• شنبه ۳۱ فروردین ماه، ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 981-12290-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

هشدار جهاد کشاورزی به کشاورزان برای ورود سامانه سرد و بارشی

سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین به‌منظور ورود سامانه سرد و بارشی به استان به کشاورزان هشدار داد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
کمیته هواشناسی و مدیریت راهبردی بخش کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین طی اطلاعیه‌ای اعلام کرده است: با توجه ورود سامانه بارشی و همراه شدن آن با جبهه هوای سرد قطبی و کاهش محسوس و ناگهانی دما از اواسط هفته جاری روز دوم اردیبهشت‌ماه، به جهت حساس بودن مرحله رشدی باغات نسبت به کاهش دما، احتمال وقوع خسارت ناشی از پدیده سرمازدگی بعد از گذر سامانه در برخی محصولات باغی بسیار جدی است.

در ادامه این اطلاعیه عنوان‌شده است: همچنین یخبندان تشعشعی تحت شرایط ویژه‌ای که کاملاً وابسته به شرایط محلی و منطقه‌ای است، ایجاد خواهد شد.

در این اطلاعیه تشریح شده است: چنانچه سامانه منجر به بارش برف در ارتفاعات شود، با گذر سامانه و پایدار شدن شرایط جوی، بروز یخبندان تشعشعی با صاف شدن هوا در شب، بدون ابر بودن آسمان و توقف، وزش باد افزایش پیدا می‌کند. در شب‌های بدون ابر، بدون باد و آسمان کاملاً صاف که موجب وارونگی دمایی می‌شود موجب سرمازدگی تشعشعی خواهد شد و در چنین شب‌هایی هرگونه اقدامی باید از نیمه‌شب تا طلوع صبح انجام شود.

در این اطلاعیه یادآور شده است: سامانه‌های سرد قطبی که به‌صورت یک جبهه هوای سرد و بارشی وارد کشور می‌شوند همراه با بادهای سرمازا هستند و به‌محض گذر این سامانه‌ها، سکون باد و صاف شدن آسمان، در شب‌های بدون ابروباد، یخبندان تابشی اتفاق می‌افتد که بسیار خطرناک است و معمولاً کشاورزان در این شب‌های آرام غافلگیر می‌شوند.

در ادامه این اطلاعیه افزوده شده است: همچنین به‌محض غروب آفتاب با تشعشع گرما از سطح زمین دمای هوا شروع به کاهش می‌کند کاهش دما در تمام طول شب تا صبح ادامه دارد و کمترین دما درست در لحظه طلوع آفتاب حدود ساعت هفت صبح رخ می‌دهد.

در این اطلاعیه توصیه‌شده است: باغداران و بهره‌برداران نسبت به فراهم کردن تمهیدات و به‌کارگیری راهکارهای مقابله با خطر سرمازدگی در شب‌های یخبندان اقدام کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: