• سه شنبه ۲۷ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 981-2994-5
  • خبرنگار : 59008
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

اثرگذاری انقلاب اسلامی روی پیشرفت هنر در ایران

یک استاد دانشگاه با اشاره به این نکته که هنر پس از انقلاب غنی‌تر شده است؛ گفت: انقلاب اسلامی مانند یک کاتالیزور مسیر پیشرفت هنر را در ایران هموار و سریع‌تر کرده است.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، برنامه «تأثیر پیدایش و گسترش چهار دهه ادبیات پایداری بر ادبیات پارسی» به همت واحد مطالعات پایداری حوزه هنری قزوین عصر دیروز در تالار حافظ حوزه هنری برگزار شد.

در این برنامه حمید عابدی‌ها پژوهشگر و استاد دانشگاه ضمن اشاره به اینکه امروز تعریفی که از ادبیات پایداری وجود دارد تعریف دقیقی نیست بیان کرد: برخی از انواع هنر وابسته به ادبیات پایداری هستند؛ درواقع آن دسته از گونه‌های ادبی که در پیشبرد نهضت کمک می‌کنند را می‌توانیم ادبیات پایداری بنامیم.

وی با اشاره به اینکه مصادیق مختلفی برای شعر پایداری وجود دارد عنوان کرد: در زمان حکومت طاغوتی پهلوی در ایران هنرمندانی بودند که دوشادوش سیاسیون با خلق آثاری که مفهوم اعتراض نسبت به حکومت داشت، برای مبارزه قدم برمی‌داشتند.

این استاد دانشگاه با اشاره به این نکته که هنر پس از انقلاب غنی‌تر شده است؛ تشریح کرد: در اینکه انقلاب اسلامی اثر مثبتی بر شعر گذاشته است شکی نیست و درواقع قاطعانه می‌توان گفت همان اندازه که انقلاب مشروطه روی ادبیات اثر گذاشت انقلاب اسلامی نیز روی شعر شاعران، نثر داستان نویسان و کمی فراتر همه گونه‌های هنر مانند تئاتر و سینما تأثیر مثبت بسیاری داشته است.

وی در ادامه سخنان خود تصریح کرد: انقلاب اسلامی مانند یک کاتالیزور مسیر پیشرفت هنر را در ایران هموار و سریع‌تر کرده است؛ به‌عنوان‌مثال انقلاب روی فرهنگ عمومی مردم ما اثر گذاشت و هنرمندی که از دل جامعه بیرون می‌آید برای خلق اثر هنری از همین فرهنگ عمومی بازخورد می‌گیرد.

عابدی‌ها به آسیب‌های جشنواره‌های ادبی دفاع مقدس پس از انقلاب اشاره و بیان کرد: متأسفانه ژانر ادبیات پایداری امروز دچار آسیب جشنواره‌ای شدن شده است به‌گونه‌ای که بعضاً هر دو سه سال یک ‌بار در ادبیات دفاع مقدس شاعران و نویسندگان از موتیف‌ها و کلید واژه‌های تکراری استفاده می‌کنند و در دام کلیشه گرفتار می‌شوند.

وی تشریح کرد: همین موضوع کلیشه شدن به ادبیات پایداری ضربه می‌زند و پیشنهاد می‌شود برگزارکنندگان این جشنواره‌ها حین برنامه‌ریزی جلساتی را تبیین کنند تا شاعران و نویسندگان بتوانند با خانواده شهدا، جانبازان و آزادگان بی‌واسطه ارتباط برقرار کرده و درواقع به سرچشمه خاطرات ناب نزدیک شوند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: