزوین است.

البته باید بگوییم که شیرینی حاج کریمی از شیرینی‌های میان‌پر بود که در مغز آن از پودر پسته استفاده می‌شد ولی اکنون دیگر در قزوین تهیه نمی‌شود و به فراموشی سپرده‌شده است.

با وجود تنوع شیرینی‌های قزوین هیچ میهمان و گردشگری نیست که دست‌خالی قزوین را ترک کند و از بین شیرینی‌های این دیار مینودری سوغاتی با خود به همراه نبرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: